Pateiksime CV pavyzdį, kuris padės užpildyti savo gyvenimo aprašymą norimoms pareigoms ir padės gauti darbą. Dar niekada nerašėte gyvenimo aprašymo ir nežinote nuo ko pradėti? Padėsime jums.
Kadangi šios srities inžinieriaus pozicija yra labai paklausi, o IT specialistų paklausa nuolat didėja, inžinieriai gali sau leisti būti išrankūs. Visgi, net ir nesant didžiulei konkurencijai, kiekvieno specialisto tikslas būti geriausiu. Šiame straipsnyje rasite patarimų kaip parašyti CV, kad jis būtų pastebėtas ir padėtų išsiskirti.
Gyvenimo aprašymas ir perspektyvos
Programinės įrangos inžinieriaus gyvenimo aprašymas yra tarsi vartotojo sąsaja, skirta jūsų ryšiui su potencialiais darbdaviais. Tai gali būti jūsų sėkmingas bilietas tolimesniame karjeros etape ir garantuota darbo vieta.
Programinės įrangos inžinieriai savo analitiniais ir praktiniais gebėjimais turi galimybę atlikti puikius programinius sprendimus, valdant tam tikras informacines sistemas. Turimos matematikos, inžinerijos ir informatikos žinios pritaikomos konkrečiam verslui ir paslaugai.
Iš esmės programinės įrangos inžinieriai yra atsakingi už sistemas, kurios leidžia kompiuteriams tinkamai veikti konkrečiomis aplinkybėmis ir jų sukūrimą. Tai gali būti paprasčiausios operacinės sistemos, verslo programos ar net sudėtingi kompiuteriniai žaidimai. Sparčiai besivystančios technologijos šiai profesijai suteikia daugiau dinamiškumo, o tai kartu reiškia ir tai, jog IT specialistams tenka nuolat atnaujinti savo turimas žinias ir įgūdžius.
O tai daryti tikrai apsimoka, nes IT specialistai – vieni daugiausiai uždirbančių. Jų atlyginimas priklauso nuo sektoriaus kuriame dirbama ir projekto sudėtingumo bei populiarumo. Visgi, geriau apmokami darbo pasiūlymai reikalauja, kad kandidatas įrodytų savo gebėjimus. Pirmiausia, svarbu sudominti CV vertintoją, o susitikus pademonstruoti žinias praktiškai.
Kaip parašyti gyvenimo aprašymą šioms pareigoms?
IT specialistai kuria kur kas sudėtingesnius projektus nei gyvenimo aprašymas, todėl atrodytų, ši užduotis turėtų būti pakankamai lengva. Tačiau, kiekvienoje srityje reikia tam tikrų žinių, kurios padėtų darbą atlikti lengviau ir profesionaliau. CV rašymas ne išimtis. Yra tam tikros taisyklės, kurių reikėtų laikytis. Viena jų – tinkama gyvenimo aprašymo struktūra. Kokia ji?
Pilnai užpildytame gyvenimo aprašyme turėtų būti visi nurodyti skyriai. Kiekviename jų pateikiama atitinkama informacija, kuri gali būti labai svarbi CV vertintojui.
Vėliau išsamiau aptarsime kiekvieną gyvenimo aprašymo dalį. Bet pirma, pagrindinis patarimas, kuris tinka rašant gyvenimo aprašymą bet kokiai pozicijai – pritaikykite gyvenimo aprašymą konkrečiai įmonei ar darbdaviui. Labai lengva atskirti, kai vienas ir tas pats gyvenimo aprašymas siunčiamas aklai visoms įmonėms.
Personalo specialistai, kurie nuolat vertina gyvenimo aprašymus ir per dieną jų perskato šimtus, lengvai atskirs kuris gyvenimo aprašymas yra suasmenintas, o kuris ne.
Taip pat, labai svarbu ir tinkamas CV formatas. Čia nėra specialių kodų ir kitų programinės įrangos inžinieriams pažįstamų dalykų. Viskas kur kas paprasčiau, tačiau reikėtų laikytis atitinkamos šio dokumento tvarkos.
