Sukurkite savo gyvenimo aprašymą vos per 15 minučių
Mūsų nemokama profesionaliai sukurtų gyvenimo aprašymų šablonų kolekcija padės išsiskirti iš minios ir vienu žingsniu priartėti prie savo svajonių darbo.
Praktika gali būti labai įvairios trukmės – nuo kelių savaičių iki kelių mėnesių, taip pat praktika gali būti pilną ir ne pilną darbo dieną, apmokama ir neapmokama.
Šiame straipsnyje aptarsime svarbiausius elementus, kurie padės ieškant praktikos vietos:
- Kur ieškoti praktikos vietų.
- Kam gali būti skirta praktika.
- Kodėl svarbu suvokti, kad praktika svarbi norint mokytis ir gilinti įgūdžius konkrečioje srityje.
1. Kur ieškoti praktikos vietų?
Žinant kokią praktiką norite atlikti, labai svarbu žinoti, kur ją galite rasti. Štai keletas patarimų, kaip tai padaryti:
Mokymo įstaigos karjeros centras: Dauguma universitetų, kolegijų ir kitų švietimo įstaigų turi karjeros centrus, kurie teikia informaciją apie praktikos programas, karjeros seminarus ir net individualias konsultacijas darbo ir praktikos vietų paieškos klausimais.
Profesiniai tinklaraščiai ir internetinės platformos: Naudinga sekti profesinius tinklaraščius ir įvairių karjeros platformų, darbo skelbimų portalų skelbimus. Dažnai ten galima rasti ne tik darbo skelbimų, bet ir naujausių praktikos vietų pasiūlymų įvairiose įmonėse.
Socialiniai tinklai: Nepamirškite socialinių tinklų, ypač Linkedin galimybių. Linkedin gali būti puiki vieta ne tik rasti praktikos vietą, bet ir užmegzti naudingus kontaktus, kurie ilgainiui peraugtų į karjeros galimybes.
Kreipimasis tiesiogiai į dominančią įmonę: Parodykite iniciatyvą. Jei ieškote praktikos vietos ir iš siūlomų variantų nerandate to, kas ieš tiesų domintų, nepatingėkite paieškoti įmonių, užsiimančių tokia veikla, kurioje galėtumėte atlikti praktiką. Tuomet pasiieškokite įmonių kontaktų ir susisiekite tiesiogiai. Įmonės dažnai laukia praktikantų, todėl dažnu atveju mielai suteikia galimybę atlikti vienokią ar kitokią praktiką.
Papildomos Veiklos: Dalyvavimas papildomose veiklose, tokiose kaip studentų organizacijos ar savanoriška veikla, gali padėti užmegzti naudingus kontaktus ir greičiau rasti praktikos vietą.
2. Praktika gali būti skirta:
Mokymuisi. Praktikos metu yra galimybė pritaikyti akademinėse studijose įgytas teorines žinias ir įgūdžius realiose situacijose. Taip pat, galima daugiau sužinoti apie konkrečios pramonės praktiką, darbo vietos kultūrą ir profesinius lūkesčius.
Įgūdžių ugdymui. Praktika suteikia praktinės patirties, leidžiančios studentams tobulintis ir tobulinti savo profesinius įgūdžius, tokius kaip bendravimas, darbas komandoje, problemų sprendimas bei techninės žinios.
Kontaktų ir pažinčių ratui didinti. Praktikos metu suteikiama puiki galimybė plėtoti profesinius santykius, bendraujant su kolegomis, vadovais ir kitais savo srities specialistais. Pažinčių rato didinimas gali paskatinti mentorystės galimybes, padėti gerčiau rasti darbą ir plėtoti vertingus ryšius būsimai karjeros krypčiai.
Išsiaiškinti darbo specifiką. Praktikos atlikimo metu, asmenys gali išbandyti skirtingus karjeros kelius ir pramonės šakas prieš prisiimant ilgalaikius įsipareigojimus. Gaunama daugiau informacijos apie konkrečia profesiją ir darbo pobūdį, todėl tampa lengviau priimti sprendimą dėl tolimesnio karjeros kelio.
