Kaip atpažinti gerą darbo pasiūlymą ir atsirinkti darbo skelbimus

Gero darbo pasiūlymo kartais tenka palaukti. Nors skelbimų portalai mirgėte mirga nuo gausybės darbo pasiūlymų, svarbu gebėti atskirti vertingus darbo skelbimus nuo mažiau patrauklių. Tinkamai įvertinus darbo pasiūlymą, galima ne tik sutaupyti laiko, bet ir rasti darbą, atitinkantį lūkesčius bei karjeros tikslus.

Sukurkite savo gyvenimo aprašymą vos per 15 minučių

Mūsų nemokama profesionaliai sukurtų gyvenimo aprašymų šablonų kolekcija padės išsiskirti iš minios ir vienu žingsniu priartėti prie savo svajonių darbo.

Sukurkite savo gyvenimo aprašymą
Conteúdo
Conteúdo

Sukurkite savo gyvenimo aprašymą vos per 15 minučių

Mūsų nemokama profesionaliai sukurtų gyvenimo aprašymų šablonų kolekcija padės išsiskirti iš minios ir vienu žingsniu priartėti prie savo svajonių darbo.

Sukurkite savo gyvenimo aprašymą

Šiame straipsnyje dalijamės įžvalgomis kaip atpažinti gerą darbo pasiūlymą ir kaip atsirinkti darbo skelbimus, kad kandidatuotumėte tik į tuos, kurie verti laiko ir pastangų.

Darbo skelbimo analizė: į ką atkreipti dėmesį

Kiekvienas darbo skelbimas yra tarsi organizacijos vizitinė kortelė, atspindinti jos kultūrą, vertybes ir lūkesčius. Darbo skelbimuose pateikiama daug vertingos informacijos, kurią išanalizavus, galima susidaryti pirmąjį įspūdį apie įmonę ir pasiūlymo vertę. Analizuojant skelbimą, rekomenduojama atkreipti dėmesį į šiuos aspektus:

Pareigų pavadinimas ir aprašymas

Pareigų pavadinimas pirmiausiai patraukia darbo ieškančių asmenų dėmesį. Kartais skelbimų formuluotė skamba labai gerai, tačiau skaitant toliau, pasidaro aišku, kad skelbimas neatitinka pareigų pavadinimo. Tai reiškia, kad dažnai į vieną pareigybę supinama daugiau atsakomybių, o darbo krūvis pasirodo nežmoniškas.

Vidutinio šaudymo moteris, dirbanti vėlai vakare


Dar vienas pavyzdys, kai darbo skelbimas suformuluotas labai skambiai, tačiau iš tiesų, pozicija daug paprastesnė, tik pavadinta skambiais žodžiais, pavyzdžiui: Skaitmeninės vizualinės estetikos sprendimų specialistas, yra tiesiog Grafikos dizaineris. Konstrukcinių projektų realizacijos specialistas yra Statybininkas. Įmonės infrastruktūros kuratorius, tiesiog Administratorius arba Sekretorius. Finansinių srautų valdymo ekspertas - Buhalteris. Skambus pavadinimas be konteksto, nieko vertas.

Reikalavimai kandidatui

Skaitant ir analizuojant darbo skelbimus, dažnai tenka matyti, kad reikalavimų sąrašas labai ilgas, pozicija nupiešiama kaip be galo sudėtinga ir atsakinga, tačiau atlyginimas - menkas. Žvelgiant iš kandidato perspektyvos, pamatęs ilgą reikalavimų sąrašą ir suprasdamas, kad ne visus reikalavimus atitinka, dažnu atveju tiesiog nekandidatuoja. Arba nuo kandidatavimo atbaido mažas atlyginimas.

Akivaizdu, kad skelbimo reikalavimai ir siūlomas atlyginimas nulemia tai, ar skelbimas susilauks didelio populiarumo. Jei reikalavimų per daug, atlyginimas gerokai per mažas, tokius skelbimus geriau apeiti, nes darbdaviai dažniausiai ieško žmonių, kurie turėtų daug patirties, bet sutiktų gauti mažiau nei verti. Vadinasi, tokia įmonė siekia sutaupyti ir yra nesąžininga. Gaila, bet tokių darbo skelbimų Lietuvoje labai daug.

