Sukurkite savo gyvenimo aprašymą vos per 15 minučių
Mūsų nemokama profesionaliai sukurtų gyvenimo aprašymų šablonų kolekcija padės išsiskirti iš minios ir vienu žingsniu priartėti prie savo svajonių darbo.

Šiame straipsnyje pateiksime praktinius patarimus, kaip įgyti patirties jei jos neturite ir papildyti savo gyvenimo aprašymą, kad jis taptų konkurencingas, bei atsakysime į dažniausiai užduoda
1. Savanorystė
Savanorystė yra vienas iš efektyviausių būdų įgyti realios darbo patirties. Ji ne tik padeda tobulinti profesinius įgūdžius, bet kartu praplečia profesinį tinklą, suteikia galimybę susipažinti su naujais žmonėmis, kurie ilgainiui gali pasiūlyti įsidarbinti. Ieškokite savanorystės galimybių organizacijose, kurių veiklos pobūdis atitinka jūsų ieškomo darbo sritį. Pavyzdžiui, jei domitės reklama ir marketingu, galite savanoriauti nevyriausybinėse organizacijose ir kurti jų komunikacijos strategijas.
Savanoriška veikla dažnai prideda papildomų balų kandidatams, todėl pasinaudokite tokia galimybe ir pasidomėkite apie savanorystės galimybes savo mieste.

2. Praktikos programos
Praktikos programos yra dar vienas puikus būdas įgyti patirties bei susipažinti su realia darbo aplinka. Daugelis įmonių siūlo struktūruotas praktikos programas, kurios padeda:
- Įgyti praktinių žinių dirbant su patyrusiais specialistais;
- Susipažinti su įmonės kultūra ir darbo specifika;
- Užmegzti vertingus profesinius ryšius, kurie gali padėti toliau siekiant karjeros.
Dažnai praktikos programos yra apmokamos, todėl ne tik galima įgyti vertingos patirties, bet ir gauti atlyginimą už įgytus įgūdžius. Sutikite, skamba labai patraukliai. Dažnu atveju, po praktikos programų, studentai arba į darbo rinką žengiantys asmenys gauna pasiūlymą pasilikti įmonėje, jei atliekant praktiką parodė, jog gali būti puikūs darbuotojai. Belieka rasti patrauklų praktikos pasiūlymą ir praktikos metu pademonstruoti savo gebėjimus.
3. Laisvai samdomų darbuotojų projektai
Laisvai samdomų specialistų platformos atveria galimybes įgyti patirties dirbant su realiais projektais. Pradėkite nuo mažesnių užduočių ir palaipsniui kurkite savo portfolio, kuris padės geriau save pristatyti potencialiems darbdaviams. Tai ypač aktualu IT, dizaino, rašymo ir kitų kūrybinių sričių specialistams.
Nors Lietuvoje tokios platformos ne itin populiarios, neapsiribokite vien gimtąja šalimi. Panaršius internete rasite ne vieną populiarią platformą, kur užsiregistravus turėsite galimybę imtis įvairių projektų. Vietinėje rinkoje tokius pasiūlymus dažniausiai galima rasti specializuotose socialinių tinklų grupėse, todėl nepatingėkite paieškoti.

4. Mentorystės programos
Mentorystė gali atverti naujas perspektyvas ir suteikti vertingų patarimų karjeros pradžioje. Mentorystė yra profesinio tobulėjimo procesas, kurio metu patyręs specialistas (mentorius) dalinasi savo žiniomis, patirtimi ir įžvalgomis su mažiau patirties turinčiu asmeniu. Mentorystės metu vyksta reguliarūs susitikimai ir diskusijos, kurių metu mentorius padeda spręsti profesinius iššūkius, nustatyti karjeros tikslus bei rasti efektyviausius būdus jiems pasiekti. Mentorystės programų ieškokite:
- Profesinėse asociacijose;
- Linkedin platformoje;
- Karjeros renginiuose;
- Universitetų alumnų tinkluose.
5. Kursai, profesiniai pažymėjimai
Nors sertifikatai neatstos tikros profesinės patirties, tačiau jie gali padėti įrodyti jūsų kompetencijas ir atsidavimą profesijai. Rinkitės mokymus, kurie:
- Yra pripažįstami jūsų srityje;
- Suteikia praktinių įgūdžių;
- Atitinka rinkos poreikius.
Kursų metu, taip pat kartais atsiranda galimybė atlikti praktiką ir taip įgyti vertingos patirties. Kartais praktikos vietas siūlo patys kursų organizatoriai. Kartais pateikiamas praktikos vietų sąrašas kitose įmonėse ar organizacijose.
6. Stažuotės užsienyje
Stažuotės užsienyje tampa vis labiau vertinamos darbdavių. Darbdaviai vertina kandidatus su globalia perspektyva ir gebėjimu prisitaikyti prie skirtingų darbo kultūrų. Tokia patirtis ne tik praturtina jūsų profesinį pasirengimą, bet ir padeda geriau suprasti tarptautinės rinkos tendencijas bei verslo praktikas.

