Sukurkite savo gyvenimo aprašymą vos per 15 minučių
Mūsų nemokama profesionaliai sukurtų gyvenimo aprašymų šablonų kolekcija padės išsiskirti iš minios ir vienu žingsniu priartėti prie savo svajonių darbo.
Šiame straipsnyje aptarsime, kaip efektyviai atsakyti į interviu klausimus apie mokyklą, kaip tokie klausimai leidžia pateikti naudingą informaciją apie savo įgūdžius bei parodyti, kodėl esate tinkamas kandidatas.
Pasiruoškite tinkamai atsakyti į klausimus apie mokyklą
Svarbiausias dalykas prieš darbo pokalbį – pasiruošimas. Prisiminkite svarbiausius momentus, kuriuos patyrėte mokykloje, ir pagalvokite, kaip jie gali būti susiję su pozicija, į kurią kandidatuojate. Tikrai galima rasti daug bendrų dalykų ir juos susieti, taip pabrėžiant savo stiprybes.
1. Prisiminkite savo pasiekimus
Klausimų apie mokyklą galima sugalvoti įvairių. Kiekvienas jų, leidžia darbdaviui ar personalo atrankos specialistui per klausimą sužinoti svarbią jiems informaciją apie kandidatą. Darbo pokalbio metu galite būti paklausti:
- Kokį projektą mokykloje atlikote, kuris jus labiausiai įkvėpė?
- Kokios klasės veiklos jums labiausiai patiko?
- Kokia pamoka mokykloje buvo mėgstamiausia?
Atsakydami į panašius klausimus, turėtumėte:
- Paminėti konkretų projektą arba veiklą.
- Paaiškinti, kokie įgūdžiai jūsų manymu buvo įgyti.
- Susieti tai su darbo pozicija. Pavyzdžiui, jei kandidatuojate į pardavimų vadybininko poziciją, paminėkite, kaip klasės ar papildomų veiklų diskusijos padėjo jums ugdyti bendravimo įgūdžius.
2. Pabrėžkite komandinio darbo patirtį
Darbdaviams svarbu žinoti, kaip kandidatui sekasi dirbti su kitais. Komandinis darbas leidžia pasiekti geresnių rezultatų, tačiau komanda turi dirbti išvien. Jei dar neteko dirbti ir įgyti realios darbinės patirties, akivaizdu, kad komandinio darbo įgūdžių gali trūkti. Vis dėlto, mokykloje tenka atlikti nemažai įvairių projektų, kuriuos mokiniai ar studentai paskiriami atlikti poromis ar didesnėmis grupelėmis.
Norint sužinoti apie komandinio darbo įgūdžius, gali būti užduoti klausimai, tokie kaip:
- Kaip mokykloje bendravote su kitais mokiniais ?
- Ar lengviau projektus įgyvendinti komandoje ar vienam pačiam?
- Apibūdinkite situaciją, kurioje dalyvavote grupės projekte ir kaip sekėsi jį atlikti.
Šie klausimai padeda sužinoti apie kandidato bendradarbiavimo gebėjimus.
Jei mokykloje sekėsi sunkiau bendrauti su kitais, jei darbas grupėse kėlė stresą, gali būti, kad darbas komandoje nėra jūsų stiprioji pusė, nes tiesiog labiau patinka dirbti individualiai. Jei viskas sekėsi sklandžiai, tinkamai pasiskirstėte užduotis ir kiekvienas prisidėjote prie projekto įgyvendinimo, tuomet esate komandos žmogus ir darbas komandoje turėtų sektis gana neblogai.
3. Pademonstruokite mokymosi gebėjimus
Kai patirtimi dar negalite pasidžiaugti, verta pakalbėti apie mokymosi pasiekimus ir gebėjimus. Mokymosi gebėjimai yra viena svarbiausių savybių, kurias vertina darbdaviai. Klausimai apie gebėjimus gali būti:
- Kas jums buvo sunkiausia mokykloje ir kaip tai įveikėte?
- Kodėl konkretus mokymosi dalykas patiko labiausiai?
Atsakymai į klausimus gali pademonstruoti kandidato atkaklumą ir gebėjimą spręsti problemas. Taip pat apie gebėjimą įsisavinti informaciją.
Sunkumai darbe taip pat neišvengiami, ypač pačioje pradžioje, kai daug naujos informacijos ir ją reikia įsisavinti gana greitai. Gebėjimas prisitaikyti naujoje aplinkoje ir greitas informacijos įsisavinimas, padės nesunkiai prisitaikyti naujoje darbo vietoje.
Klausimų ir atsakymų pavyzdžiai
Nors klausimai labai priklauso nuo konkrečios darbo pozicijos dėl kurios kreipiamasi, tam tikri klausimai yra lengvai nuspėjami, nes kandidatas neturi darbinės patirties. Vadinasi, daugiausiai klausiama apie mokymosi pasiekimus, pažymius, mėgstamiausius dalykus ir pan. Pateikiame keletą klausimų su galimais atsakymų variantais:
1. Koks jūsų mėgstamiausias dalykas mokykloje?
Atsakant į šį klausimą, gerai pagalvokite, koks dalykas gali būti konkrečiai susietas su darbu į kurį kandidatuojate. Paminėkite konkretų dalyką ir paaiškinkite kodėl jis buvo įdomus. Jei jums patiko istorija, tai gali reikšti, kad pasižymite analitiniu mąstymu. Jei mėgote matematiką - pasižymite loginiu mąstymu.
