Sukurkite savo gyvenimo aprašymą vos per 15 minučių
Mūsų nemokama profesionaliai sukurtų gyvenimo aprašymų šablonų kolekcija padės išsiskirti iš minios ir vienu žingsniu priartėti prie savo svajonių darbo.
Straipsnyje rasite realius pavyzdžius, įžvalgas ir konkrečius veiksmus, kaip tinkamai dokumentuoti ir spręsti tokias situacijas. Šis straipsnis padės išvengti dažniausių klaidų ir apsaugoti savo teises darbo santykiuose.
Kas yra darbo pareigų pažeidimas ir kuo jis pavojingas?
Darbo pareigų pažeidimas atsiranda, kai darbuotojas nesilaiko nustatytų darbo taisyklių, pareigų ar įsipareigojimų. Pagal Lietuvos Respublikos darbo kodeksą, pažeidimai gali būti įvairaus sunkumo – nuo nedidelių iki šiurkščių darbo pareigų pažeidimų. Plačiau apie tai rašo ir darbo inspekcija.
Dažniausiai pasitaikantys darbo pareigų pažeidimų tipai yra:
- Neatvykimas į darbą visą darbo dieną ar pamainą be jokios pateisinamos priežasties;
- Atsisakymas dirbti darbą be teisėto pagrindo;
- Atsisakymas tikrintis sveikatą kai to reikalauja įstatymai;
- Darbo drausmės nesilaikymas;
- Darbdavio nurodymų nevykdymas.
Šiurkštūs pažeidimai ir jų tipai:
Ypač pavojingi yra šiurkštūs pažeidimai - kai darbuotojo elgesys kelia rimtą grėsmę įmonei kartu su juo dirbantiems kolegoms. Pavyzdžiui:
- Vagystė darbo vietoje;
- Atvykimas į darbą apsvaigus nuo alkoholio ar nuo narkotinių medžiagų;
- Tyčinis įmonės turto gadinimas;
- Įmonės paslapčių atskleidimas;
- Saugos taisyklių nepaisymas, keliantis pavojų sau ir kitiems;
- Atsisakymas tikrintis sveikatą po ligos, kai to reikalauja įstatymai.
Svarbu žinoti, jog už šiurkščius pažeidimus darbdavys gali atleisti darbuotoją iš karto, neįspėjęs iš anksto. Todėl geriau gerai pagalvokite prieš pažeisdami darbo taisykles - viena klaida gali kainuoti jums darbą.
Darbuotojo teisės ir pareigos
Darbuotojas turi teisę:
- Gauti aiškų pažeidimo aprašymą;
- Pasiaiškinti ir pateikti įrodymus;
- Turėti pakankamai laiko pasirengti apsiginti.
Darbdavio atsakomybė ir veiksmai
Darbdavys privalo:
- Dokumentuoti padarytą pažeidimą;
- Suteikti darbuotojui galimybę pasiaiškinti;
- Laikytis nustatytų terminų sprendimų priėmimui;
- Užtikrinti teisingą procedūrą.
Teisiniai terminai ir procedūros
Lietuvos Respublikos darbo kodeksas nustato griežtą tvarką, kaip sprendžiami darbo pareigų pažeidimai. Pažeidimo tyrimas prasideda nuo jo nustatymo momento.
Pažeidimo fiksavimas ir terminai
Darbdavys turi dokumentuoti pažeidimą per 2 darbo dienas nuo jo paaiškėjimo. Šis terminas svarbus, nes vėliau pateikti įrodymai gali būti nepriimtini.
Svarbiausi terminai:
- Ne vėliau kaip per mėnesį nuo pažeidimo atlikimo, darbdavys gali priimti sprendimą dėl nuobaudos darbuotojui.
- Darbuotojas turi 2 darbo dienas pasiaiškinti ir pateikti įrodymus.
- Nuobauda negali būti skiriama praėjus daugiau nei 6 mėnesiams nuo pažeidimo padarymo dienos.
Nuobaudų rūšys
Darbdavys, nustatęs darbo pareigų pažeidimą, gali:
- Pareikšti įspėjimą darbuotojui.
- Nutraukti darbo sutartį be įspėjimo (šiurkštaus pažeidimo atveju).
- Reikalauti atlyginti padarytą žalą.
Darbo sutarties nutraukimas
Šiurkščiai pažeidus darbo pareigas, darbdavys turi teisę nutraukti darbo sutartį. Būtinos sąlygos yra šios:
- Aiškūs įrodymai;
- Dokumentuota pažeidimo eiga;
- Visų procedūrinių terminų laikymasis;
- Darbuotojui suteikta galimybė pasiaiškinti.