Siūlomas atlyginimas

Svarbu atkreipti dėmesį į tai ar atlyginimas nurodytas aiškiai. Dažnai siūlomi dideli atlyginimo rėžiai. Tai reiškia, kad dažniausiai kandidatui bus pasiūlyta dirbti už mažiausią nurodytą atlyginimą. Didesnis atlyginimas tokiais atvejais priklauso nuo rezultatų, kurie kartais yra labai sunkiai pasiekiami. Atlyginimas gali priklausyti ir nuo sezoniškumo, gamybos apimčių, užsakymų kiekio. Tai rodo, kad atlyginimas greičiausiai nebus stabilus.

Tiems, kurie turi finansinių įsipareigojimų, stabilus atlyginimas turi didelę reikšmę. Jei atlyginimo rėžiai labai dideli, pokalbio metu turėtumėte paprašyti aiškaus paaiškinimo apie atlyginimo apskaičiavimo sistemą. Jei samdančioji pusė kalba miglotai, gali būti, kad didžiausi rėžiai buvo nurodyti tik tam, kad pritrauktų kandidatų.

Siūlomos sąlygos

Tai dar viena svarbi skiltis darbo skelbimuose, kurią turėtumėte atidžiai skaityti. Pasitaiko atvejų, kai skelbimas labai patrauklus, atlyginimas taip pat viliojantis, tačiau vėliau paaiškėja, kad darbas pamaininis, dirbama ilgas valandas arba slenkančiu grafiku. Arba, darbo diena prasideda labai anksti, o dėl tam tikrų aplinkybių, tai ne visada suderinama su asmeniniu gyvenimu, ypač turint vaikų ir vežant juos į mokymo įstaigas.

moteris, dirbanti su nešiojamuoju kompiuteriu kavinėje


Įmonės ne visada apie tai nurodo darbo skelbimuose, taip vėlgi dažniausiai yra todėl, kad pritrauktų didesnį kandidatų srautą. Pakanka paieškoti informacijos apie įmonę ir jos darbo laiką internete. Jei tai gamybinė įmonė, didelė tikimybė, kad darbas pamaininis. Statybose taip pat dažnai nėra fiksuotų darbo valandų, kavinių ir restoranų sektoriuje taip pat. Jei darbo laikas nėra esminis kriterijus renkantis darbą, o kitos sąlygos atrodo patraukliai, verta išsiųsti savo CV.

Informacija apie įmonę

Skelbimuose svarbu ir tai, ar pateikiama pakankamai informacijos apie samdančią įmonę. Nors dažnai informaciją galima rasti internete ar papildomuose šaltiniuose, visgi, taupant laiką, norėtųsi, kad kuo daugiau informacijos būtų pateikiama skelbime.

Tokiu būdu nereikia ilgai užtrukti ieškant informacijos apie įmonės pobūdį ir kitą susijusią informaciją. Jei darbo skelbimas patrauklus ir visa reikalinga informacija pateikiama šalia, verta aplikuoti.

Įmonės reputacija

Jei radote patinkantį darbo skelbimą, prieš siunčiant savo CV, kurį galite sukurti su mūsų CV kūrėju, svarbu išsiaiškinti, kokia yra įmonės reputacija. Tai padės suprasti, ar organizacijos vertybės ir darbo kultūra atitinka jūsų lūkesčius. Štai keletas būdų, kaip tai padaryti:

  • Atsiliepimai internete. Peržiūrėkite darbuotojų atsiliepimus specializuotose svetainėse ar forumuose.
  • Socialiniai tinklai. Sekite įmonės veiklą socialiniuose tinkluose, kad suprastumėte jos komunikacijos stilių ir vertybes.
  • Asmeniniai kontaktai. Jei turite pažįstamų, dirbančių toje įmonėje, pasikalbėkite su jais apie jų patirtį.

Nepatingėkite ir skirkite šiek tiek laiko, kad suprastumėte kokia yra įmonės reputacija. Nes skelbimo patrauklumas dar nereiškia, kad įmonė yra konkurencinga, o darbas joje malonus.

