Sukurkite savo gyvenimo aprašymą vos per 15 minučių
Mūsų nemokama profesionaliai sukurtų gyvenimo aprašymų šablonų kolekcija padės išsiskirti iš minios ir vienu žingsniu priartėti prie savo svajonių darbo.
Ieškant darbo svarbu suprasti ir įvertinti asmenines savybes, kurių ieško ir vertina darbdaviai. Šiame straipsnyje aptariame asmenines savybes, kuo jos skiriasi nuo asmeninių įgūdžių, kaip atpažinti savąsias ir kokias svarbiausias savybes nori matyti darbdaviai.
Kodėl asmeninės savybės svarbios darbo rinkoje?
Šiuolaikinė darbo rinka kelia didelius reikalavimus ne tik profesinėms žinioms, bet ir asmeninėms savybėms. Nors techniniai įgūdžiai ir profesinė patirtis išlieka ne mažiau svarbūs, darbdaviai vis dažniau pabrėžia minkštųjų, arba asmeninių gebėjimų reikšmę. Kodėl taip yra?
- Komandinio darbo svarba – bendradarbiavimas svarbu kone kiekviename darbe. Asmenys, gebantys bendrauti ir dirbti komandoje su kitais, yra labiau vertinami.
- Prisitaikymas prie pokyčių – sparčiai kintančioje darbo aplinkoje, tokios savybės kaip lankstumas ir prisitaikymas tampa būtinybe.
- Darbo našumas – žmogus, kuris geba planuoti savo laiką ir išlaikyti dėmesį, paprastai pasiekia geresnių rezultatų.
Kuo skiriasi asmeninės savybės ir kiti įgūdžiai?
Dažnai žmonės painioja asmens savybes su įgūdžiais. Svarbu suprasti skirtumus:
- Asmens savybės – tai įgimtos ar ilgalaikės charakterio savybės, pavyzdžiui, empatija, atsakomybė, nuoširdumas. Šios savybės formuoja mūsų požiūrį, bendravimo būdą ir gebėjimą prisitaikyti prie kintančių darbo aplinkybių.
- Įgūdžiai – priešingai, yra konkretūs gebėjimai, kuriuos galima išmokti ir ištobulinti. Tai kompiuterinės žinios ir įgūdžiai, užsienio kalbų mokėjimas, projektų valdymas ar specifinės techninės žinios. Šiuos įgūdžius galima tikslingai ugdyti mokymų, praktikos bei savišvietos būdu.
Šiuolaikinėje darbo rinkoje sėkmė priklauso nuo abiejų aspektų derinio. Tačiau ilgalaikėje perspektyvoje būtent asmens savybės tampa lemiamu veiksniu – jos leidžia ne tik puikiai atlikti užduotis, bet ir kurti pridėtinę vertę organizacijai, gebėti dirbti komandoje ir nuolat tobulėti.
Renkantis kandidatus, darbdaviai vis dažniau vertina ne tik techninius gebėjimus, bet ir asmenines savybes, kurios liudija apie žmogaus potencialą augti, prisitaikyti ir inicijuoti pokyčius.
TOP asmeninės savybės darbo rinkoje
1. Komunikabilumas
Darbo aplinkoje gebėjimas efektyviai bendrauti su kolegomis, klientais ir vadovais yra laibai svarbus, norint kad visi procesai vyktų sklandžiai. Žmonės, kurie gali aiškiai ir profesionaliai išreikšti savo mintis, dažniausiai pasiekia geresnių rezultatų. Gebėjimas bendrauti padeda rasti sprendimus, megzti tvirtus ryšius ir spręsti konfliktus ar sudėtingas situacijas.
2. Atsakomybė
Atsakingas žmogus laikosi įsipareigojimų ir prisiima atsakomybę už savo veiksmus. Ši savybė yra ypač vertinama darbdavių, nes galima numanyti, kad darbai bus atlikti laiku ir kokybiškai.
3. Kūrybiškumas
Kūrybiškumas – tai gebėjimas rasti naujus ir efektyvius sprendimus įsisenėjusioms problemoms spręsti. Ši savybė neturėtų ir nėra taikoma tik menininkams, jos reikia ir inžinieriams, rinkodaros specialistams ar net dirbantiems finansų srityje. Kūrybiškas požiūris atveria daug naujų galimybių.
4. Prisitaikymas
Pokyčiai yra neišvengiami, dėl to lankstumas ir gebėjimas greitai prisitaikyti yra esminės savybės šiuolaikinėje darbo rinkoje. Lankstumas padeda tvarkytis stresinėse situacijose, bei kompensuoja tam tikrus įgūdžius, kuriuos galbūt dar reikia tobulinti.
5. Emocinis intelektas
Emocinis intelektas – tai gebėjimas atpažinti ir valdyti tiek savo, tiek kitų emocijas. Tai padeda ne tik asmeniniame gyvenime, bet ir darbo aplinkoje.
6. Pasitikėjimas savimi
Pasitikėjimas savimi yra dar viena svarbi savybė, kurios ieško darbdaviai. Darbdaviams nuolat reikia darbuotojų, kurie pasitiki savo jėgomis ir žino, ko nori. Savimi pasitikintys darbuotojai yra draugiški ir patrauklūs, turi aiškų supratimą, kas daro juos patraukliais kandidatais ir darbuotojais.