Galimybė apskųsti sprendimą
Darbuotojas, nesutinkantis su nuobauda, gali:
- Kreiptis į darbo ginčų komisiją per 1 mėnesį;
- Pateikti ieškinį teismui;
- Reikalauti panaikinti neteisėtą nuobaudą.
Šios procedūros užtikrina skaidrų ir teisingą darbo pareigų pažeidimų nagrinėjimą. Tiek darbdavys, tiek darbuotojas turi aiškiai apibrėžtas teises ir pareigas, o nustatyti terminai padeda išvengti proceso vilkinimo.
Kada darbuotojas gali teisėtai atsisakyti dirbti?
Įsivaizduokite situaciją - atėjote į darbą ir pastebite, kad jūsų darbo vieta kelia pavojų sveikatai. Arba darbdavys liepia dirbti darbus, kurie nėra apibrėžti arba įvardinti jūsų darbo sutartyje. Tokiais ir panašiais atvejais galite teisėtai atsisakyti dirbti.
Tačiau būkite atsargūs - negalima tiesiog neateiti į darbą ar atsisakyti dirbti be rimtos priežasties. Pavyzdžiui, jei pramiegojote ar tiesiog neturite nuotaikos dirbti - tai nėra teisėtos priežastys. Toks elgesys veikiau bus laikomas darbo pareigų pažeidimu ir gali turėti rimtų pasekmių, įskaitant darbo drausmės pažeidimą ir atleidimą iš darbo.
Darbo kodekse aiškiai nurodyta, kada darbuotojas gali atsisakyti dirbti:
- Kai serga (pateikiant nedarbingumo pažymėjimą);
- Kai darbas kelia realų pavojų sveikatai ar gyvybei;
- Kai liepiama dirbti darbus, nenumatytus darbo sutartyje;
- Kai pažeidžiamos esminės darbo sąlygos.
Kaip teisingai išeiti iš darbo dėl darbdavio kaltės?
Nepakenčiamos darbo sąlygos, nuolatinis stresas, psichologinis smurtas, mobingas ar priekabiavimas darbe - tai priežastys, dėl kurių galite teisėtai nutraukti darbo sutartį dėl darbdavio kaltės. Jei darbuotojas išeina iš darbo tokiomis aplinkybėmis, tuomet jam priklauso papildomos išmokos - vidutinis dviejų mėnesių darbo užmokestis.
Norint, kad viskas vyktų įstatymiškai, būtina laikytis teisingos procedūros:
- Pirmiausia, dokumentuokite pažeidimus - fiksuokite datas, rinkite įrodymus (el. laiškus, žinutes, liudininkų parodymus, nuotraukas).
- Raštu informuokite darbdavį apie problemas ir reikalaukite jas ištaisyti.
- Jei per protingą laiką situacija nesikeičia - įteikite raštišką prašymą apie darbo sutarties nutraukimą ne dėl darbuotojo, o dėl darbdavio kaltės.
- Nurodykite konkrečius darbo įstatymų pažeidimus ir teisingai juos įvardinkite.
Tokie atvejai nėra kasdienybė, todėl gali kilti daug klausimų. Kad būtų paprasčiau ir aiškiau, rekomenduojama pasikonsultuoti su darbo teisės specialistu ir tik tuomet kreiptis į darbdavį. Tokiu būdu jausitės labiau užtikrinti ir geriau žinosite savo teises.
Teisinė pagalba ir konsultacijos darbuotojams
Darbo pareigų pažeidimų situacijose svarbu žinoti, kur kreiptis profesionalios pagalbos. Valstybė užtikrina nemokamą pirminę teisinę pagalbą visiems Lietuvos piliečiams. Iškilus klausimams dėl darbo pareigų pažeidimų, rekomenduojama kreiptis į:
- Darbo ginčų komisiją;
- Darbo teisės specialistus;
- Profesines sąjungas.
Praktiniai patarimai kreipiantis pagalbos
- Surinkti visus įrodymus ir dokumentus susijusius su pažeidimu;
- Užfiksuoti pažeidimo aplinkybes raštu;
- Pasidaryti svarbių dokumentų kopijas;
- Kreiptis pagalbos kuo anksčiau;
- Laikytis visų nustatytų terminų.
Siekiant geriausio rezultato, rekomenduojama kuo geriau išsiaiškinti visas aplinkybes ir savo teise, kreipiantis į kelias institucijas vienu metu. Pavyzdžiui, galima konsultuotis su teisininku ir tuo pat metu kreiptis į darbo ginčų komisiją. Svarbu išsaugoti visą su pažeidimu susijusią dokumentaciją ir įrodymus.