CV pildymui. Praktikos metu įgyta patirtis gali tapti kandidato pranašumu lyginant su kitais kandidatais ir padėti išsiskirti konkurencingoje darbo rinkoje. Darbdaviai, vertindami kandidatus į etatines pareigas, dažnai vertina praktinę darbo patirtį.
Apskritai, praktika suteikia neįkainojamą galimybę įgyti praktinės patirties, išsiaiškinti karjeros galimybes ir pasiruošti būsimam darbui. Tai pakankamai svarbus žingsnis pereinant nuo studijų į profesinį pasaulį.
Praktikos metu studentai gali pritaikyti teorines žinias ir įgyti vertingos patirties, kuri yra būtina jų karjeros pradžioje. Praktika leidžia išsiaiškinti, kaip veikia tam tikros organizacijos ir kokie reikalavimai keliami specialistams. Tai ypač svarbu tiems, kurie siekia karjeros tam tikroje srityje ir nori labiau įsigilinti į konkrečią sritį bei jos darbo pobūdį. Daugiau skaitykite CV studentams - kūrimo gidas ir aktualūs patarimai.
3. Praktika skirta mokytis ir tobulinti įgūdžius
Praktikos metu svarbu ne tik atlikti paskirtas užduotis, bet ir aktyviai mokytis. Praktikantas turi būti pasiruošęs atlikti įvairias užduotis ir pritaikyti savo žinias praktikoje. Be to, praktikos metu įgytos žinios ir įgūdžiai bus vertingi ateityje, kai studentas ieškos nuolatinio darbo.
Ieškant praktikos vietų, svarbu nepamiršti pasiruošti ir profesionalų gyvenimo aprašymą, kuris padės save pristatyti įmonei.
Praktikos nauda ir galimybės
- Profesinis augimas: Praktika suteikia galimybę įgyti praktinės patirties ir tobulinti profesinius įgūdžius. Tai yra puikus būdas pasiruošti ateičiai, kai už atliktą darbą gausite sutartą atlygį.
- Naudingų kontaktų rato plėtimas: Praktikos metu studentai turi galimybę susipažinti su profesionalais, kurie gali tapti jų mentoriais arba padėti susirasti darbą ateityje. Kontaktų plėtimas yra svarbi karjeros dalis, galinti stipriai prisidėti prie norimo darbo paieškos.
- Karjeros kelio nustatymas: Praktika padeda išsiaiškinti, ar pasirinkta sritis iš tikrųjų yra tai, kuo studentas nori užsiimti ateityje. Tai suteikia galimybę pasitikrinti savo pasirinkimus ir prireikus juos koreguoti.
Apmokamos praktikos
Svarbu išsiaiškinti, ar praktika bus apmokama. Nors dauguma praktikos vietų Lietuvoje nėra apmokamos, vis daugiau įmonių siūlo apmokamas praktikas, siekdamos pritraukti talentingus studentus. Apmokama praktika ne tik suteikia galimybę gauti finansinį atlygį, bet ir yra laikoma rimtesne patirtimi, vertinama darbdavių.
Apmokamos praktikos, suteikia pajamų pragyvenimo išlaidoms padengti, mažina finansinę įtampą, praktikantai gali susitaupyti pinigų ir taip padengti būtiniausias išlaidas. Be to, piniginis atlygis gali padidinti motyvaciją ir produktyvumą bei įpareigoja geriau atlikti patikėtas užduotis.
Apmokamų praktikos vietų skaičius yra ribotas. Taip pat, čia yra didesnė konkurencija, todėl norint patekti į apmokamos praktikos vietą, reikės labiau pasistengti, nes praktikantų skaičius organizacijoje ribojamas.
Bet ir darbdaviai gali kelti didesnius lūkesčius kandidatams, kuriems pažadėtas finansinis atlygis. Todėl praktikantai turi pasistengti labiau ir parodyti geresnius darbo rezultatus.
Neapmokamos praktikos
Nereikėtų atmesti ir neapmokamos praktikos, juolab, kad dažniausiai universiteto, kolegijos ar kitos mokymo įstaigos nuostatuose praktikos atlikimas yra privalomas.
