Sukurkite savo gyvenimo aprašymą vos per 15 minučių
Mūsų nemokama profesionaliai sukurtų gyvenimo aprašymų šablonų kolekcija padės išsiskirti iš minios ir vienu žingsniu priartėti prie savo svajonių darbo.

Šiame straipsnyje aptarsime kas yra karjeros tikslai, kodėl jie yra svarbūs ir pateiksime esminius patarimus, padėsiančius juos išsikelti.
Kas yra karjeros tikslai
Karjeros tikslai yra tai, ką užsibrėžiame pasiekti profesiniame kelyje, jie turi nukreipti, bet nevaržyti. Tradicinė SMART metodika siūlo tikslus formuluoti vienu konkrečiu sakiniu, tačiau šiuolaikiniame dinamiškame pasaulyje reikia lankstumo ir kūrybiškumo.
SMART kriterijai yra gairės, bet ne griežtos taisyklės. Karjeros kelionėje dažnai nutinka netikėtų, neįprastų dalykų, kurių neįmanoma suplanuoti iš anksto. Net jei tikslai atrodo realistiški, jie neturėtų atimti visos energijos, tam, kad pavyktų juos pasiekti. Siekiant labai sunkių tikslų, gali dingti motyvacija, apleisti jėgos ir tada nuleidžiamos rankos, sustojama pusiaukelėje.
Esminiai principai tikslų kūrimui:
- Būti atviriems netikėtumams;
- Išlaikyti lankstumą;
- Matyti platesnį kontekstą;
- Neprisirišti prie vieno vienintelio scenarijaus.

Karjeros tikslų trukmė
Karjeros tikslai skirstomi pagal laiko perspektyvą:
- Artimi tikslai (3-6 mėnesiai);
- Vidutinės trukmės tikslai (1-2 metai);
- Tolimi tikslai (5+ metai).
Kuo tolimesnis tikslas, tuo daugiau laiko reikės jam pasiekti. Tačiau reikia turėti omenyje, kad norint pasiekti karjeros tikslus, jie turėtų lygiagrečiai derėti ir su asmeniniais, šeimos tikslais. Jei bus siekiama tik karjeros, tuomet gali nukentėti kitos sritys. Deja, dažnai būtent taip ir nutinka.
Karjeros tikslo pasirinkimas yra asmeninis reikalas, vieni siekia būti pripažinti, kitiems pakanka visą laiką dirbti toje pačioje darbovietėje ir net atlikti tas pačias užduotis. Kad būtų lengviau suprasti kokie gali būti karjeros tikslai, štai pavyzdys:
Kaip apibrėžti karjeros tikslus
Tikslų apibrėžimas gali atrodyti paprastas procesas, tačiau jis reikalauja aiškumo ir kryptingumo. Pavyzdžiui, vietoje abstraktaus "noriu geresnio darbo", geriau suformuluoti: "per artimiausius 6 mėnesius noriu rasti poziciją rinkodaros srityje, kurioje galėčiau panaudoti savo analitinius gebėjimus ir uždirbčiau ne mažiau nei 2000 Eur/mėn.".
Karjeros tikslai - tai gyvas organizmas, o ne sustingęs dokumentas. Juos reikia nuolat peržiūrėti, koreguoti ir pritaikyti prie kintančių aplinkybių, išlaikant pagrindinę kryptį ir asmeninę viziją.
Trumpalaikiai tikslai ilgalaikiams tikslams pasiekti
Svarbu pirmiausia pažvelgti į ilgalaikį tikslą, o tada sutelkti dėmesį į mažesnius trumpalaikius žingsnius, kuriuos reikia atlikti, norint jį pasiekti. Nustatykite trumpalaikius tikslus, kurių reikia norint pasiekti ilgalaikį tikslą. Paprastai lengviau atlikti nedidelius, laipsniškus pakeitimus, pavyzdžiui: gebėti labiau susikaupti, didinti produktyvumą.
Darbo paieškos strategijos: kaip rasti svajonių darbą
Nusistačius karjeros tikslus, laikas pereiti prie efektyvių darbo paieškos strategijų. Vien tik gyvenimo aprašymo siuntimas į skirtingas įmones nėra geriausias būdas.
