Sukurkite savo gyvenimo aprašymą vos per 15 minučių
Mūsų nemokama profesionaliai sukurtų gyvenimo aprašymų šablonų kolekcija padės išsiskirti iš minios ir vienu žingsniu priartėti prie savo svajonių darbo.

Šiame straipsnyje aptarsime kas yra kreipimosi laiškas, koks jo tikslas ir kaip jį parašyti, kad paliktumėte įspūdį potencialiam darbdaviui ir sulauktumėte kvietimo į darbo pokalbį.
Kas yra kreipimosi laiškas
Kreipimosi laiškas, yra įžanginis laiškas jus dominančiam darbdaviui. Dažniausiai siunčiamas kartu su gyvenimo aprašymu, kurį akimirksniu sukursite su mūsų CV kūrėju. Paprastai jis rašomas, kai įmonė nėra paskelbusi kandidato įgūdžius ir patirtį atitinkančių darbo vietų, bet tokiu laišku kandidatas išreiškia susidomėjimą įmone ir galimu darbu joje ateityje. Jis gali būti siunčiamas tiesiogiai įmonėms ar įdarbinimo agentūroms.
Nors šis laiškas kartais painiojamas su motyvaciniu laišku, jis turi kitokį tikslą. Kreipimosi laiške pateikiama mažiau informacijos, susijusios su konkrečiu darbu, nes tai nėra prašymas priimti į darbą. Jame išreiškiamas noras įsidarbinti konkrečioje įmonėje, nurodoma, kodėl įmonė domina ir kokių įgūdžių bei patirties turi kandidatas, kurie darbdaviui gali būti vertingi. Skirtingai nei struktūrizuotas CV, kreipimosi laiškas leidžia kalbėti asmeniškai ir nuoširdžiai.

Kaip parašyti kreipimosi laišką
Norint parašyti kreipimosi laišką, pirmiausia turėtumėt gerai pasidomėti pačia įmone, kuriai tas laiškas skiriamas, tuomet atkreipti į save dėmesį ir parodyti, kad galite būti vertingas kandidatas. Jei svarstote rašyti tokio pobūdžio laišką, štai keletas patarimų, kaip teisingai tai padaryti:
1. Tikslas
Pirmoje pastraipoje pateikiama aiški priežastis, kodėl rašomas laiškas. Pavyzdžiui, kandidatas gali nurodyti, kad nori prisijungti prie įmonės, nes seka jos veiklą, turi tas pačias vertybes arba mato save, kaip potencialų darbuotoją, galintį prisididėti prie konkrečių projektų ar sričių.
2. Profesinis fonas
Antroje ar trečioje pastraipoje trumpai apibendrinama patirtis, įgūdžiai ir pasiekimai, kurie galėtų būti vertingi organizacijai. Ši dalis nėra tokia detalizuota kaip gyvenimo aprašyme, tačiau turi atskleisti, kuo kandidatas yra vertingas potencialiam darbdaviui.
3. Vertybinis bei kultūrinis atitikimas
Net jei nėra konkretaus skelbimo, svarbu parodyti, kad kandidatas domisi įmonės veikla, jos kultūra ar ateities planais. Tai gali būti paminėta pavyzdžiais, susijusiais su įmonės projektais, iniciatyvomis ar reputacija.
4. Atvirumas bendradarbiavimui
Paskutinėje pastraipoje kandidatas dažnai išreiškia norą susitikti pokalbiui, pateikti apie save daugiau informacijos ar tiesiog būti įtrauktas į organizacijos duomenų bazę, jei atsirastų tinkama pozicija ateityje.

