Sukurkite savo gyvenimo aprašymą vos per 15 minučių
Mūsų nemokama profesionaliai sukurtų gyvenimo aprašymų šablonų kolekcija padės išsiskirti iš minios ir vienu žingsniu priartėti prie savo svajonių darbo.

Šiame straipsnyje pakalbėsime apie esmines taisykles kaip pasiruošti darbo pokalbiui, kad jis praeitų sklandžiai, parodytumėte savo kaip kandidato vertę ir nedarytumėte nedovanotinų klaidų.
Pagrindiniai patarimai, kurie padės ruošiantis darbo pokalbiui
Darbo pokalbis dažnai yra labiausiai bauginanti atrankos dalis, kuri nulemia ar kandidatui pavyks sužavėti samdančiąją pusę ir gauti darbo pasiūlymą. Nesvarbu ar tai susitikimas gyvai, ar interviu nuotoliniu būdu, kandidatai vis tiek jaudinasi. Tačiau jaudulio gali būti mažiau, jei žinosite kaip tinkamai pasiruošti nuotoliniam interviu ir sutelksite dėmesį į esmines taisykles.

1. Įrenginių patikra
Iš anksto patikrinkite savo įrenginį, kuriuo ketinate naudotis darbo pokalbio metu. Prasidėjus interviu, jau nebėra laiko tikrinti ar veikia mikrofonas, garsiakalbis ir vaizdas aiškiai matomas. Visa tai atlikite dar prieš prasidedant interviu. Taip pat, svarbu patikrinti interneto ryšį.
Atsisiųskite reikiamą programinę įrangą. Gavę interviu nuorodą, matysite kurioje platformoje vyks interviu. Atsižvelgdami į tai, atsisiųskite tą, kuri nurodyta. Atlikite bandomąjį skambutį šeimos nariui ar kitam artimam žmogui ir patikrinkite visus šiuos niuansus. Technologijos dažnai mus paveda, todėl rekomenduojama turėti dar vieną paruoštą įrenginį, jei kažkas nutiktų pagrindiniam. Tai padės jaustis saugiau.
2. Profesionali aplinka
Darbo pokalbio metu samdančioji pusė pastebės ne tik jūsų patirtį, įgūdžius, bet ir aplinką, kurioje vyksta interviu. Pasirinkite neutralų foną, venkite pernelyg asmeniškų detalių, susitvarkykite vietą aplink save, kuri bus matoma. Pasirūpinkite geru apšvietimu. Jei interviu vyksta kai lauke šviesu, veidą turėtų apšviesti natūralus šviesos šaltinis, o jei lauke apsiniaukę ar tamsu, rinkitės dirbtinius šviesos šaltinius.
Jei namie yra kitų žmonių ar vaikų, turėtumėte rinktis patalpą, kurioje nebus pašalinio triukšmo, kitu atveju triukšmas blaškys jus ir kitą pusę, bei parodys, jog į interviu žiūrite neatsakingai.
3. Įvaizdis
Nors pokalbis vyksta nuotoliniu būdu, net ir būnant namie ar kitoje aplinkoje, turėtumėte nepamiršti savo įvaizdžio. Jis svarbus tiek nuotolinio, tiek gyvo susitikimo metu. Darbdavys tikisi profesionalumo iš kandidato, vadinasi turite tuo pasirūpinti.

Rinkitės verslo stiliaus aprangą, net jei tik dalis jūsų bus matoma ekrane. Venkite ryškių spalvų ir margų drabužių, tai tik papildomai blaško dėmesį. Tvarkingas įvaizdis ir plaukai, sustiprins pasitikėjimą savimi. Apranga priklauso ir nuo pozicijos į kurią kandidatuojama, jei pozicija mažiau oficiali, galite rinktis mažiau oficialų įvaizdį. Tačiau net ir mažiau oficialumo reikalaujančiam darbui geriau rinktis tinkamą įvaizdį, nes jis kartu parodo pagarbą samdančiai pusei.
4. Nevėlavimas
Vėlavimas niekuomet nepridės papildomos vertės. Visai nebūtina prisijungti gerokai per anksti, geriausia prisijungti dar likus kelioms minutėms iki interviu pradžios. Jei kandidatas nepasirodo laiku, tai pademonstruoja jo neatsakingumą arba negebėjimą planuoti savo laiko. Jei tai itin svarbu darbe, dėl kurio kreipiatės, tuomet tai gali būti kritinė klaida.
Jei nepavyksta prisijungti laiku, būtinai apie tai informuokite darbdavį arba personalo specialistą, kad parodytumėte, jog interviu jums svarbus. Galbūt pavyks nukelti susitikimą arba darbdavys sutiks keletą minučių palaukti. Jei neįspėsite apie vėlavimą, greičiausiai prarasite galimybę gauti tą darbą.
5. Akių kontaktas
Akių kontaktas svarbus tiek gyvo, tiek nuotolinio interviu metu. Jei vengiate akių kontakto, gali atrodyti, kad savimi nepasitikite arba esate išsiblaškęs. Verčiau žiūrėkite į kamerą, taip atrodys, jog pašnekovui žiūrite tiesiai į akis. Be to, žiūrint į akis, parodoma, kad tuo metu visas dėmesys sutelktas tik į pokalbį, o ne į pašalinius dalykus.
Kai vengiama akių kontakto, gali susidaryti ir toks įspūdis, kad kandidatas meluoja. Darbo pokalbio metu, kiekviena elgesio detalė gali būti svarbi, todėl atidžiai kontroliuokite save ir savo kūno kalbą, bei stenkitės sutelkti dėmesį į pašnekovą ir žiūrėti tiesiai į kamerą.
6. Pasisveikinimas ir atsisveikinimas
Pokalbį pradėkite nuo pasisveikinimo. Pasitaiko atvejų, kuomet kandidatai pirmiausia ištaria "Ar gerai mane girdite?", "Ar matote ir girdite mane?". Tokios ir panašios frazės nėra tinkamos pasisveikinimui. Po pasisveikinimo galite pasitikslinti ar pašnekovas jus mato ir girdi, tačiau neklauskite to dar nespėję pasisveikinti.
Darbo pokalbio pabaigoje, mandagiai padėkokite už skirtą laiką, palinkėkite geros dienos ir tik tuomet atsijunkite. Nedarykite klaidos ir neatsijunkite per anksti, vos tik samdančioji pusė padėkojo už skirtą laiką. Maloniai atsakykite tuo pačiu ir tik tada išeikite iš pokalbio.

