Sukurkite savo gyvenimo aprašymą vos per 15 minučių
Mūsų nemokama profesionaliai sukurtų gyvenimo aprašymų šablonų kolekcija padės išsiskirti iš minios ir vienu žingsniu priartėti prie savo svajonių darbo.

Šiame straipsnyje paaiškinsime kodėl grįžtamasis ryšys yra svarbus, kaip profesionaliai paprašyti grįžtamojo ryšio ir kaip gautą informaciją panaudoti savo karjeros augimui, bei pateiksime realių pavyzdžių.
Kaip prašyti grįžtamojo ryšio po darbo pokalbio
Suprantant, kad vadovas gali pateikti labai vertingų įžvalgų apie kandidatą po darbo pokalbio, tereikia pasiryžti tinkamai kreiptis į įmonę ir susižinoti grįžtamąjį ryšį apie save. Mūsų CV kūrėjas padeda sukurti sėkmingą gyvenimo aprašymą, todėl kandidatuoti į norimą poziciją daug lengviau, tačiau daugelis nežino kaip tinkamai paprašyti atgalinio ryšio. Dalinamės esminiais patarimais, kurie padės tai padaryti:

1. Padėkoti
Padėkoję samdančiai pusei už skirtą laiką galite palaikyti profesinius santykius ir paskatinti susisiekti su jumis dėl laisvų darbo vietų ateityje. Galima padėkoti telefonu arba el. paštu, priklausomai nuo to, kaip darbdavys jums pranešė. Toks mandagus gestas gali suteikti teigiamą toną kalbantis su darbdaviu apie nuomonę po darbo pokalbio.
2. Rodyti nuoširdų susidomėjimą tobulėti
Kai kreipiamasi su prašymu pateikti atsiliepimą, labai svarbu parodyti, kad pateiktas atsiliepimas ir nuomonė leistų labiau tobulėti. Vadovai ir personalo specialistai greičiau ir nuoširdžiau suteiks vertingą informaciją, jei matys, kad jums tikrai rūpi profesinis augimas. Vietoj per didelio formalumo, aiškiai išreikškite, kokiose srityse norėtumėte tobulėti ir kaip grįžtamasis ryšys gali padėti pasiekti savo karjeros tikslus.
3. Pasirinkti tinkamą laiką
Tinkamas laikas prašyti grįžtamojo ryšio irgi yra svarbus. Įmonių vadovai ir personalo atrankų specialistai dažnai turi didelį darbo krūvį, todėl jų laikas pašaliniams darbams ir užklausoms yra ribotas. Geriausias laikas paprašyti nuomonės apie darbo pokalbį ir kaip jame pasirodėte yra:
- Iškart po to, kai gautas sprendimas apie tai, kad pasirinktas kitas kandidatas;
- Darbo dienomis, vengiant penktadienio popietės ar pirmadienio ryto;
- Ne labiausiai užimtomis darbo valandomis (11-15 val. paprastai yra labiausiai tinkamas laikas).
4. Pasirinkti tinkamą komunikacijos kanalą
Lietuvoje įprasta į įmones kreiptis el. paštu, tai labiausiai paplitęs ir profesionalus būdas susisiekti su potencialiu darbdaviu ir pateikti užklausą. Tačiau, tai nėra vienintelis būdas susisiekti su įmonė. Vis populiariau tampa bendrauti profesiniuose socialiniuose tinkluose, pavyzdžiui, Linkedin tinkle. Linkedin žinutė labiau tinka, jei jau užmegztas ryšys su įmone ar konkrečiu asmeniu atsakingu už atrankos procesą šioje profesinėje platformoje.
Skambutis telefonu, taip pat yra tinkama priemonė, tačiau paskambinus galima nesulaukti tokios išsamios informacijos, kokia galėtų būti pateikiama rašytine forma. Kreiptis tiesiog per socialinius tinklus, pavyzdžiui Facebook ar Instagram, yra gana neprofesionalu ir šis būdas nėra rekomenduojamas, nebent jau ankščiau bendravote su įmone tokiu būdu.
5. Pateikti konkretų prašymą
Užuot tiesiog paprašius bendro pobūdžio atsiliepimo ir atgalinio ryšio, verčiau nurodyti konkrečias sritis, apie kurias norėtumėte sužinoti daugiau. Konkretūs klausimai padeda personalo atrankos specialistams ar vadovams efektyviai suteikti naudingą informaciją.

6. Išlaikyti profesionalų toną
Nepriklausomai nuo rezultato, visada reikėtų išlaikyti profesionalų požiūrį. Net jei esate nusivylę dėl to, kad tąkart jūsų nepasirinko, vis tiek turėtumėte išlikti mandagus ir dalykiškas. Vadovai vertina kandidatus, kurie geba išlaikyti profesionalumą sudėtingose situacijose.
Jokiu būdu nepilkite purvo ant įmonės, kad jūsų nepasirinko. Jei taip nutiko, vadinasi buvo geresnių kandidatų, arba nesugebėjote tinkamai pasirodyti darbo pokalbio metu ir įtikinti samdančios pusės dėl savo tinkamumo. Darbdavio atsiliepimas apie darbo pokalbį, gali padėti sėkmingai pasirodyti ateityje.
7. Pasiruošti priimti kritiką
Tiesioginė kritika gali padėti tobulėti. Parodykite, kad esate atviri konstruktyviai kritikai ir vertinate galimybę augti. Nors darbdaviai dažnai vengia tiesioginės kritikos ir kiek sušvelnina neigiamus atsiliepimus, tačiau būtent atvira ir konkreti kritika labiausiai padeda tobulėti, nors ir yra kiek nemaloni.
Gavę kritiką, priimkite ją ramiai ir profesionaliai – padėkokite už atvirumą, užduokite patikslinančius klausimus, bet venkite gynybinės pozicijos ar pasiteisinimų. Gebėjimas konstruktyviai priimti kritiką yra vertinamas įgūdis, kuris ne tik leidžia tobulėti, bet ir parodo potencialiems vadovams kandidato emocinę brandą ir gebėjimą mokytis iš klaidų.
8. Padėkoti už skirtą laiką
Visada padėkokite už skirtą laiką ir suteiktą atsiliepimą. Tai parodo jūsų profesionalumą ir pagarbą kito žmogaus laikui. Padėka turėtų būti trumpa. Padėka taip pat atveria duris tolimesniam bendravimui, gavę padėką, už atranką atsakingi asmenys greičiau atsakys į jūsų užklausas ateityje, nes jausis įvertinti už savo indėlį į jūsų profesinį augimą.
Pavyzdžiai, kaip mandagiai paprašyti grįžtamojo ryšio po darbo pokalbio
Kartais sunku suformuluoti tinkamus žodžius. Štai keli pavyzdžiai, kurie gali padėti:
El. laiško šablonas gavus neigiamą atsakymą