Kas turi būti pateikiama kreipimosi laiške ir kokia jo struktūra
Panašiai kaip ir motyvaciniame laiške, kreipimosi laiške bendrai apžvelgiami kandidato įgūdžiai, patirtis ir priežastys, dėl kurių domina darbas pas konkrečioje įmonėje. Tačiau kreipimosi laiške daugiau dėmesio skiriama pačiai įmonei ir tai yra puikus būdas parodyti iniciatyvumą. Kreipimosi laiške, svarbu parodyti, kodėl esate tinkamas kandidatas. Būkite kuo konkretesnis, nurodykite skaičiais pagrįstus pasiekimus, susijusius su įgūdžiais, kurių dažnai reikia tokio pobūdžio įmonei, į kurią kreipiatės.
Skirkite šiek tiek laiko apmąstymams, ko tikitės rašydami šį laišką. Susiekite savo aistras, patirtį ir karjeros tikslus su įmonės misija, poreikiais ar reputacija. Galbūt jau daugelį metų jūs žavitės įmone arba jos misija sutampa su priežastimi, dėl kurios pradėjote savo karjerą. Skirkite šiek tiek laiko šiai informacijai išsiaiškinti ir užsirašykite pastabas, kurios padės susisteminti laišką.
Kreipimosi laiško tonas ir struktūra
Kreipimosi laiškas turi būti profesionalus, aiškus ir asmeniškas, tai reiškia, kad turėtų būti pritaikytas konkrečiai įmonei, o ne siunčiamas kaip bendrinis šablonas kelioms įmonėms. Rekomenduojama pernelyg neišsiplėsti, pakanka 3-4 pastraipų, parašytų oficialiu, bet kartu nuoširdžiu tonu. Tinkamai suformuluotas laiškas gali būti puikus būdas užmegzti ryšį ir išsiskirti iš kitų kandidatų, net jei šiuo metu nėra galiojančio darbo pasiūlymo.
Dažniausios klaidos rašant kreipimosi laišką
Norint parašyti gerą kreipimosi laišką, svarbu vengti dažnai pasitaikančių klaidų, o jų kandidatai savo laiškuose daro gana nemažai. Dažniausiai pasitaikančios:
- Standartiniai šablonai: naudojant tą patį kreipimosi laišką skirtingoms pozicijoms, darbdaviai lengvai pastebi, kad laiškas nėra personalizuotas.
- Pernelyg daug informacijos: kreipimosi laiškas nėra vieta išvardyti visus savo pasiekimus ir įgūdžius. Koncentruokitės į svarbiausius, kurie yra aktualūs konkrečiai pozicijai ar įmonei.
- Gramatinės klaidos: prieš siunčiant laišką, būtinai patikrinkite ar nėra gramatinių ir rašybos klaidų.
- Netinkamas tonas: kreipimosi laiškas turėtų būti profesionalus, bet ne per formalus. Venkite pernelyg familiarios kalbos, bet taip pat ir pernelyg sudėtingų formuluočių.
- Matomi keli adresatai: jokiu būdu vienu metu nesiųskite to paties laiško skirtingoms įmonėms ir agentūroms, juo labiau nepaslėpę adresatų. Kitų atveju, bus aišku, kad siunčiate tą patį laišką visoms įmonėms be išimties ir vienintelis jūsų tikslas yra kuo greičiau įsidarbinti, nesvarbu kur. Kiekvieną laišką siųskite atskirai ir jį personalizuokite.

Pabaigai
Kreipimosi laiškas gali būti puiki galimybė išsiskirti ir tai nėra tas pats kas motyvacinis laiškas. Kadangi Lietuvoje tai dar nėra tokia įprasta praktika, gerai parašytas laiškas tikrai patraukia dėmesį. Dauguma įmonių turi „Karjera“ ar „Prisijunk prie mūsų“ skiltis – dažnai jose raginama siųsti CV net ir be atviros pozicijos. Tokiais atvejais kreipimosi laiškas yra idealus būdas tai padaryti profesionaliai.
Kiekvienas savarankiškas kreipimasis ir pastangos, dėl norimo darbo, pademonstruoja kandidato motyvaciją, todėl yra vertinamos. Tie kurie tik laukia pasirodant darbo skelbimo, praranda daug galimybių. Jei jau žinote, kur norėtumėte dirbti – dabar pats metas parašyti savo kreipimosi laišką. Prisėskite, pasidomėkite įmone ir parodykite, kad esate pasiruošęs tapti komandos dalimi.