Tai viena seniausių profesijų, kuri buvo reikalinga jau prieš daugybę metų. Šiandien ji lygiai tokia pati svarbi ir reikalinga, panašu, kad artimiausiu metu buhalterių paklausa nemažės, todėl šios profesijos atstovai ir toliau bus reikalingi.
Esate vienas tokių? O gal tik ruošiatės tapti? Norint įsidarbinti buhalteriu arba pakeisti esamą poziciją, pirmiausia sukurkite buhalterio gyvenimo aprašymą, sudominkite vadovą ir gaukite kvietimą į interviu.
Aptarsime kas yra svarbiausia kuriant buhalterio CV, kokios yra pagrindinės CV dalys. Pateiksime konkrečių pavyzdžių ir praktinių patarimų, kurie palengvins CV kūrimą ir paspartins visą profesinių paieškų procesą.

Kiekvienai įmonei reikalingas buhalteris. Jie rūpinasi įmonės finansais, prisiima daug atsakomybės, todėl yra svarbi verslo dalis. Verslai buhalterius renkasi atsakingai, kruopščiai tikrindami jų CV, profesinę patirtį, rekomendacijas, įgūdžius ir kt. Norint įsidarbinti šioje srityje, reikia ne tik puikių žinių, tačiau ir gebėjimo turimas žinias bei įgūdžius perkelti į profesionalų gyvenimo aprašymą.
Konkurencija beveik visose profesinėse srityse auga, taip pat ir buhalterijoje. Norint išsiskirti ir pademonstruoti savo profesionalumą, turite įdėti pastangų. Profesionalus gyvenimo aprašymas padės gauti kvietimą į interviu, kuriame galėsite pademonstruoti savo stipriąsias puses.
Kalbant apie atlyginimą, šioje srityje apskaitininkų atlyginimai svyruoja nuo 1000 iki 1200 Eur/mėn. Buhalterių atlyginimai svyruoja nuo 1500 iki 2500 Eur/mėn. ir daugiau.
O dabar nieko nelaukime ir pereikime prie CV kūrimo, bei pagrindinių CV rašymo ypatumų.

CV rašymas ir struktūra
Prieš pradedant rašyti CV, susipažinkite su CV struktūra. Štai pagrindiniai gyvenimo aprašymo skyriai, kurie turėtų būti įtraukti į kuriamą gyvenimo aprašymą:
Tinkama gyvenimo aprašymo struktūra yra labai svarbi. Be to, tinkamai struktūruotas gyvenimo aprašymas gali atskleisti organizacinius gebėjimus, atidumą, kruopštumą, pastabumą. Tai savybės, svarbios kiekvienam buhalteriui.
Nurodyta gyvenimo aprašymo struktūra ir tinkama informacijos seka, padės nepasimesti ir į tam skirtas vietas pateikti reikalingą informaciją.
Kas dar svarbu be tinkamos struktūros? Labai svarbus ir gyvenimo aprašymo formatavimas. Struktūra padeda pateikti informaciją į jai skirtas vietas, o formatavimo dėka visa ši informacija atrodo tvarkingai ir profesionaliai.
CV rašyti ir skaityti bus daug paprasčiau, jei informaciją pateiksite atvirkštinės chronologijos principu, pradedant naujausia ir aktualiausia. Tai padės greičiau įvertinti kandidato karjeros kelią, profesinius pasiekimus.
Buhalterio gyvenimo aprašyme turi būti tiksliai perteikta turima kvalifikacija, tačiau dokumentas turi būti lengvai skaitomas. Naudokite aiškią, paprastą ir suprantamą kalbą bei sakinių formuluotes.
Dabar aptarkime kiekvieną CV dalį atskirai, tai padės geriau suprasti kaip ir ką pateikti, įrašyti, įtraukti.