Asmeninių prioritetų nustatymas

Prieš pradėdami darbo paiešką, aiškiai apibrėžkite savo prioritetus ir karjeros kryptį. Norint sėkmingai įsidarbinti, pirmiausia sau atsakykite apie:

  • Karjeros tikslus. Apibrėžkite sau, kokioje srityje norite dirbti, kokios pareigos domina, ką geriausiai mokate ir kokiais įgūdžiais pasižymite.
  • Darbo sąlygas. Pagalvokite apie tai, koks darbo laikas, vieta ir atlyginimas jums priimtini, taip pat ar galite dirbti slenkančiu grafiku. O jei įmonė paprašytų dirbti savaitgaliais, ar sutiktumėte. Jei ieškote darbo su įprastomis darbo valandomis, tuomet ties tuo apsistokite ir nesiblaškykite tarp kitų darbo pasiūlymų, su skirtingomis darbo valandomis.
  • Įmonės kultūrą. Pagalvokite apie tai, kokios vertybės ir darbo aplinka jums svarbios. Ką vertinate labiausiai ir kam negalite nusižengti.
  • Įmonės dydį. Neretai kandidatai renkasi darbo vietą atsižvelgiant į įmonės dydį ir tai lemia įvairūs faktoriai. Vieni ieško stambių, sparčiai besiplečiančių įmonių, kur didesnės karjeros galimybės. Kiti ieško mažesnių įmonių, kur ramesnis darbo tempas, mažiau įtampos. Taip pat yra žmonių, kurie atsižvelgia ir į tai ar didelis kolektyvas, pavyzdžiui intravertai neretai renkasi dirbti mažesniuose kolektyvuose, arba pozicijose, kur nereikia daug bendrauti su kolegomis ar klientais.
Darbas iš namų ergonomiškoje darbo vietoje


Turėdami aiškius prioritetus, galėsite efektyviau atsirinkti darbo skelbimus ir kandidatuoti tik į prioritetus atitinkančius darbo pasiūlymus, taip susiaurinant savo darbo paieškas.

Kaip išvengti apgaulingų darbo pasiūlymų

Deja, kuo toliau, kuo dažniau darbo rinkoje pasitaiko ir apgaulingų pasiūlymų. Norėdami jų išvengti, atkreipkite dėmesį į šiuos požymius:

  • Per daug geras pasiūlymas. Jei atlyginimas ar darbo sąlygos atrodo per daug geros, kad būtų tiesa, verta būti atsargiems. Ypatingai tais atvejais, kai darbo skelbimo nerandate niekur kitur, o tik retkarčiais pasirodančią reklamą socialiniuose tinkluose.
  • Neaiški informacija. Jei skelbime trūksta konkrečių detalių apie pareigas ar įmonę, tai gali būti įspėjamasis ženklas.
  • Prašymas susimokėti. Sąžiningas ir skaidriai dirbanti darbdavys niekada neprašys jūsų mokėti už įdarbinimo procesą. Jei siūloma susimokėti už įdarbinimą, tokį pasiūlymą taip pat apeikite.
  • Neprofesionalus darbo skelbimas. Jei skelbime daug gramatinių klaidų, tekstas skamba chaotiškai arba atrodo per daug bendro pobūdžio, tai gali būti ženklas, kad darbdavys nėra patikimas.

Nespauskite neaiškių nuorodų ir iš anksto nepateikite per daug asmeninės informacijos. Šiais internetinių apgavysčių laikais, turime būti itin atsargūs. Verčiau naudotis patikrintais darbo skelbimų portalais ar kitais profesiniais socialiniais tinklais ir taip ieškoti darbo.

Pasikartojantys darbo skelbimai

Ieškant darbo ilgesnį laikotarpį, galima pastebėti, kad kai kurių įmonių darbo skelbimai kartojasi vėl ir vėl. Tokiais atvejais kyla klausimas, kodėl taip ilgai nepavyksta išsirinkti darbuotojo. Iš tiesų, po pasikartojančiais darbo skelbimais gali slypėti kur kas daugiau naudingos informacijos kandidatui, pavyzdžiui, jei matote pasikartojantį darbo skelbimą, gali būti, kad:

  • Įmonė kelia per aukštus reikalavimus kandidatams;
  • Prasta įmonės reputacija, todėl neatsiranda norinčių dirbti;
  • Įmonės viduje chaosas, todėl nauji darbuotojai greitai išeina iš darbo;
  • Įmonė netęsi savo pažadų dėl darbo sąlygų ir atlyginimo;
  • Per didelis darbo krūvis, nors apie tai buvo nutylėta.