Kontaktinė informacija
Pagrindinis kontaktinės informacijos tikslas – aiškiai matomi kontaktiniai duomenys, leidžiantys lengvai susisiekti su kandidatu.
Skaitytojas turi lengvai rasti šiuos duomenis ir juos rekomenduojama pateikti viršuje. Kartais pasitaiko, kad šie duomenys pateikiami apačioje ar sunkiai matomoje vietoje. Nedarykite šios klaidos. Kiekviena sekundė skaitant CV ir ieškant reikiamos informacijos kainuoja brangų CV vertintojų laiką. Tinkamai ir įprastoje vietoje pateikta informacija taupo laiką.
Ką pateikti šioje dalyje? Aktualiausia informacija yra ši:
Šie duomenys yra svarbiausi ir labiausiai dominantys personalo specialistus atsakingus už CV vertinimą. Visą papildomą informaciją galėsite pateikti darbinantis. Pirmiausia, reikia pasiekti šį etapą.
Labai rekomenduojama vengti perteklinės informacijos, ypač IT srities atstovams, ne jų darbe svarbu tikslumas.
Kokia informacija yra perteklinė? Na, pavyzdžiui, darbdaviui tikrai nėra svarbi jūsų akių spalva, batų dydis, tikslus gyvenamosios vietos adresas ir panašūs dalykai. Jiems taip pat nebūtina pateikti savo šeimyninės padėties, ūgio ir svorio.
Ši informacija niekuo nesusijusi su atliekamomis pareigomis, tad verčiau pasilikite šią informaciją sau.
Trumpas savęs pristatymas
Ši CV dalis skirta trumpai save pristatyti skaitytojui ir išlaikyti jo susidomėjimą. Nors kai kurie darbdaviai pirmiausia pradeda skaityti darbo patirties skyrių, kandidatams su mažiau patirties privalumu tampa būtent ši trumpa savęs pristatymo dalis.
Net ir turint daugiau patirties, tai puiki vieta pabrėžti stipriąsias savo savybes ir pagrįsti kodėl būtent jūs esate tinkamas kandidatas šiam darbui. Jūsų tikslas ne tik nusiųsti gyvenimo aprašymą, bet ir savo gyvenimo aprašymu sudominti skaitytoją, bei kuo ilgiau išlaikyti jo dėmesį. Trumpas savęs pristatymas gali padėti tai padaryti.
Atkreipkite dėmesį, kad nors ši dalis ir neturi konkretaus apibrėžtumo, ypač jei CV kuriate patys, nesinaudodami jokiu CV kūrimo įrankiu, yra tam tikros apimties taisyklės. Ši dalis idealiu atveju turėtų apimti 3-4 sakinius. Nebūkite kuklūs, tačiau pernelyg savęs negirkite. Išdėstykite faktus, pasiekimus, galbūt net konkrečius skaičius, kurie padidina susidomėjimą.
Stenkitės, kad kalba būtu aiški, o rezultatai kalbėtų patys už save. Tai tarsi darbo patirties papildymas, todėl išnaudokite šį skyrių tikslingai ir jo dėka užsitarnaukite išskirtinumą.
Štai trumpas programinės įrangos inžinieriaus savęs pristatymo pavyzdys, kuris padės sukurti savo:
Užpildykite šį skyrių savais žodžiais, nes tai sukuria papildomos vertės. Išskirkite esmines savybes ir gebėjimus, kurie būtų svarbūs šiam darbui.
Darbo patirtis
Jei ankščiau minėjome, kad savęs pristatymo informacija ne visuomet atkreipia pirmą CV vertintojo žvilgsnį, tai darbo patirties skyrius niekada neprasprūsta pro vertintojų akis.
Kandidatams, kurie turi daugiau patirties, šį skyrų užpildyti lengviau. Šioje dalyje nurodykite ankstesnes darbovietes, darbo laikotarpius, pareigas, o taip pat, labai svarbu tiksliai aprašyti darbo funkcijas.