Kontaktinė informacija
Kaip ir jūsų klientų sąskaitos, ši skiltis turi būti pateikta tiksliai ir teisingai. Klaidos šiame skyriuje gali lemti tai, kad potencialus vadovas negalės su jumis susisiekti. Jūs tikrai to nenorite, todėl skaitykite iki galo.
Tiksli, glausta ir teisinga, tokia turėtų būti ši skiltis. Šios informacijos pakanka, kandidatuojant į buhalterio poziciją. Detalesnės informacijos gyvenimo aprašymui nereikia, čia svarbiau pasiekimai ir profesinė patirtis. Mūsų kontaktų skyriaus pavyzdys:
Kai kurie kandidatai neįrašo savo amžiaus. Tai dažniau pasitaiko tarp vyresnio amžiaus kandidatų, siekiant nuslėpti tikslų amžių. Kodėl taip yra? Yra manančių, kad vyresnio amžiaus kandidatams darbą susirasti yra sunkiau.
Amžiaus slėpti neverta, patikėkite, personalo specialistai ras būdų kaip tai patikrinti. Be to, svarbu ir tai, kad vyresnio amžiaus kandidatas turi daugiau profesinės patirties, kuri gali būti labai vertinga. Visgi, tai nėra būtina informacija, todėl ją galima praleisti. O ir darbdavys neturėtų kandidatų vertinti pagal jų amžių.
Apie save
Kuo ypatingas šis skyrius? Šios dalies prasmė ir tikslas – trumpai save pristatyti potencialiam darbdaviui, taip jį sudominti ir priversti skaityti toliau. Šioje vietoje reikėtų išvardinti savo pasiekimus, patirtį ir pabrėžti kodėl turėtumėte būti tinkamas kandidatas šiam darbui.

Personalo specialistai, vadovai, gyvenimo aprašymo vertinimui skiria iki 10 sekundžių, o esant labai dideliems kandidatų kiekiams net ir mažiau. Tai reiškia, kad turite sudominti skaitytoją jau nuo pirmų sekundžių.
Buhalterijos srityje konkurencija yra didžiulė, pasistenkite sudominti skaitytoją ir patraukti jo dėmesį. Kaip tai padaryti? Jums reikės keleto stiprių sakinių, kuriais galėtumėte trumpai save apibūdinti ir parodyti savo tinkamumą pozicijai.
Buhalterija, apskaita, paprastai apibūdinama kaip techninė profesija, tačiau tai neturėtų sutrukdyti savo gyvenimo aprašyme įtraukti savo asmenybės ir ją apibūdinti. Šioje vietoje netgi galima nuginčyti tam tikrus stereotipus apie tai, kad finansų specialistai yra nebendraujantys, uždari.
Santrauka, arba trumpas savęs pristatymas, yra vienintelė gyvenimo aprašymo dalis, kurioje galite panaudoti šiek tiek kūrybiškumo, nes ji yra gana laisvos formos.
Pavyzdys:
Santraukoje pabrėžkite savo patirtį, pasiekimus, kvalifikacijas. Buhalterio pozicija yra svarbi kiekvienai įmonei, tad šios pozicijos darbuotojai atrenkami labai atsakingai, įrodykite, kad pasamdę jus, vadovai turės gerą ir patikimą darbuotoją, puikiai išmanantį savo darbą. Parodykite, kad nepasirinkę jūsų, vadovai padarytų klaidą.
Profesinė patirtis
Buhalteriai padeda įmonėms tvarkyti svarbiausią įmonės turtą – finansus. Vadinasi, dažnu atveju, įmonės ieško darbuotojo, kuris jau turi patirties, nes tai svarbi kandidato įvaizdžio dalis.