7. Noras mokytis
Darbdaviai vertina darbuotojus, kurie aktyviai siekia tobulėti. Noras mokytis padeda siekti tikslų, yra lengviau prisitaikyti prie situacijų, tobulėti. Žmonės, kurie nuolat mokosi, tampa savotišku autoritetu ir yra geriau vertinami darbdavių.
8. Sąžiningumas
Sąžiningumas tai dar viena svarbi savybė. kurios darbdaviai nori iš savo darbuotojų. Kai kurie kandidatai linkę perdėti savo kvalifikaciją, kad užsitikrintų darbą, tačiau tai nėra rekomenduojama. Nors tai gali padėti randant darbą, darbdavys greit atpažins nesąžiningą žmogų ir niekada nebeatgausite pasitikėjimo. Darbo rinkoje sąžiningi žmonės yra labiau gerbiami, jiems lengviau bendradarbiauti su kitais ir siekti ilgalaikių tikslų.
9. Lojalumas
Lojalumas yra svarbus, nes jis rodo jūsų patikimumą ir įsipareigojimą. Šiuo laikotarpiu darbo rinka išgyvena didelę darbuotojų kaitos problemą, lojalumas įmonei yra labai vertinamas, nes tik lojalus darbuotojas tinkamai prisidės prie organizacijos sėkmės. Lojalūs darbuotojai dažniau sulaukia pripažinimo, paaukštinimo pareigose.
10. Pozityvumas
Darbo aplinką gali smarkiai pakeisti vieno žmogaus požiūris, todėl darbdaviai ieško pozityvių asmenybių. Teigiami žmonės kuria sveiką darbo aplinką ir dažnai yra vertingi komandos nariai. Darbe teigiamas pavyzdys gali įkvėpti tuo pavyzdžiu sekti ir kolegas.
Kaip tobulinti asmenines savybes?
Nors asmeninės savybės dažniausiai yra tiesiog duotos, ilgainiui, nuolat stengiantis keisti savo įpročius ir mąstymą, galima jas lavinti. Norint tobulinti šias savybes, rekomenduojama:
- Dalyvauti viešojo kalbėjimo kursuose, lavinti gebėjimą įsiklausyti ir mokytis suprasti kitų emocijas.
- Planuoti savo laiką, nusistatyti prioritetus ir visuomet stengtis laikytis savo žodžio.
- Išbandyti naujus pomėgius, dalyvauti seminaruose, mokymuose ir skatinti save mąstyti plačiau.
- Stengtis priimti pokyčius ne kaip grėsmes, o kaip galimybes, lavinti savo streso valdymą.
- Mokytis atpažinti savo emocijas, praktikuoti empatiją ir aktyvų klausymąsi.
- Ugdyti kompetenciją, praktikuoti pozityvų mąstymą, vengti neigiamos savikritikos.
- Skaityti, mokytis naujų dalykų, dalyvauti mokymuose, būti smalsiems.
- Prisiimti atsakomybę, analizuoti savo veiksmus, reguliariai vertinti ar elgiatės sąžiningai su savimi ir kitais.
- Praktikuoti dėkingumą, apsupti save teigiamais žmonėmis, skirti laiko poilsiui ir veikloms, kurios džiugina.
Tai didžiulis darbas su savimi. Lavinant atitinkamas savybes, ne tik galite įtraukti jas į gyvenimo aprašymą. Tai kur kas didesnė nauda. Pirmiausia nauda sau, savo asmenybei, savo gerovei. Išugdžius tam tikras savybes, laimingesni gali tapti ir aplinkiniai.
Patarimai, kaip nustatyti savo asmenines savybes
Neretai sunku įvertinti savo asmenines savybes. Štai keletas patarimų, kurie turėtų padėti lengviau atpažinti ir nustatyti šias savybes:
- Sudarykite sąrašą ranka ant popieriaus lapo. Surašykite visas asmenybės savybes, kurias, jūsų manymu, turite. Paskui peržiūrėkite savo sąrašą ir apibraukite dešimt savybių, kurios, jūsų nuomone, geriausiai atspindi jus. Suskirstykite savo dešimt savybių chronologiškai, viršuje turėtų atsidurti stipriausia jūsų savybė.
- Atlikite asmenybės testus. Asmenybės testai yra viena iš priemonių geriau suprasti save. Atsakymai leidžia suprasti ir įvertinti jūsų asmenybę. Asmenybės testus dažnai naudoja atrankų agentūros.
- Kitų nuomonė. Pasikalbėkite su žmonėmis, kurie jus gerai pažįsta. Paklauskite, kokios, jų nuomone, yra jūsų stipriosios pusės. Atsiliepiamai gali pasakyti tai, ko patys apie save net ir nepagalvotumėte.
Asmeninės savybės - jūsų stiprybė
Darbo rinkoje, sėkmė didžiąja dalimi priklauso nuo asmeninių savybių. Ir nors įmonės ieško darbuotojų su patirtimi, neretu atveju puiki asmenybė gali nurungti net ir stipriausius varžovus. Investicija į save, savęs pažinimą ir tobulinimą, padeda ne tik karjeros kelyje, tačiau ir asmeniniame gyvenime. Stiprios asmeninės savybės visada išlieka vertingos. Tik svarbu atkreipti dėmesį į tai, kokias savybes ugdome ir kaip jas pristatome darbdaviams.