Visa tai byloja apie neigiamą kandidatų patirtį aplikuojant į pasikartojančius darbo skelbimus, tačiau, pasitaiko atvejų, kuomet skelbimai kartojasi dėl to, kad:

  • Sparti įmonės plėtra ir reikia daugiau tos pačios srities darbuotojų;
  • Įmonė siūlo darbą terminuotam laikotarpiui;
  • Darbo krūvis paskirstomas keliems tos pačios srities darbuotojams.
Graži jauna moteris su akiniais prie stalo su nešiojamuoju kompiuteriu biure


Ne visada pasikartojimai reiškia, kad su įmone kažkas negerai. Jei matote patinkantį darbo pasiūlymą, kuris atitinka visus asmeninės darbo paieškos prioritetus, siųskite savo CV ir stenkitės būti pastebėtas, pokalbio dėl darbo metu, bus galima pasidomėti kokia iš tiesų yra situacija ir kodėl taip dažnai kartojasi darbo skelbimai. Interviu metu būtinai reikėtų užduoti šį klausimą, taip galėsite išsklaidyti arba patvirtinti savo abejones.

Pabaigai

Ieškant darbo ir analizuojant įvairius darbo skelbimus, svarbu atidžiai perskaityti darbo skelbimą ir visą jame esančią informaciją. Geras darbo skelbimas turi būti aiškus, konkretus ir realistiškas. Nors darbo skelbimas dar neatskleidžia pilnos informacijos apie įmonę ir tai galima sužinoti darbo pokalbio metu, geras darbo skelbimas ir gera įmonės reputacija yra svarbūs aspektai renkantis darbą.

📌 Nepamirškite pasitikėti ir savo nuojauta, jei kažkas atrodo per daug gerai, kad būtų tiesa, gali būti, kad taip ir yra. Sukurkite garą gyvenimo aprašymą su mūsų CV kūrėju ir kandidatuokite į asmeninius prioritetus atitinkančius darbo pasiūlymus.

Sukurkite savo CV naudodami geriausius šablonus

Dažniausiai užduodami klausimai

Kokia informacija darbo skelbimuose signalizuoja, kad pasiūlymą geriau apeiti?

Tai priklauso nuo asmeninių prioritetų, tačiau jei įmonė iš galimų naudų pasiūlo tik laiku mokamą atlyginimą ir socialines garantijas, toks skelbimas nėra daug žadantis. Taip pat, jei akcentuojama, kad reikalingas žmogus, kuris būtų atsparus stresui, vadinasi darbo sąlygos gali būti labai įtemptos. Tokie skelbimai nėra patys patraukliausi.

Ar verta kandidatuoti į darbo pasiūlymą, kur nenurodytas darbo užmokestis?

Įstatymiškai, samdančioji pusė skelbime privalo nurodyti darbo užmokestį. Jei vis dėlto, ši informacija nėra viešinama, gali būti, jog įmonė siūlo minimalų atlyginimą arba slepia mokesčius ir nenori, kad tam tikros institucijos apie tai sužinotų. Atlyginimas neturėtų būti įslaptinta informacija, todėl prieš kandidatuojant į tokį darbo pasiūlymą, reikia gerai pagalvoti.

Ar yra vienas patikimiausias darbo skelbimų portalas?

Lietuvoje yra keletas pagrindinių ir daugeliui gerai žinomų skelbimų portalų, kiekviename iš jų galima rasti patrauklių darbo pasiūlymų. Visgi, jei ieškote rimtų įmonių ir rimtų darbo pasiūlymų, dažniausiai juos rasite brangiausiuose ir populiariausiuose skelbimų portaluose. Jei įmonės skelbimai tik nemokamuose portaluose, jos finansinė padėtis gali būti abejotina.

Sukurkite savo gyvenimo aprašymą vos per 15 minučių

Mūsų nemokama profesionaliai sukurtų gyvenimo aprašymų šablonų kolekcija padės išsiskirti iš minios ir vienu žingsniu priartėti prie savo svajonių darbo.

Sukurkite savo gyvenimo aprašymą

Laiškų pavyzdžiai atsisiųsti

Taotluskirja mall
kaaskirja kujundus
Motivatsioonikirja mall üliõpilastele – ülikool
Töölevõtmise kaaskirja mall