Buhalterio darbas susijęs su tikslumu, todėl darbdavys turi žinoti, kad patikėtus darbus galite atlikti nepriekaištingi. Kaip tai pademonstruoti? Išvardinti savo ankstesnę patirtį ir tiksliai aprašyti ankstesnes darbines funkcijas.
Kadangi kiekvienam gyvenimo aprašymui skiriama labai mažai laiko, vos kelių sekundžių turi pakakti susidaryti nuomonę apie kandidatą. Pateikite informaciją taip, kad ji būtų lengvai skaitoma, išskirkite ją ženkleliais.
Stenkitės kuo tiksliau apibūdinti atliktas funkcijas ir atsakomybes, kad būtų galima geriau įvertinti jūsų gebėjimus ir tinkamumą.
Pavyzdys:
Pavyzdyje matoma, kad kandidatas kilo pareigose, pastebimas jo tobulėjimas. Funkcijos, už kurias buvo atsakingas, aprašytos glaustai, bet aiškiai, paprasta jas atskirti ir įvertinti. Tokį aprašymą skaityti lengva, jis pakankamai informatyvus.
Profesinės patirties informaciją galima vardinti ir pastraipos formatu, tačiau kai išskiriama ženkleliais, tekstas atrodo tvarkingesnis ir lengviau skaitomas. Šiame „bėgimo“ laikmetyje, svarbu glaustumas, gebėjimas greitai rasti reikiamą informaciją ir teksto paprastumas.
Išsilavinimas
Buhalteris – nėra savamokslė profesija. Išsilavinimas yra vienas iš keliamų reikalavimų šiam darbui. Paprastai įmonės ieško kandidatų, turinčių išsilavinimą ekonomikos, finansų srityje.

Vidurinės mokyklos diplomas nėra pakankama akademinė kvalifikacija buhalterio darbui. Aukštasis arba aukštesnysis išsilavinimas susijusioje srityje paprastai yra pakankamas. Buhalteris turintis aukštesnius akademinius pasiekimus, visuomet turės vienu privalumu daugiau ir išsiskirs iš kitų kandidatų.
Beje, turint aukštesnių akademinių pasiekimų nei tik bakalauro laipsnis, galima neminėti vidurinės mokyklos, nes tai savaime suprantama, nebent tai yra prestižinė mokykla/gimnazija, ruošianti puikius absolventus.
Išsilavinimo skyriaus pavyzdys:
Įgūdžiai
Turėkite omenyje, kad jūsų buhalterio gyvenimo aprašymas turi būti glaustas ir pritaikytas konkrečiai jūsų ieškomai pozicijai. Kuriant CV skirtingoms įmonėms, reikėtų atkreipti dėmesį į įgūdžių skyrių ir kaskart jį pakoreguoti. Pritaikykite šį skyrių pagal konkretaus darbdavio reikalavimus. Darbo skelbimai yra CV kūrimo vedlys. Juose galima rasti daug atsakymų.
Įgūdžiai gali atskleisti daug informacijos apie kandidatą. Tampa lengviau įvertinti jo tinkamumą. Nepamirškite įtraukti šio skyriaus.
Svarstote kokius įgūdžius čia įtraukti? Sunku save įvertinti? Atidžiai perskaitykite ir išanalizuokite skelbimą į kurį ketinate kandidatuoti. Atsižvelgiant į ten pateiktus reikalavimus, pridėkite tuos įgūdžius, kuriuos manote, kad atitinkate.
Be jau įtrauktų įgūdžių, įvertinkite kokios papildomos savybės ir gebėjimai padeda greičiau ir atidžiau atlikti pavestus darbus.
Dažnai pasikartojantys įgūdžiai yra šie:
Buhalteris turėtų pasižymėti minėtais įgūdžiais, jie labai tinka geram buhalteriui apibūdinti. Daugelis įmonių reikalavimų skyriuje įtraukia būtent šiuos įgūdžius. Papildykite juos papildomais įgūdžiais ir savybėmis, kurios padeda efektyviai atlikti užduotis ir turėsite puikų buhalterį apibūdinantį įgūdžių sąrašą.
Idealiu variantu, įgūdžių sąrašą sudaro 5-10 įgūdžių. To pilnai pakanka. Ilgesnis sąrašas gali pakišti koją. Įdarbintojui gali kilti klausimas ar tikrai pasižymite visais išvardintais įgūdžiais. Didžiausią dėmesį skirkite tiems, kurie nurodyti skelbime, nes jų pirmiausia bus ieškome ir gyvenimo aprašyme. Skelbimai puikus pagalbininkas pildant CV.

