Sukurkite savo gyvenimo aprašymą vos per 15 minučių
Mūsų nemokama profesionaliai sukurtų gyvenimo aprašymų šablonų kolekcija padės išsiskirti iš minios ir vienu žingsniu priartėti prie savo svajonių darbo.

Šiame straipsnyje pakalbėsime apie tai, kaip rasti naują karjeros kelią, kaip pasiryžti šiam žingsniui ir kaip sėkmingai pradėti ieškoti naujo darbo.
Kaip pakeisti karjeros kryptį
Nusprendus savo mintis paversti realybe, būtina strategiškai planuoti ir nustatyti prioritetus tolesniems žingsniams. Tai leis sklandžiai pasiruošti pokyčiams ir atneš teigiamų rezultatų.
Štai svarbiausi dalykai, į kuriuos reikia atsižvelgti keičiant karjerą:

1. Atlikite rinkos analizę
Pirmiausia, ką reikia padaryti norint keisti profesiją, tai susipažinti su darbo rinkos tendencijomis. Noras persikvalifikuoti yra puikus žingsnis, bet suprasti ko iš tiesų reikia rinkai - dar svarbiau. Turite suprasti, kad karjeros pokyčiai turėtų atspindėti darbuotojų poreikį konkrečiose srityse. Lengviausias būdas įvertinti kokių darbuotojų trūksta - peržiūrėti darbo skelbimų portalus. Pasikartojančios pozicijos, leidžia suprasti, kad vienų specialistų poreikis yra didesnis, nei kitų.
Atsižvelgiant į vyraujančias tendencijas, turėtumėte apgalvoti ar paklausiausios profesijos jums įdomios, ar įsivaizduojate save dirbant konkrečioje srityje. Šiandien vis daugiau specialistų persikvalifikuoja į IT sritį, nes šių specialistų poreikis nuolat auga. Pasvarstykite, ar matote save dirbant programuotoju, duomenų analitiku, tinklo administratoriumi, kibernetinio saugumo specialistu. O galbūt save matote SEO specialisto, turinio kūrimo ar kitoje aktualioje profesijoje.
2. Atlikite išsamų turimų įgūdžių įvertinimą
Svarstydami apie karjeros pokyčius, pradėkite nuo turimų įgūdžių. Apgalvokite techninius įgūdžius, asmenines savybes, socialinius įgūdžius, kuriuos išugdėte per daugelį metų. Paklauskite savęs, kas jums geriausiai sekasi, kokioms profesijoms turimi įgūdžiai galėtų būti naudingi. Toks įgūdžių įvardijimas, padės išryškinti sritis, kurios yra stiprios ir kurias reikia tobulinti.
Taip pat, peržiūrėkite ar pasižymite asmeninėmis savybėmis, kurios labiausiai vertinamos šiandieninėje darbo rinkoje. Pagalvokite, kokie įgūdžiai leistų imtis karjeros srityse, kurios jums patinka. Keičiant karjerą, labai svarbu įvertinti naujos pozicijos specifiką ir ar ji yra artima. Nors yra daug perspektyvių profesijų ir daug galimybių, gerai apgalvokite ar įsivaizduojate save konkrečioje profesijoje.
3. Nuspręskite ar norite kardinaliai keisti profesiją ar tik iš dalies
Turėtumėte įvertinti kokių pokyčių siekiate savo karjeroje. Vieniems karjeros pokyčiai gali reikšti, kad reikia pradėti iš naujo gretimoje arba visiškai naujoje srityje, o kitiems ieškoti naujo darbo toje pačioje srityje, kurioje sukaupta nemažai patirties. Keičiant profesiją tik iš dalies, pokyčiai darbe yra lengvesni, nes žmogus jau turi reikiamų žinių ir įgūdžių srityje, kurioje dirbo iki šiol. Nors pozicija gali skirtis, darbo pobūdis išlieka panašus, atsiranda tik papildomų užduočių.
Keisti profesiją kardinaliai, yra kur kas sudėtingesnė užduotis, nes darbo paieška tampa panaši į tą, kurią išgyvenote prieš daugelį metų, kai dar neturėjote tiek profesinio įdirbio, kiek turite dabar. Tačiau visai nesvarbu, kad konkrečioje srityje esate naujokas, kiekvienas žmogus, turintis didelį norą tobulėti, tikrai ras ką pasiūlyti darbo rinkai.
4. Išnagrinėkite naujos karjeros krypties subtilybes
Apsisprendus dėl galimai tinkamos karjeros krypties arba norint likti tame pačiame sektoriuje, atlikite išsamų rinkos tyrimą. Turėtumėte geriau suprasti konkrečią profesiją, reikalavimus, rinkos tendencijas ir darbo galimybes. Lengviausias būdas geriau įsigilinti į naujas profesijas yra peržiūrėti aktyvius darbo skelbimus. Skelbimuose galima rasti pakankamai daug informacijos apie konkrečią poziciją, darbo pobūdį, reikalavimus ir vyraujantį atlyginimą.

