Aktyvaus klausymosi įgūdžiai CV: kaip įtraukti ir kodėl jie svarbūs

Įgūdžiai tampa vis svarbesniu veiksniu, lemiančiu profesinę sėkmę. Dabartinėje darbo rinkoje tarp labiausiai vertinamų savybių išsiskiria aktyvaus klausymosi įgūdžiai - kompetencija, kuri dažnai lieka nepaminėta CV, nors gali tapti lemiamu pranašumu lyginant su kitais kandidatais.

Sukurkite savo gyvenimo aprašymą vos per 15 minučių

Mūsų nemokama profesionaliai sukurtų gyvenimo aprašymų šablonų kolekcija padės išsiskirti iš minios ir vienu žingsniu priartėti prie savo svajonių darbo.

Sukurkite savo gyvenimo aprašymą
Conteúdo
Conteúdo

Sukurkite savo gyvenimo aprašymą vos per 15 minučių

Mūsų nemokama profesionaliai sukurtų gyvenimo aprašymų šablonų kolekcija padės išsiskirti iš minios ir vienu žingsniu priartėti prie savo svajonių darbo.

Sukurkite savo gyvenimo aprašymą

Šiame straipsnyje nagrinėsime, kodėl aktyvaus klausymo įgūdžiai taip vertinami darbdavių, kaip juos įtraukti į savo gyvenimo aprašymą ir sudominti potencialų darbdavį.  

Kas yra aktyvaus klausymosi įgūdžiai

Aktyvaus klausymosi įgūdžiai - tai gebėjimas ne tik išgirsti, bet ir visapusiškai suprasti pašnekovą, jo intencijas, poreikius ir emocijas. Tai būdas padaryti bendravimą prasmingesnį ir nuodugnesnį, kai pokalbio dalyviai stengiasi suprasti vienas kitą ir rodo dėmesį pateikiamai informacijai. Taip pat, tai ir sąmoningas pokalbio valdymas, kai klausytojas ne tik sugeria informaciją, bet ir pateikia grįžtamąjį ryšį, užduoda tikslinamuosius klausimus ir siekia užmegzti prasmingą ryšį.

Įmonių vadovai vis dažniau pabrėžia, kad technines kompetencijas galima išugdyti, o štai gebėjimas efektyviai bendrauti su kolegomis yra unikalus bruožas, kuris sunkiau išmokstamas. Kaip rodo naujausi tyrimai, dauguma Lietuvos darbdavių teigia, kad aktyvaus klausymo įgūdžiai yra tarp penkių svarbiausių savybių, kurių jie ieško kandidatuose.

Kolegos klausosi vienas kito darbe

Kodėl darbdaviai taip vertina šią kompetenciją

Bendravimo įgūdžiai yra labai svarbūs darbo vietoje. Aktyvaus klausymosi įgūdžių demonstravimas gyvenimo aprašyme padeda samdančiajai pusei sužinoti, kad gerai sekate bet kokius nurodymus darbo vietoje ir galite atitinkamai reaguoti. Tokį gyvenimo aprašymą, kuriame greitai įtrauktumėte reikalingus įgūdžius, galite greitai sukurti su mūsų CV kūrėju.

Gerus aktyvaus klausymosi įgūdžius turintys darbuotojai demonstruoja smalsumą klausydamiesi, o tai daro teigiamą įspūdį pašnekovui. Aktyvaus klausymosi įgūdžių demonstravimas gali parodyti būsimam darbdaviui, kad turite lyderio savybių ir gerų reprezentacinių įgūdžių. Taip pat:

  • Komandinio darbo kokybė tiesiogiai priklauso nuo gebėjimo išklausyti ir suprasti kolegas;
  • Sumažėja komunikacijos klaidų ir nesusipratimų, kurie gali kainuoti įmonei laiką ir pinigus;
  • Darbuotojas su stipriais aktyvaus klausymosi įgūdžiais dažnai gali geriau spręsti konfliktus;
  • Toks darbuotojas gali efektyviau bendradarbiauti su kitais ir kurti vertę įmonėje;
  • Klientų aptarnavimo kokybė ženkliai gerėja, kai darbuotojai geba aktyviai klausytis.

Kaip įtraukti aktyvaus klausymosi įgūdžius į savo CV

Dabar, kai suprantame aktyvaus klausymosi įgūdžių svarbą, pereikime prie praktinių patarimų, kaip juos efektyviai integruoti į savo CV. Svarbu ne tik paminėti šią kompetenciją, bet ir aiškiai parodyti, kaip tai buvo pritaikoma jūsų profesinėje veikloje.

1. Įgūdžių skyriuje

CV įgūdžių skyriuje galite tiesiogiai įvardinti aktyvaus klausymo kompetenciją, tačiau vien ši sąvoka, dar nieko konkretaus nepasako. Pateikite kontekstą, pavyzdžiui:

BENDRAVIMO ĮGŪDŽIAI:

  • Aktyvus klausymasis: gebėjimas identifikuoti neišsakytus poreikius ir subtilias užuominas klientų ir kolegų komunikacijoje;
  • Efektyvus grįžtamojo ryšio teikimas ir priėmimas;
  • Konfliktų valdymas efektyviais dialogais.