Trumpesnis variantas, tinkantis siųsti Linkedin žinute arba el. paštu:
Skambutis telefonu
Jei nusprendėte paskambinti darbdaviui, tuomet turėtumėte paklausti kuriuo metu jam būtų patogu pasiklabėti. Tai leis darbdaviui apgalvoti savo atsakymus ir pateikti išsamesnį atsiliepimą. Asmeninis pokalbis gali palikti teigiamą įspūdį apie jus bei pademonstruoti drąsą ir ryžtą, nes juk daug lengviau tiesiog parašyti.
Kitas pavyzdys:
Telefoninio pokalbio tekstas yra bendro pobūdžio, nes neįmanoma nuspėti visos pokalbio eigos, tačiau tam tikri pagrindiniai sakiniai ir gairės gali padėti sėkmingai paskambinti ir paprašyti atsiliepimo.
Kodėl grįžtamasis ryšys yra svarbus
Atgalinis ryšys po darbo pokalbio nėra vien tik formalumas. Tai gali būti neįkainojama priemonė kandidatams, kurie vis susiduria su atmetimu, tačiau nežino kodėl. Nors dažnai atrodo, kad darbo pokalbiai praeina sėkmingai, tačiau gauti darbo taip ir nepavyksta. Vadinasi, grįžtamasis ryšys:
- Padeda suprasti ir įvertinti savo stipriąsias ir silpnąsias puses;
- Leidžia efektyviau pasiruošti būsimiems darbo pokalbiams;
- Suteikia aiškesnį supratimą apie įmonių poreikius ir lūkesčius;
- Padeda sukurti aiškų veiksmų planą, kaip patobulinti savo įgūdžius;
- Didina pasitikėjimą savimi, žinant, ką patobulinti.
Dažniausios klaidos prašant atgalinio ryšio
Nors prašyti atgalinio ryšio yra svarbu, tačiau netinkamas kreipimasis gali palikti neigiamą įspūdį tiek apie jus kaip kandidatą, tiek apie jūsų socialinius įgūdžius. Štai pagrindinės klaidos, kurių reikėtų vengti:
1. Perdėtas aktyvumas
Nuolatiniai priminimai ar pakartotiniai laiškai po pokalbio sukuria įspūdį, kad esate nekantrus ir nemandagus kandidatas. Vietoj to, nusiųskite vieną mandagų laišką ir, jei negaunate atsakymo, gerbkite tai ir palikite viską taip kaip yra.

2. Emocijų demonstravimas
Neretai kandidatai, negavę darbo pasiūlymo, atsiliepimo prašo su jaučiamu nusivylimu ar net nuoskauda. Tai neigiamai atsiliepia jūsų profesiniam įvaizdžiui. Vietoj to, stenkitės išlaikyti ramų ir dalykišką bendravimo toną net jei rezultatas jus nuliūdino.
3. Abstraktūs klausimai
Bendro pobūdžio užklausimai, pavyzdžiui, „Kur suklydau?" „Kas galėtų padėti ateityje užimti šias pareigas?" skamba šiek tiek kaltinamai ir nepadeda gauti naudingos informacijos. Vietoj to, tinkamai formuluokite konkrečius klausimus, taip gausite konkrečius ir vertingus atsakymus.
4. Nerealistiški lūkesčiai
Lietuvos darbo rinkoje dar nėra nusistovėjusi kokybiško grįžtamojo ryšio kultūra, todėl ne visos įmonės į jų vadovai ar net personalo specialistai į tokius prašymus reaguoja. Vietoj to, priimkite tai kaip rinkos realybę, nesureikšminkite to, kad negavote atsakymo ir koncentruokitės į tolimesnę darbo paiešką.
Pabaigai
Atsiliepimas iš darbdavio po darbo pokalbio yra labai naudingas darbuotojų profesiniam tobulėjimui. Lietuvos darbo rinkoje atgalinio ryšio kultūra dar nėra visiškai susiformavusi ir daugelis kandidatų to pasigenda. Vis dėlto, pastebima teigiama tendencija - vis daugiau įmonių supranta jo svarbą.
Kandidatai turėtų nebijoti parašyti įmonėms ir organizacijoms, bei paprašyti pateikti grįžtamąjį ryšį. Kuo daugiau kandidatų išbandys šią praktiką, tuo greičiau įmonės pradės pačios natūraliai suteikti atsiliepimus ar bent jau informuoti kandidatus apie neigiamą sprendimą.