Strateginio plano kūrimas reikalauja laiko, atsidavimo ir įsipareigojimo. Sukūrus darbo paieškos strategiją, naujo darbo paieška, kandidatavimas ir darbo pokalbis gali būti daug lengviau įveikiami. Štai keletas būdų, kaip sukurti strateginį darbo paieškos planą:
- Nustatykite ir išvardykite savo karjeros tikslus;
- Išvardykite savo patirtį, įgūdžius ir stipriąsias puses;
- Sugalvokite idealias įmones, kuriose norėtumėte dirbti;
- Sudarykite visų darbo paieškos elementų darbų sąrašą;
- Ištirkite savo idealią įmonę ir darbo pavadinimą;
- Sukurkite savo asmeninį prekės ženklą;
- Plėskite kontaktų tinklą;
- Pasižymėkite įmones, į kurias jau kreipėtės.
Papildomi veiksmai sėkmingai darbo paieškai
Įvykdžius minėtus punktus, svarbu atkreipti dėmesį ir į papildomus veiksmus, kurie padeda ieškoti darbo ir sėkmingai eiti užsibrėžto tikslo link.

1. Tinklo plėtimas ir ryšių stiprinimas
Svarbu suprasti, kad dauguma darbo vietų iš tiesų nėra užpildomos skelbiant viešus skelbimus darbo skelbimų portaluose. Profesiniai kontaktai ir ryšiai padeda atrasti neskelbtas, bet patrauklias darbo vietas.
Dalyvaukite savo profesines sritis atitinkančiuose renginiuose, konferencijose, susitikimuose. Socialiniai tinklai, tokie kaip Linkedin, gali būti itin naudingi ieškant darbo galimybių ir pristatant save potencialiems darbdaviams. Išnaudokite šį tinklą ir visas jo teikiamas galimybes, kurių čia apstu.
2. Individualizuotas gyvenimo aprašymas ir motyvacinis laiškas
Jūsų CV neturėtų būti tik vienas ir tas pas dokumentas visiems skirtingiems darbo pasiūlymams. Svarbu pritaikyti savo gyvenimo aprašymą prie konkrečios srities ir darbo pasiūlymo. Mūsų CV kūrėjas padės tai padaryti. Geras gyvenimo aprašymas turi atitikti darbo pasiūlymo reikalavimus. Kuo daugiau punktų jis atitinka, tuo geriau vertinamas.
Tas pats galioja ir motyvaciniam laiškui – stenkitės atskleisti, kodėl būtent jūs esate geriausias pasirinkimas tam darbui. Motyvacinis laiškas turėtų papildyti, bet neatkartoti gyvenimo aprašyme pateiktos informacijos. Tai du skirtingi dokumentai, papildantys vienas kitą ir suteikiantys kandidatui papildomos vertės.
3. Profesionalus asmeninis prekės ženklas
Daugelis darbdavių pirmiausia ieško informacijos apie kandidatus internete. Todėl verta pasirūpinti savo įvaizdžiu. Kuriant turinį socialiniuose tinkluose, turėtumėte įsitikinti, kad informacija kuri yra prieinama visiems, būtų vertinga, profesionali ir susijusi su sritimi, kurioje dirbate, arba siekiate karjeros.
Kuriant vertingą turinį yra daug šansų, jog jus pastebės kompetentingi giminingos srities specialistai ir įvertinę jūsų kompetencijas, bei turinio svarbą, pateiks vertingą darbo pasiūlymą. Todėl asmeninio prekės ženklo kūrimas yra labai svarbus žingsnis ieškant darbo. Net jei ir neieškote darbo, įtraukiantis turinys gali atkreipti profesionalų dėmesį, o vėliau tai gali pavirsti naujomis galimybėmis.
4. Praktika
Jeigu keičiate karjeros kryptį arba neturite daug patirties, apsvarstykite praktikos galimybes. Tai padeda įgauti praktinių įgūdžių, sukurti naujus ryšius ir padidinti savo vertę darbo rinkoje. Kadangi darbo patirtis daugelyje sričių vertinama ne kaip privalumas, o kaip vienas iš esminių reikalavimų, kuo daugiau kandidatas turi susijusios patirties, tuo jis yra konkurencingesnis, lyginant su kitais kandidatais.