2. Kodėl pasirinkote tiksliuosius mokslus?
Galbūt baigęs mokyklą, nusprendėte mokytis universitete, o laisvu laiku ieškote darbo, kuris padėtų užsidirbti nuomai ir būtiniausioms išlaidoms padengti. Šis klausimas leidžia parodyti jūsų motyvaciją ir aistrą tam tikrai krypčiai. Atsakant į tokį klausimą, turėtumėte paminėti savo susidomėjimą pasirinkta sritimi, taip pat paaiškinti kaip tas susidomėjimas padėjo pasiruošti darbo rinkai ir tolimesnėms studijoms.
Atsakymas, kandidatuojant į pardavimų vadybininko poziciją:
3. Kaip jums sekėsi bendrauti ir sutarti su klasės draugais?
Atsakydami į šį klausimą, galite atskleisti savo socialinius įgūdžius, ypač jei esate komandos žmogus. Apibūdinkite, kaip sprendėte konfliktus ar padėjote kitiems. Paminėkite, kaip bendravimas mokykloje ugdė jūsų gebėjimą dirbti komandoje.
4. Koks buvo pažymių vidurkis?
Klausimas apie pažymius, taip pat gali dominti darbdavius, todėl pasiruoškite tinkamai į jį atsakyti. Kadangi ne visi turi vienodus mokymosi gebėjimus, pažymių vidurkiai gali būti skirtingi. Pateikiame keletą skirtingų atsakymo variantų:
Kaip mokyklinę patirtį paversti privalumu?
Jūsų mokyklos metai yra tikras įgūdžių ir patirties lobynas – tereikia mokėti viską tinkamai pateikti. Mokykloje įgyta patirtis yra daugiau nei tik namų darbai ir kontroliniai. Tai vieta kur tobulėjame, bendraujame ir mokomės begalės naujų dalykų. Štai keletas patarimų, kaip tai pateikti kaip privalumą:
Pabrėžkite lyderystės savybes
Prisiminkite visas situacijas, kai ėmėtės iniciatyvos. Galbūt organizavote klasės šventes, vadovavote projektams, ar buvote tas žmogus, į kurį visi kreipdavosi pagalbos. Štai jums ir lyderystės įrodymai, kurių ieško darbdaviai. Net paprastas grupinio darbo koordinavimas gali tapti puikiu gebėjimo vadovauti komandai pavyzdžiu. Gerai apgalvokite visas situacijas ir paminėkite tai darbo pokalbyje.
Įveikti iššūkiai mokykloje
Kiekviena nesėkmė sukuria susidūrėte mokykloje ir kurią pavyko įveikti, yra jūsų stipraus charakterio įrodymas. Galbūt matematika jums buvo sunki pamoka, bet laikas, kurį skyrėte papildomam mokymuisi namuose arba su korepetitoriumi, padėjo pagerinti rezultatus. Tokie pavyzdžiai parodo jūsų atkaklumą ir ryžtą – savybes, kurias vertina kiekvienas darbdavys.
Gebėjimas suderinti keletą dalykų vienu metu
Mokyklinė veikla – tai ne vien pamokos. Galbūt derinote sporto treniruotes su mokslais. Kelių dalykų derinimas, atskleidžia laiko planavimo įgūdžius. Jei dainavote mokyklos chore, tikriausiai gerai jaučiatės komandoje. Galbūt savanoriavote mokyklos renginiuose arba po pamokų, tai atspindi jūsų iniciatyvumą ir socialinę atsakomybę.
Mokyklinė patirtis yra vertinga ne tik kaip pasiruošimas gyvenimui – tai jau yra gyvenimas, pilnas pamokų, kurias galite pritaikyti profesinėje veikloje. Darbo pokalbio metu pateikite konkrečius pavyzdžius, kaip mokykloje įgyti įgūdžiai formavo jus kaip specialistą. Įrodykite, kad jūsų mokyklinė patirtis gali būti naudinga jūsų karjerai.
Pabaigai
Interviu klausimai apie mokyklą nėra tik formalumas – tai kandidato proga sužibėti. Kiekviena pamoka, projektas ar užklasinė veikla formavo jūsų asmenybę ir įgūdžius, kurie dabar gali tapti raktu į sėkmingą karjerą. Nebijokite drąsiai dalintis savo mokykline patirtimi – ji atskleidžia jūsų potencialą, parodo, kaip sprendžiate iššūkius ir dirbate komandoje.
Atminkite – darbdaviai ieško ne tik patirties, bet ir potencialo. Jūsų mokyklos metai yra įrodymas, kad mokate mokytis, prisitaikyti ir augti kaip asmenybė. Tai yra būtent tos savybės, kurių ieško šiuolaikinės įmonės. Ženkite į darbo pokalbį su pasitikėjimu.