Išėjimas iš darbo dėl darbuotojo kaltės
Situacija dažniausiai kyla tais atvejais, kai darbdavys nusprendžia nutraukti darbo sutartį dėl darbuotojo darbo pareigų pažeidimo ar darbo drausmės pažeidimo. Pagal Lietuvos Respublikos darbo kodeksą, jei darbuotojas nevykdo savo pareigų (pvz.: dažnai vėluoja, neatvyksta į darbą be pateisinamos priežasties, atsisako tikrintis sveikatą, kai tai privaloma) darbdavys turi teisę inicijuoti darbo sutarties nutraukimą.
Prašymo pavyzdys dėl darbo sutarties nutraukimo darbuotojo prašymu:
Šis prašymo formatas tinka tais atvejais, kai darbuotojas savo valia nori išeiti iš darbo. Darbuotojo pareiga pasirūpinti, kad prašymas būtų pateiktas laiku ir pagal numatytą įspėjimo laikotarpį, kuris nurodytas darbo kodekse.
Prašymas atleisti iš darbo
Jei visgi nepavyksta sutari draugiškai ir darbuotojas nusprendžia išeiti iš darbo, bei nutraukti darbo santykius su esamu darbdaviu, tuomet reikia užpildyti prašymą atliesti iš darbo. Prašymas yra gana paprastas. Štai pavyzdys:
Kaip žinoti, pagal kokį straipsnį nutraukiama darbo sutartis?
Kai reikia nuspręsti, kokį straipsnį nurodyti darbo sutarties nutraukimo prašyme, svarbiausias aspektas yra ar išeinate savo noru, ar darbo sutartį nutraukia darbdavys. Kadangi Lietuvos Respublikos darbo kodeksas apima daug skirtingų atvejų, straipsnis priklauso nuo konkrečių aplinkybių, kodėl paliekama darbovietė. Štai keletas patarimų, kurie padės suprasti, kokį straipsnį geriausia nurodyti.
1. Išeinant savo noru
Jeigu nusprendėte keisti darbą arba tiesiog norite išeiti iš darbo be konkretaus spaudimo iš darbdavio pusės, jums reikės nurodyti Darbo kodekso 55 straipsnį. Šis straipsnis taikomas, kai darbuotojas nutraukia darbo santykius savo iniciatyva, paprastai apie tai įspėjęs darbdavį prieš 20 kalendorinių dienų. Tokiu atveju prašyme galite parašyti taip:
2. Kai sutartį nutraukia darbdavys
Jeigu darbo santykius nutraukia darbdavys, pavyzdžiui, dėl įmonės restruktūrizacijos ar etatų mažinimo, dažniausiai taikomas Darbo kodekso 57 straipsnis. Šis straipsnis numato išėjimą su tam tikromis sąlygomis, kaip pavyzdžiui išeitinė kompensacija. Dažnu atveju, jei yra tokia situacija, darbdavys ar jo atstovas nurodo konkretų straipsnį, todėl darbuotojui papildomai tuo domėtis nereikia. Na gal tik patikrinti, kad iš tiesų viskas yra taip kaip sakoma ir darbdavys nebando apgauti darbuotojo siekiant naudos sau.
3. Kai sutartis nutraukiama dėl rimtų pažeidimų
Kartais darbo sutartis nutraukiama dėl rimto darbo pareigų pažeidimo. Tai reglamentuoja Darbo kodekso 58 straipsnis. Paprastai, sutartis nutraukiama iš karto. Tokiais atvejais dažniausiai be prašymo išeiti iš darbo, papildomai tenka pateikti ir paaiškinimą dėl pažeidimo.
Svarbiausia yra pasidomėti, kokie straipsniai atitinka jūsų situaciją. Jei kyla neaiškumų, verta pasitarti su personalo skyriumi arba pasikonsultuoti su darbo teisės specialistu – jie padės įvertinti, kokią formuluotę geriausia naudoti, kad procesas vyktų sklandžiai.
Išvada
Darbo pareigų pažeidimai gali turėti rimtų pasekmių tiek darbuotojui, tiek darbdaviui. Svarbu išmanyti savo teises ir pareigas, laikytis darbo kodekso reikalavimų bei profesionaliai spręsti iškilusias problemas.
Darbdaviams rekomenduojama reguliariai atnaujinti darbuotojų žinias apie darbo taisykles, o darbuotojams – gerbti savo pareigas ir atsakingai atlikti savo darbą.
Jei svarstote apie naują darbą, peržiūrėkite kaip savarankiškai kandidatuoti dėl svajonių darbo ir pakeiskite savo gyvenimą nauja darbo vieta, žadančia tik geras permainas.