Pateikite visas ankstesnes darbovietes, kurios susijusios su programinės įrangos inžinieriaus darbu. Išnaudokite galingus darbą nusakančius žodžius, kurie sustiprina įspūdį, tai gali būti tokie žodžiai kaip:
analizavimas, vertinimas, diegimas, projektavimas, pritaikymas, papildymas, apjungimas, tobulinimas, supaprastinimas, priežiūra, sprendimas, pristatymas, pritaikymas, derinimas, bendradarbiavimas, paspartinimas ir pan.
Pademonstruokite apčiuopiamus rezultatus, o ne tik pareigas ar atsakomybes. Žemiau yra mūsų pateiktas pavyzdys:
Patirtį galima aprašyti ir savo darbo funkcijas bei pasiekimus išskiriant ženkleliais, tai taip pat yra tinkamas variantas, kaip pavyzdžiui:
Abu pateikti variantai yra tinkami, tačiau informaciją, kuri yra išskirta ženkleliais, skaityti yra lengviau.
Išsilavinimo aprašymas
Informacija apie įgytą išsilavinimą, turėtų būti pateikiama atvirkštine chronologine tvarka, kaip jau minėta ankščiau. Taip pateikta informacija tinka ne tik darbo patirties, bet ir išsilavinimo skyriui. Informaciją reikėtų pateikti pradedant aukščiausiu ir baigiant žemiausiu išsilavinimu, arba nuo naujausiai įgyto iki anksčiausiai.
Papildomų mokymų, sertifikatų ir įgūdžių tobulinimo kursai, gali suteikti jums pranašumą prieš kitus kandidatus, tačiau tokią informaciją rekomenduojama pateikti papildomos informacijos skyriuje, apie jį šiek tiek vėliau.
Dauguma IT specialistų mokosi darbo vietoje, nes skiriasi įmonių programinės įrangos, tad kiekvieną kartą tenka išmokti naujų dalykų. Nepaisant to, kai kurie dalykai kartojasi.
Šioje srityje, kaip ir daugelyje kitų, žinias reikia nuolat atnaujinti ir tobulinti, o tai galima padaryti seminaruose, tarptautinėse konferencijose, specializuotų kursų metu, įmonės vidinių mokymų metu. Visgi, ši informacija taip pat labiau tinkama perkelti į papildomos informacijos skyrių.
Išsilavinimo skyriuje reikėtų nurodyti aukštojo mokslo įstaigas, taip pat galima nurodyti vidurinės mokyklos pavadinimą ir baigimo metus.
Trumpas pavyzdys:
Įgūdžiai
Nepriklausomai nuo profesijos, įgūdžių skyrius yra svarbus visuose gyvenimo aprašymuose. Programinės įrangos inžinieriai taip pat neturėtų pamiršti šio skyriaus. Į jį personalo specialistai ir vadovai kreipia itin didelį dėmesį.
Šioje vietoje galima įvertinti kandidato gebėjimus dirbti viena ar kita programa, programine įranga, taip pat čia atskleidžiamos ir kitos svarbios savybės bei įgūdžiai.
Sunku įvertinti kokius įgūdžius įtraukti į šį skyrių? Tai nėra sudėtinga. Kiekvieną kartą atidžiai skaitykite darbo skelbimą. Darbo aprašymas skirtas tam, kad kandidatas susipažintų su būsimomis pareigomis, bei tuo ką įmonė siūlo ir ko reikalauja iš ieškomo darbuotojo. Pateikti reikalavimai, padeda lengviau įvertinti, kokius įgūdžius įtraukti, kadangi jau aišku ko tikisi įmonė.
Įgūdžių skyrius gali skirtis priklausomai nuo konkrečios įmonės skelbimo ir reikalavimų, todėl kiekvieną kartą kandidatuojant į skirtingą darbo pasiūlymą ar į net į tą patį darbo pasiūlymą, tačiau skirtingose įmonėse, pakoreguokite įgūdžių sąrašą. Tokiu būdu gyvenimo aprašymas yra suasmeninamas ir pritaikomas konkrečiam darbdaviui ar įmonei.