5. Savanoriška veikla
Savanoriška veikla, gali būti puiki proga pradėti savo karjerą. Savanoriaujant, galima išbandyti įvairias sritis, su kuriomis ankščiau neteko susidurti, bet apie kurias nemažai galvojote. Darbdaviai savanorišką veiklą vertina kaip papildomą privalumą. Tai parodo, jog kandidatas yra kilnus, turintis gerų paskatų, motyvuotas ir siekiantis tikslo.
6. Pasiruošimas darbo pokalbiui
Darbo paieškos tikslas - naujas darbas, tačiau iš pradžių reikia gauti kvietimą į darbo pokalbį. Tinkamas pasiruošimas darbo pokalbiui, dažnai nulemia interviu sėkmę. Pasiruošimas interviu, reiškia, kad turite pasidomėti kuo tiksliai užsiima įmonė, kokios yra jos vertybės, ko tiksliai reikalaujama pozicijai dėl kurios kreipiamasi, pasiruošti atsakyti į dažniausiai užduodamus klausimus bei apgalvoti klausimus darbdaviui.

7. Visų darbo paieškos įrankių naudojimas
Kad darbo paieška būtų sėkminga, nepakanka tik peržiūrėti naujus darbo skelbimus populiariausiuose darbo skelbimų portaluose. Darbo paieška apima kur kas platesnį spektrą šaltinių, kuriuose galima gauti darbo pasiūlymą. Specializuoti darbo paieškos portalai, tai tik vienas iš įrankių. Aktyviai dalyvaukite profesiniuose renginiuose, seminaruose, karjeros mugėse. Megzkite naudingus kontaktus, plėskite pažinčių ratą ir išnaudokite socialinių tinklų galimybes.
8. Įdarbinimo agentūros
Registracija vienoje ar keliose įdarbinimo agentūrose, gali padėti atverti papildomas profesines galimybes. Kartais geriausi darbo pasiūlymai nepasiekia viešumos, o geri kandidatai atrenkami iš turimų duomenų bazių. Registracija ir tinkamas savęs pateikimas agentūrai, tai papildoma darbo paieškos strategija, kuria turėtumėte pasinaudoti siekiant profesinės sėkmės.
9. Nauji įgūdžiai
Jei tai dar tik karjeros pradžia, greičiausiai trūksta daugelio šiandien svarbių įgūdžių, kurių galima įgyti su laiku. Jei karjeros tikslai rimtesni ir ketinate persikvalifikuoti arba siekiate aukštesnių pareigų, tam gali prireikti papildomų įgūdžių. Tiksliai susitelkus į poziciją apie kurią svajojate, lengviau įgyti naujų įgūdžių ir žinių srityje, link kurios einate. Papildomi įgūdžiai gali nulemti ar būsite pasirinktas kandidatas.
10. Matomumas darbo skelbimų portaluose
Ieškant darbo, natūralu, kad atnaujinamas gyvenimo aprašymas, motyvacinis laiškas, įgūdžiai ir kita informacija, kuri reikalinga, kad profilis atrodytų nepriekaištingai. Visgi, kai atnaujinate savo CV darbo skelbimų portaluose, yra tikimybė, kad kas nors iš jūsų esamų kolegų, dirbančių personalo skyriuje, ar net pats tuometinis įmonės vadovas, pastebės, kad atnaujinote informaciją ir ieškote darbo. Kad taip nenutiktų, galite padaryti savo profilį nematomu, arba paslėpti jį nuo konkrečių įmonių.
Pabaigai
Sėkminga darbo paieška priklauso ne tik nuo patirties ar įgūdžių, bet ir nuo aiškiai suformuluotų tikslų bei tinkamai pasirinktos darbo paieškos strategijos. Nustatyti savo karjeros tikslus ir strategijas nėra paprasta, tačiau nuoseklus darbas, tinkami įrankiai ir pozityvus požiūris padeda pasiekti norimus rezultatus.