Neapmokamos praktikos privalumai:
- Suteikia atitinkamos patirties ir įgūdžių pasirinktoje srityje.
- Gali užpildyti gyvenimo aprašymo spragas, todėl kandidatai taps patrauklesni būsimiems darbdaviams.
- Daugiau praktikos galimybių, ypač konkurencingose pramonės šakose.
- Dažnai lankstesnės praktikos atlikimo valandos, atsižvelgiant į akademinį tvarkaraštį.
- Galimybės analizuoti įvairius pramonės, verslo aspektus be oficialaus darbų atlikimo spaudimo.
- Leidžia studentams išanalizuoti įvairias pozicijas prieš prisiimant ilgalaikius įsipareigojimus.
- Suteikia įžvalgų apie pramonės praktiką ir darbo vietos kultūrą.
Trūkumai:
- Finansinė našta. Pajamų trūkumas gali būti didelė finansinė įtampa.
- Yra tikimybė, kad bus skiriama per daug užduočių, arba priešingai, teks atlikti menkas užduotis, nesusijusias su įgūdžių ugdymu.
- Mažiau tikėtina, kad studentas bus traktuojamas kaip vertingas komandos narys.
- Neapmokamos praktikos metu, gali nebūti taikomi darbo įstatymai, susiję su darbo teisėmis ir apsauga.
- Gali kilti problemų dėl darbo valandų, darbų saugos.
- Sukuriamos kliūtys studentams iš žemesnių socialinių ir ekonominių sluoksnių, kurie negali sau leisti dirbti nemokamai.
Apibendrinant galima pasakyti, kad tiek apmokama, tiek neapmokama praktika suteikia vertingos patirties ir galimybių tobulinti įgūdžius. Tačiau apmokamos praktikos paprastai yra labiau geidžiamos dėl jų teikiamos finansinės naudos, o neapmokamos praktikos gali kelti didelių iššūkių ir rizikos, ypač susijusios su finansine įtampa ir galimu išnaudojimu.
Visgi reikėtų įvertinti ir pačių studentų norą atlikti realią praktiką. Vis dar pasitaiko, ir gana dažnai, tokių atvejų, kuomet prašoma, kad organizacija/darbdavys tiesiog pasirašytų ir tai būtų traktuojama, kaip atlikta praktika. Ir dauguma darbdavių sutinka tai padaryti. Deja, tokiu atveju, studentas neturi galimybės prisiliesti ir geriau susipažinti su pasirinktos specialybės specifika, todėl darbinantis, gali kilti daugiau iššūkių.
Praktika užsienyje
Mokymo įstaigos dažnai siūlo galimybę atlikti praktiką ir užsienio šalyse. Atliekant praktiką užsienyje, ne tik tobulinami praktiniai įgūdžiai reikalingi darbui atlikti, tačiau taip pat ir kalbiniai įgūdžiai. Geriau susipažįstama su šalies kultūra.
Dažnai galima rinktis iš įvairių šalių, todėl tai puiki galimybę aplankyti dar vieną ar kelias šalis, kuriose dar nebuvote arba į kurias labai norėjote nukeliauti, tačiau dar neturėjote galimybės.
Apie stažuotes užsienyje, reikėtų teirautis savo aukštosios mokyklos. Norint kreiptis dėl tokios stažuotės, nepamirškite sukurti CV anglų kalba.
Išvada
Ieškant praktikos vietos, svarbu būti pasiruošusiam, turėti gerą CV ir aktyviai ieškoti organizacijos, kurioje norėtumėte atlikti praktiką. Pasinaudokite visomis galimybėmis, kurias siūlo jūsų mokymo įstaiga, ir būkite iniciatyvūs ieškodami praktikos vietos savarankiškai.
Praktika yra puikus būdas įgyti vertingos patirties, plėsti profesinį tinklą ir pasiruošti būsimai karjerai. Nepamirškite, kad kiekviena praktika yra žingsnis į priekį jūsų karjeros kelyje. Sėkmės ieškant praktikos vietos ir tobulėjant!