Svarbu paminėti, kad tarptautinės stažuotės dažnai atveria duris į prestižines tarptautines kompanijas ir sukuria vertingą profesinių kontaktų tinklą užsienyje. Be to, grįžus į Lietuvą, tokia patirtis gali tapti svarbiu konkurenciniu pranašumu, ypač įmonėse, kurios bendradarbiauja su užsienio partneriais ar planuoja plėstis į tarptautines rinkas.
7. Kreipimasis į konkrečias įmones
Neretai patirties stygius trukdo užimti pozicijas, apie kurias ilgą laiką svajojote ir dirbti įmonėse, kurios yra gerai vertinamos. Bet net ir turint mažiau patirties arba visai jos neturint, galima tiesiogiai kreiptis į įmones, kurios jus žavi.
Kai kuriose įmonėse itin maža darbuotojų kaita, todėl sunku rasti atviras pozicijas, siūlančias įsidarbinti. Bet net ir tai, neturėtų tapti kliūtimi. Jei manote, kad tai tikrai yra įmonė, kurioje norėtumėte dirbti ir įgyti daugiau patirties, kandidatuokite savarankiškai. Savo interneto svetainėse įmonės dažnai turi kandidatavimo formas potencialiems darbuotojams. Tai gali būti svajonės išsipildymas. Be to, darbas norimoje įmonėje, gali padėti:
- Susipažinti su įmonės procesais iš vidaus;
- Įrodyti savo vertę ir augti kartu su organizacija;
- Gauti vertingos patirties dirbant su patyrusiais kolegomis.
8. Laikino darbo galimybės
Dirbant laikinus darbus, yra puiki galimybė gauti pirmą profesinę patirtį. Tokiu būdu galima ne tik įgyti patirties, bet ir susipažinti su darbo rinkos ypatumais ir specifika. Nors dirbant laikinus darbus, sutartis yra terminuota, nereikėtų to bijoti. Tai puikus pirmas žingsnis į tolimesnę karjerą. Be to, tai puikus CV papildymas naudingais įgūdžiais.
9. Bendravimas su įdarbinimo agentūromis
Įdarbinimo agentūros vaidina rimtą vaidmenį darbo rinkoje, ypač padėdamos pradedantiesiems specialistams žengti pirmuosius karjeros žingsnius. Jos sujungia ieškančius darbo su potencialiais darbdaviais, siūlydamos įvairias galimybes kaupti patirtį ir ugdyti profesinius įgūdžius. Šios agentūros disponuoja plačiu darbo pasiūlymų spektru, todėl gali pasiūlyti kandidatų kvalifikaciją ir lūkesčius atitinkančias pozicijas.
Be tarpininkavimo, įdarbinimo agentūros teikia profesionalias karjeros konsultacijas ir padeda nustatyti tinkamiausią karjeros kryptį, atsižvelgiant į asmeninius kandidatų tikslus ir darbo rinkos tendencijas.

10. Darbas pas pažįstamus, šeimos narius
Kartais geriausios galimybės yra visai šalia. Nors kartais nuvertinama, tačiau darbas šeimos versle ar pas pažįstamus gali tapti puikia pradžia jūsų karjerai. Tai unikali galimybė įgyti praktinės patirties palaikančioje aplinkoje, kur galite saugiai mokytis iš savo klaidų ir geriau suprasti verslo procesus iš vidaus.
Dirbant šeimos versle ar pas pažįstamus, nepamirškite kelių esminių aspektų. Visų pirma, aptarkite aiškias darbo sąlygas, pareigas ir atsakomybes, tai padės išvengti nesusipratimų ateityje. Antra, stenkitės išlaikyti profesionalų požiūrį ir aiškias ribas tarp asmeninių ir darbo santykių. Tai ne tik padės sukurti produktyvesnę darbo aplinką, bet ir leis įgyti vertingų socialinių įgūdžių, kurie bus naudingi tolesniame profesiniame kelyje.
Kaip net ir minimali patirtis gali padėti įsidarbinti
Kai kreipiatės dėl naujo darbo, patirtis pasirinktoje darbo srityje gali turėti daug įtakos. Kadangi darbdaviai dažnai ieško kandidatų, kurie jau turi bent minimalios darbo patirties, kai patirties pasigenda, dažnu atveju atmeta kandidatą ir ieško to, kuris turi daugiau patirties. Patirtis gali parodyti darbdaviams daugiau nei tik gebėjimas atlikti darbo užduotis.
Patirtis parodo ir konkrečius gebėjimus bei įgūdžius. Užuot tiesiog įtraukę įgūdžius į savo CV, aprašykite savo patirtį ir nurodykite kaip vienų ar kitų įgūdžių pagalba galite atlikti darbą. Naujos patirties įgijimas gali parodyti potencialiems darbdaviams, kad jums rūpi investuoti į save, kad taptumėte geresniu darbuotoju. Taip pat gali parodyti darbdaviams jūsų įsipareigojimą konkrečiai pramonės šakai ar sričiai.
Pabaigai
Darbo patirties įgijimas yra procesas, reikalaujantis kantrybės ir strateginio požiūrio. Svarbu suprasti, kad patirtį galima kaupti įvairiais būdais ir nebijoti netradicinių sprendimų. Išnaudokite visas galimybes, kurios padės jums augti profesinėje srityje ir artėti link savo karjeros tikslų. Svarbiausia pradėti veikti ir nuosekliai judėti į priekį, net ir mažais žingsneliais.