Papildoma informacija arba ką dar įtraukti į savo gyvenimo aprašymą?
Svarbiausius skyrius, kuriuos būtina įtraukti į gyvenimo aprašymą jau aptarėme. Bet juk jūs galite daugiau. Tikime, kad dar yra informacijos, kuri turėtų būti paminėta, tačiau dar neatsirado tam tinkamas skyrius. Taip ir yra? Tuomet pateiksime kokius dar papildomos informacijos skyrius, papildančius gyvenimo aprašymą, rekomenduojama įtraukti:
Kuriant gyvenimo aprašymą, pagrindinė taisyklė – būti savimi ir pateikti autentiškų detalių. Kartu su autentiškomis detalėmis pridėkite papildomos informacijos, kuri skatina atkreipti dėmesį. Jei manote, kad yra informacijos, kuri padėtų atkreipti dėmesį ir sustiprinti įspūdį, jog esate tinkamas kandidatas – pirmyn.
Kompiuterinės žinios
Buhalteriai dirba su įvairiomis buhalterinėmis programomis. Galbūt apie jas jau užsiminėte savęs pristatymo skyriuje, o jei dar to nepadarėte, įtraukite papildomą skiltį.
Nurodykite programas, su kuriomis dirbate geriausiai. Atkreipkite dėmesį, kokias programas darbo skelbime įvardija įmonė. Jei sąraše yra programa, kurią puikiai valdote, būtinai įtraukite. Net ir pagrindai dirbant su minėta programa, gali būti privalumas, lyginant su kitais kandidatais, kurie viena ar kita programa ankščiau nedirbo.

Jei nemokate dirbti nurodyta programa, įtraukite kitas, panašias apskaitos programas. Dažnu atveju įmonės linkusios apmokyti darbuotojus dirbti reikiamomis programomis ir tai neturėtų tapti kliūtimi norint įsidarbinti.
Kompiuterinius įgūdžius galima nurodyti tiesiog šitaip:
Užsienio kalbų mokėjimas
Nors buhalteris dirba su skaičiais, mokėti kalbėti keliomis kalbomis visada yra naudinga. Ypač jei darbovietė yra tarptautinė ir gaunamos sąskaitos neapsiriboja tik lietuvių kalba. Jei turite vietos gyvenimo aprašyme, nurodykite užsienio kalbas kurias mokate ir įvardinkite jų mokėjimo lygį. Pavyzdžiui:
Laisvalaikio pomėgiai
Galbūt laisvu laiku esate kviečiamas skaityti paskaitas įvairiomis buhalterijos temomis, o gal tai darote savo malonumui ir organizuojate nuotolinius mokymus. Galbūt kuriate asmeninį tinklaraštį aktualiomis finansų ir buhalterijos temomis. Tokios detalės labai svarbios ir būtinai turi būti paminėtos, parodykite save iš geriausios pusės.

Kursai, sertifikatai
Nuolat atnaujinate savo žinias ir dalyvaujate įvairiuose mokymuose? Įtraukite šią informaciją. Kadangi buhalterijos srityje nuolat reikia vadovautis įstatymais, o čia dažnai atsiranda įstatymų pakeitimų, būtina nuolat domėtis ir atnaujinti jau turimas žinias.
Išklausytus kursus ir mokymus nurodykite atvirkštine chronologine tvarka, pradedant naujausia informacija. Nurodykite datą, pavadinimą ir kursų organizatorių. Pavyzdys:
Apibendrinimas
Na štai, jau beveik baigėme, bet prieš tai, dar kartą užtvirtinkite pagrindinę ir labai svarbią informaciją, rašant savo gyvenimo aprašymą:
Atsižvelgiant į minėtus aspektus, CV bus puikus ir profesionalus, bei atkreips kiekvieno darbdavio dėmesį. Tikimės, kad pagal pateiktus pavyzdžius, lengviau aprašysite save ir tai taps vertingu įrankiu. Buhalteris, tai profesija, kuri yra reikalinga bei paklausi, telieka įrodyti, kad esate puikus specialistas ir įsidarbinsite norimoje darbovietėje.