7. Susitelkimas į interviu
Viso pokalbio metu sutelkite dėmesį į pašnekovą. Neatlikite jokių pašalinių veiksmų, nenaršykite internete. Jei žiūrite į šalį, kad ką nors užsirašytumėte ar pažvelgtumėte į savo gyvenimo aprašymą, kuo greičiau vėl nukreipkite dėmesį į kamerą. Tai leidžia pašnekovui matyti jūsų veidą taip, kaip per gyvą pokalbį.
Naršymas internete, ieškant tam tikros informacijos, kai to neprašo darbdavys arba darbdavio atstovas, rodo nepagarbą. Pasitaiko situacijų, kai paprašoma atlikti tam tikrą užduotį arba apsilankyti tam tikroje interneto svetainėje, tačiau jei to pašnekovas nereikalauja, neužsiimkite saviveikla ir gerbkite kitą pokalbio dalyvį.
8. Pasiruošimas
Pokalbio metu turėsite atsakyti į įvairius klausimus. Dauguma klausimų kartojasi, todėl turėtumėte pasiruošti atsakyti į dažniausiai užduodamus klausimus. Gerai išanalizuokite darbo skelbimą, kad žinotumėte kokie reikalavimai ir savybės svarbios konkrečiai pozicijai. Apgalvokite savo atsakymus. Galite praktikuotis į klausimus atsakyti garsiai, tiesiog sau, ar artimajam. Taip jausitės labiau savimi pasitikintis kandidatas.
Nors nežinote kokie tiksliai klausimai bus užduodami pokalbio metu, klausimus galima šiek tiek nuspėti atsižvelgiant į darbo pobūdį ir reikalavimus. Jei pasipraktikuosite iš anksto į juos atsakyti, sustiprinsite savo šansus dalyvauti tolimesniame atrankos etape.
9. Svarbi informacija - šalia
Nuotolinio interviu privalumas yra tas, kad su savimi galite turėti svarbiausią informaciją apie įmonę, žvilgtelėti į darbo skelbimą ar savo gyvenimo aprašymą. Turėkite šią informaciją šalia savęs, kad reikalui esant, galėtumėte į ją žvilgtelėti. Jokiu būdu neskaitykite visko ką turite pasirašę, nes taip iš karto išsiduosite pašnekovui, jog naudojatės užrašais. Nors tai nėra nusikaltimas, verčiau tik žvilgtelėti į turimą informaciją, o ne viską aklai skaityti.

10. Informavimas apie nedalyvavimą pokalbyje
Dar vienas svarbus aspektas, kurį būtina paminėti yra informavimas apie savo dalyvavimą pokalbyje. Jei keičiasi planai arba nebenorite kandidatuoti į tam tikrą poziciją, tiesiog informuokite apie tai samdančiąją pusę. Pakanka paskambinti arba parašyti el. laišką.
Visiškai normalu persigalvoti dėl pozicijos, tačiau būtina apie tai informuoti. Kiekvieno iš mūsų laikas yra brangus, todėl turėtume jį gerbti ir apie savo dalyvavimą informuoti iš anksto. Jokiu būdu nelikite neinformavę įmonės, atminkite, kad ateityje galbūt vėl norėsite kandidatuoti į kitą poziciją toje pačioje įmonėje, tačiau nepranešus apie nedalyvavimą, jau galite būti įtrauktas į juodąjį kandidatų sąrašą. Taip, toks irgi egzistuoja.
Pabaigai
Jei vadovausitės pateiktomis taisyklėmis, pasiruošti darbo pokalbiui bus kur kas paprasčiau. Tokiu būdu paliksite teigiamą įspūdį darbdaviui ir labiau savimi pasitikėsite pokalbio metu. Nuotolinio interviu metu svarbu ir technologinės detalės, ir jūsų profesionalumas. Tinkamas pasiruošimas padės išvengti nepatogių situacijų. Nuotolinis darbo pokalbis labai panašus į įprastą darbo pokalbį, todėl ir pasiruošimas jam labai panašus.