2. Darbo patirties aprašyme

Aktyvaus klausymosi įgūdžiai geriausiai atsiskleidžia per konkrečius jūsų pasiekimus ankstesnėse darbo vietose. Štai keli pavyzdžiai, kaip juos integruoti:

Pardavimų srityje:

„Pritaikius aktyvaus klausymo technikas, siekiant identifikuoti klientų poreikius, pavyko padidinti vidutinį užsakymo dydį 21% per 6 mėnesius."

Projektų valdyme:

„Efektyviai moderavau komandos susirinkimus, stengiausi, kad kiekvieno komandos nario indėlis būtų išgirstas ir įvertintas. Tai paskatino atrasti inovatyvius sprendimus ir sutrumpino projekto įgyvendinimo laiką 15%."

Vadovaujančioje pozicijoje:

„Sukūriau atvirų durų politiką, kuri skatino komandos narius dalintis idėjomis. Pritaikiau aktyvaus klausymo principus, padėjau darbuotojams jaustis vertinamiems, tai padėjo sumažinti gamybos darbuotojų darbuotojų kaitą 30%."

Klientų aptarnavime:

„Gebėjau efektyviai išklausyti nepatenkintus klientus ir spręsti jų problemas, pavyko gerokai sumažinti neigiamą grįžtamąjį ryšį ir paverti jį teigiama klientų patirtimi."

IT srityje:

„Dirbant su užsienio klientais, pritaikiau aktyvaus klausymo technikas, kad pavyktų įveikti kultūrinius skirtumus. Gebėjimas aiškiai fiksuoti ir interpretuoti reikalavimus sumažino perprogramavimo poreikį 40% ir sutaupė nemažai projekto lėšų."

Personalo valdyme:

„Įdiegiau naują darbuotojų grįžtamojo ryšio sistemą, paremtą aktyvaus klausymosi principais, kuri padėjo identifikuoti paslėptus talentus organizacijoje ir sumažinti gamybos darbuotojų kaitą 25% vos per vienerius metus."

Sveikatos priežiūros srityje:

Personalo valdyme:

„Bendradarbiauti su pacientais man padeda aktyvaus klausymo įgūdžiai, jie leidžia identifikuoti ne tik išsakytus simptomus, bet ir subtilias užuominas apie paciento savijautą, tiksliai įsiklausius į paciento nusiskundimus, gebu efektyviau nustatyti susirgimus ir rekomenduoti jų gydymą."

3. Savęs prisistatymo pastraipoje

CV įžanginėje dalyje arba geriau žinomoje, kaip savęs pristatymo skiltyje, galima subtiliai paminėti savo požiūrį į aktyvų klausymąsi:

„Esu komunikacijos specialistas, tikintis, kad efektyviai bendrauti galima tik tada, kai pirmiausia išmoksti klausytis. Mano karjeros kelias paremtas gebėjimu suprasti kolegų ir klientų poreikius bei kurti sprendimus, kurie atitinka visų suinteresuotų šalių lūkesčius."

Ar visada įtraukti aktyvaus klausymosi įgūdžius į savo CV

Šio įgūdžio įtraukimas į CV gali būti labai vertingas, bet ne visada būtinas – tai priklauso nuo kelių dalykų:

Pasitikintis savimi verslininkas kalbasi su kolege susirinkime

Kada verta įtraukti aktyvaus klausymosi įgūdžius

  • Kai kandidatuojama į poziciją, kur reikalingas bendravimas su žmonėmis – klientų aptarnavimas, pardavimai, mokymas, konsultacijos, vadovavimas, HR, medicina ir pan.
  • Kai norima pabrėžti savo bendravimo įgūdžius – ypač jei CV kalbama apie komandinį darbą, empatiją, sprendimų priėmimą ar konfliktų sprendimą.
  • Kai turite konkrečių pavyzdžių, kaip šis įgūdis padėjo pasiekti rezultatų – tai ypač svarbu aprašant darbo patirtį.
  • Kai darbo skelbime, šis įgūdis nurodytas kaip vienas iš reikalavimų.

Kada galbūt neverta įtraukti aktyvaus klausymosi į savo gyvenimo aprašymą

  • Kai CV jau ir taip gausiai aprašytos komunikacinės kompetencijos, tuomet gali atrodyti kaip pasikartojimas.
  • Kai kandidatuojama į labai technines ar analitines pozicijas (pvz.: duomenų analitika, programavimas), kur pagrindinis dėmesys skiriamas techniniams įgūdžiams.
  • Kai negalite pagrįsti šio įgūdžio realiomis situacijomis,  kur aktyvus klausymasis būtų tiesiogiai padėjęs spręsti problemas, suprasti klientų poreikius ar derinti sprendimus.
  • Kai CV labai ilgas, o konkretus įgūdis nėra pats svarbiausias darbui į kurį kandidatuojama.