Paprastai, darbo skelbimuose ieškant IT specialistų, o konkrečiau programinės įrangos inžinierių, reikalaujama pasižymėti šiais įgūdžiais ir gebėjimais:
Tai tik rekomendacinio pobūdžio įgūdžių sąrašas, todėl pirmiausia atkreipkite dėmesį į darbo skelbimą. Kaip ir pateiktame pavyzdyje, įgūdžius rekomenduojama vardinti stulpeliu, o dar geriau, išskirti juos ženkleliais. Tuomet sąrašas atrodo tvarkingiau, įgūdžius lengva atskirti ir įvertinti.
Papildomos informacijos įtraukimas į gyvenimo aprašymą
Aptarėme pagrindinius CV skyrius, tad galime pereiti prie papildomos informacijos, kuri taip pat yra svarbi ir turėtų būti įtraukta į gyvenimo aprašymą.
CV šablonuose, antraštės šiai informacijai dažniausiai jau yra suformuluotos, todėl jums belieka užpildyti tuščius laukelius. Kai kuriate CV tiesiog savo kompiuteryje, antraštes reikia įtraukti patiems. Paprastai išskiriamos šios pagrindinės antraštės, tinkančios papildomos informacijos skyriams:
Užsienio kalbų mokėjimas
Jei kalbant konkrečiau, dažniausiai šiai profesijai reikalingos labai geros anglų kalbos žinios. Tai dažniausiai pabrėžiama ir darbo skelbimuose. Jei jūsų anglų kalbos žinios nėra labai geros tai dar nereiškia, kad viskas prarasta. Kalbų žinias galima nuolat tobulinti, dažnai įmonės savo darbuotojams organizuoja papildomus užsienio kalbų mokymus.
Visgi, jei reikalavimuose pastebite, jog iš kandidato tikimasi vienos ar kitos kalbos mokėjimo, o jūs esate tik pradedantysis vartotojas, verčiau nurodykite, kad turite bent pradmenis. Tai tikrai geriau nei visiškas šios kalbos neįtraukimas. Galbūt tai vienas iš svarbiausių reikalavimų, o jei nenurodote užsienio kalbos, galima tiesiog pagalvoti, kad kandidatas jos visiškai nemoka.
Kalbas įtraukti labai paprasta, tereikia nurodyti kalbos pavadinimą ir mokėjimo lygį. Nurodant mokėjimo lygį, galima lengviau įvertinti ar turimo lygio pakaks siūlomo darbo funkcijoms atlikti.
Kompiuterinės žinios
Turint omenyje, kad būsimame darbe bus prašoma dirbti tam tikromis programomis, turint šių programų įgūdžius, įgysite pranašumą lyginant su kitais kandidatais.
Išvardinkite programas kuriomis dirbate ir ar jų valdymo įgūdžiai tikrai geri. Rekomenduojama išvardinti tas, kurios nurodomos darbo skelbime. Jei nedirbate su visomis išvardintomis, įtraukite panašias programas. Nebūtina minėti visų kuriomis esate dirbęs, ypač jei jos visiškai nesusijusios su darbu, tai ne visada laikoma privalumu.
Kursai, sertifikatai
Šioje dalyje gali būti išvardinti visi išklausyti kursai, seminarai ir programinės įrangos inžinerijos įgūdžių mokymai, kurie susiję su siūlomomis pareigomis.
Vardinkite juos stulpeliu, pradedant naujausia informacija.
Santrauka
Apibendrinant aptartus CV rašymo ypatumus, svarbu atkreipti dėmesį, kad CV būtų tvarkingas, o pateiktą informaciją būtų lengva skaityti. Personalo specialistui svarbu rasti jį labiausiai dominančia sritis, todėl pasistenkite, kad visa informacija būtų pateikta nuosekliai, taip kaip aprašyta aukščiau, naudojantis pagrindiniais gyvenimo aprašymo skyriais.
Taip pat nepamirškite:
Kadangi IT specialistų poreikis nuolat auga, turite didesnius šansus gauti darbo pasiūlymą, nei kitų profesijų atstovai, kur jaučiama didesnė konkurencija. Nepaisant to, kiekvienas darbdavys nori išsirinkti geriausią darbuotoją, pademonstruokite savo profesionalumą gyvenimo aprašyme ir laukite kvietimo pradėti dirbti.