Taip pat, geriau suprasti naują karjeros kryptį gali padėti karjeros konsultacijos, nauji ryšiai profesiniuose socialiniuose tinkluose, pokalbiai su dominančios srities specialistais, o geriausiai, jei pavyksta apsilankyti kartas nuo karto organizuojamuose atvirų durų renginiuose konkrečiose įmonėse.
5. Įvertinkite poreikį mokytis ir įgyti naujų įgūdžių
Norint pereiti į naują karjeros kryptį, nepakanka vien tik gerų norų. Dažnai gali prireikti papildomų mokymų ar net formalaus išsilavinimo konkrečioje srityje. Galimi įvairūs variantai, nuo internetinių kursų iki studijų pasirinktoje mokymo įstaigoje. Šiam žingsniui reikia įvertinti savo laiką, finansines galimybes ir kitus įsipareigojimus.
Ieškokite lanksčių mokymosi galimybių, kreipkitės į Užimtumo tarnybą dėl galimo finansavimo, bei ieškokite nemokamų kursų ar seminarų. Palyginkite įvairius mokymų organizatorius ir jų siūlomas mokymo programas, perskaitykite atsiliepimus iš jau baigusių mokymus. Rinkitės patikimus mokymų organizatorius ar lektorius. Renkantis pavienius dėstytojus, pasidomėkite ar jie kompetentingi savo srityje.
6. Susikurkite asmeninį veiksmų planą
Atlikus anksčiau minėtus veiksmus, turėtumėte sukurti savo veiksmų planą. Tai reiškia, kad turėtumėte apibrėžti aiškų tikslą ir kaip ketinate jį pasiekti. Apsisprendus dėl norimos profesijos, laikas pagalvoti ko reikia, kad užimtumėte naujas pareigas. Nustatykite laiką, kurį galite skirti rinkos analizei, įgūdžių tobulinimui, papildomiems mokymams ir darbo paieškai.
Toks veiksmų planas leis kryptingai siekti pokyčių ir atrasti save naujoje pozicijoje. Veiksmų planas ir jo laikotarpis priklauso nuo daugybės veiksnių, tokių kaip rinkos tendencijos, turimi įgūdžiai, norima sritis, taip pat ar vis dar dirbate ir pokyčiams skiriate tik dalį savo laiko ir žinoma, amžius. Kad ir kaip būtų skaudu, profesiniame pasaulyje amžius neretai kelia papildomų iššūkių.
7. Įgykite atitinkamos darbo patirties
Ir galiausiai, praktinės patirties kaupimas gali būti labai svarbus norint sėkmingai pakeisti karjerą. Sukurkite profesionalų gyvenimo aprašymą su mūsų CV kūrėju, apsvarstykite galimybę dirbti laisvai samdomu darbuotoju, savanoriauti ir atlikti praktiką. Kreipkitės į įmones, kurios dirba konkrečioje pramonės šakoje ir aptarkite darbuotojų poreikį tose įmonėse.
Yra daug galimybių kaip įgyti darbo patirties, tereikia jomis pasinaudoti. Kursų organizatoriai, taip pat gali pasiūlyti įsidarbinti partnerių įmonėse, kurioms reikia konkrečios srities darbuotojų.
Požymiai, kad reikia keisti karjerą
Nėra lengva pasiryžti karjeros pokyčiams ir tai iš kandidatų pareikalauja nemažai pastangų. Yra įvairių priežasčių, kodėl žmonės nusprendžia išbandyti save kitoje srityje ir viską pradėti iš naujo. Kad būtų lengviau įvertinti ar jau laikas pokyčiams, pateikiame esminius rodiklius:
- Jūsų darbas įtakoja pasitikėjimą savimi. Jei jūsų darbas nuolat menkina savivertę, gali būti pats metas karjeros pokyčiams.
- Nuolatinis stresas. Neignoruokite darbe patiriamo streso, tai gali būti perdegimo požymiai ir aiškus raudonas signalas.
- Nelieka laiko asmeniniam gyvenimui. Jei pastebėjote, kad jūsų darbas nebeatitinka besikeičiančio gyvenimo būdo, nelieka laiko šeimai ir pomėgiams, pagalvokite apie pokyčius.
- Motyvacijos stoka. Kai jaučiate, kad darbe niekas nebemotyvuoja, nėra noro varžytis su kitais, o ta pati rutina slegia, tai gali reikšti, kad jums reikia naujo, motyvuojančio darbo.
- Vidinė būsena. Jei jūsų darbas ir darbo aplinka neigiamai veikia jūsų psichinę būklę, laikas teikti pirmenybę savo sveikatai.
- Mažas atlyginimas. Jei nuolatinis darbas ir pastangos nėra įvertinamos atitinkamu piniginiu atlygiu, o kylanti infliacija ima smaugti, arba jei profesija nebėra tokia pelninga ir paklausi kaip anksčiau, nugalėkite savo kuklumą ir imkitės pokyčių.

Pabaigai
Karjeros keitimas yra drąsus, bet įmanomas žingsnis, kuris gali atnešti daugiau laimės ir pasitenkinimo profesiniame gyvenime. Nors šis procesas reikalauja strateginio planavimo, kantrybės ir ryžto, tinkamai pasiruošus ir įvertinus savo galimybes, naują karjeros kelią galima rasti bet kuriame amžiuje.