Darbo pokalbis, puiki vieta pademonstruoti aktyvaus klausymosi įgūdžius

Įdomu tai, kad aktyvaus šie įgūdžiai ne tik aprašomi CV, bet ir praktiškai demonstruojami darbo pokalbio metu. Darbdaviai atidžiai stebi, kaip kandidatai klausosi ir reaguoja į pateikiamą informaciją. Personalo specialistai pastebi, kad kandidatai, demonstruojantys aukštą aktyvaus klausymosi įgūdžių lygį darbo pokalbio metu, turi didesnę tikimybę gauti darbo pasiūlymą, net jei jų techniniai įgūdžiai yra šiek tiek žemesnio lygio nei konkurentų.

Mokėjimas aktyviai klausytis - vienas iš naujų dalykų, kuriuos verta tobulinti prieš svarbius pokalbius. Šios savybės ypač vertinamos šiuolaikinėje darbo rinkoje, kur komunikacija tampa vis svarbesnė.

Štai keletas būdų, kurie darbo pokalbio metu gali padėti parodyti savo aktyvaus klausymo kompetenciją:

  • Palaikykite akių kontaktą, rodydami susidomėjimą pokalbiu;
  • Užduokite tikslinamuosius klausimus, kurie parodo, kad atidžiai sekate diskusiją;
  • Perfrazuokite sudėtingus klausimus, parodydami, kad stengiatės tiksliai suprasti;
  • Atsakydami į klausimus, remkitės tuo, ką paminėjo pašnekovas anksčiau;
  • Leiskite pašnekovui užbaigti mintis, nepertraukinėkite, net jei jau žinote, ką norite atsakyti.
Emocingas verslininkas aiškina savo idėją susitikime su kolegomis

Pabaigai

Efektyviai gyvenimo aprašyme pristatydami savo gebėjimą aktyviai klausytis, signalizuojate potencialiems darbdaviams, kad esate ne tik techniškai kompetentingas, bet ir emociškai intelektualus darbuotojas, gebantis efektyviai bendradarbiauti su kitais ir kurti vertę komandoje.

Tinkamai įtraukus šį įgūdį ir jį pabrėžiant gyvenimo aprašyme, turite didesnius šansus būti pastebėti potencialių darbdavių. Visiškai paprastai įtraukti šį įgūdį bei pritaikyti savo CV įvairioms pozicijoms galite ir su mūsų CV kūrėju. Tačiau gebėjimas efektyviai klausytis, nėra vienintelis svarbus įgūdis darbo paieškoje, nepamirškite įtraukti ir kitus svarbius įgūdžius ir savybes, bei pritaikyti jų pagal konkretų darbo pasiūlymą.

Sukurkite savo CV naudodami geriausius šablonus

Dažniausiai užduodami klausimai

Kaip galima ugdyti aktyvaus klausymosi įgūdžius?

Juos galima ugdyti sąmoningai praktikuojant dėmesingą bendravimą, bendraujant svarbu pilnai sutelkti dėmesį į pašnekovą, neužbėgti jo mintims už akių, vengti pertraukinėjimo ir iš tikrųjų stengtis suprasti jo mintį. Padeda ir kūno kalbos signalai – akių kontaktas, linktelėjimas, atkartojimas ar perfrazavimas to, ką žmogus pasakė, parodant, jog išgirdote teisingai.

Ar darbo pokalbio metu pašnekovas gali paprašyti pagrįsti aktyvaus klausymosi įgūdžius?

Taip, darbo pokalbio metu pašnekovas tikrai gali paprašyti pagrįsti aktyvaus klausymosi įgūdžius, ypač jei juos įtraukėte į gyvenimo aprašymą ar motyvacinį laišką. Tokiu atveju dažnai užduodami klausimai, prašant papasakoti konkrečią situaciją, kur reikėjo įsiklausyti, suprasti kito žmogaus poreikius ar spręsti konfliktą pritaikant aktyvaus klausymosi įgūdžius.

Ar Lietuvos darbdaviai itin didelį dėmesį skiria aktyvaus klausymosi įgūdžiams?

Lietuvos darbdaviai vis dažniau vertina šiuos įgūdžius, ypač sektoriuose, kur svarbus bendravimas, komandinis darbas ir klientų aptarnavimas. Tokiose srityse kaip paslaugos, pardavimai, sveikatos priežiūra, švietimas ar vadyba, gebėjimas įsiklausyti į kitus laikomas ne tik pagarba bendravime, bet ir praktiniu būdu geriau suprasti poreikius, spręsti problemas bei efektyviai bendradarbiauti.

Sukurkite savo gyvenimo aprašymą vos per 15 minučių

Mūsų nemokama profesionaliai sukurtų gyvenimo aprašymų šablonų kolekcija padės išsiskirti iš minios ir vienu žingsniu priartėti prie savo svajonių darbo.

Sukurkite savo gyvenimo aprašymą

Laiškų pavyzdžiai atsisiųsti

Taotluskirja mall
kaaskirja kujundus
Motivatsioonikirja mall üliõpilastele – ülikool
Töölevõtmise kaaskirja mall