Sukurkite savo gyvenimo aprašymą vos per 15 minučių
Mūsų nemokama profesionaliai sukurtų gyvenimo aprašymų šablonų kolekcija padės išsiskirti iš minios ir vienu žingsniu priartėti prie savo svajonių darbo.

Šiame straipsnyje pakalbėsime apie tai, kokia turėtų būti nuotrauka gyvenimo aprašyme jei nuspręsite ją įtraukti ir kokių nuotraukų geriau vengti.
Ar verta įtraukti nuotrauką į gyvenimo aprašymą
Vis daugiau šiuolaikinių darbdavių nuotraukos gyvenimo aprašyme nesureikšmina ir jos nereikalauja, taip paaiškindami, jog kandidatą renkasi ne pagal jo išvaizdą. Sutikime, nuomonė atrodo teisinga, ypač kai išvaizda neturi nieko bendro su siūlomu darbu. Tačiau, ne visi darbdaviai mano taip pat. Vis dėlto, kai kuriais atvejais nuotrauka gali papildyti CV. Netrukus paaiškinsime kada įtraukti ir kada geriau neįtraukti nuotraukos į gyvenimo aprašymą.

Kada įtraukti nuotrauką į savo CV
Nors paprastai kandidatas turėtų būti pasirenkamas pagal jo turimą patirtį ir gebėjimus, nuotrauka gali papildyti gyvenimo aprašymą, kai kandidato išvaizda yra susijusi su darbu. Pavyzdžiui, kreipiantis dėl modelio, aktoriaus darbo. Tai gali padėti priimti sprendimą dėl kandidato pasirinkimo. Taip pat, profesionali nuotrauka gali padėti sustiprinti teigiamą įspūdį apie kandidatą, parodyti jo profesionalumą, profesinio etiketo išmanymą.
Lietuvos darbo rinkoje nuotraukos CV dažnai vis dar yra pageidaujamos, nepriklausomai nuo pareigų. Skirtingai nei kai kuriose Vakarų šalyse, kur dėl diskriminacijos prevencijos nuotraukos CV tampa vis rečiau naudojamos, Lietuvoje jos vis dar yra įprasta gyvenimo aprašymo dalis. Todėl, kaip bebūtų keista, kartais CV be nuotraukos turi mažesnį pasisekimą, nei CV su nuotrauka.
Kada neįtraukti nuotraukos į savo CV
Jei ketinate kandidatuoti ne Lietuvoje, pasidomėkite kultūriniais skirtumais, kai kurios šalys nepageidauja nuotraukų gyvenimo aprašymuose, o kitos - nurodo tai kaip vieną iš savaime suprantamų reikalavimų.
Visais kitais atvejais, gyvenimo aprašymas be nuotraukos yra toks pat vertingas kaip ir su nuotrauka. Nors Lietuvoje daugelis darbdavių vis dar yra tos nuomonės, kad geras gyvenimo aprašymas yra tas, kuriame yra nuotrauka, toks požiūris pamažu ima blėsti, todėl kandidatai neprivalo įtraukti nuotraukos, jei to nenurodo pats darbdavys.
Kokia nuotrauka yra tinkama gyvenimo aprašymui
Gyvenimo aprašymas yra profesinis dokumentas, kurį lengvai suskursite su mūsų CV kūrėju. O profesiniam dokumentui nuotrauka, turi būti atitinkama. Nuotrauka gyvenimo aprašyme turėtų būti profesionali ir reprezentatyvi. Tai nėra vieta eksperimentams ar asmeninėms nuotraukoms iš socialinių tinklų. Štai keletas esminių reikalavimų:
1. Profesionalus įvaizdis
Nuotrauka turėtų būti dalykinė. Venkite nuotraukų su draugais, iš vakarėlių, asmeninių švenčių, vestuvių ar atostogų. Atsižvelkite į poziciją arba įmonės kultūrą. Kreipiantis dėl aukštesnių pozicijų, rekomenduojama dėvėti oficialius drabužius. Grafikos dizaineriams, informacinių technologijų specialistams rekomenduojama rinktis mažiau formalius drabužius. Dirbant specifinėse pozicijose, tokiose kaip slauga arba maistas ir gėrimai, galite pateikti nuotrauką, kurioje vilkite savo profesijos standartinę uniformą.

2. Aiškus veidas
Nuotraukoje turėtų gerai matytis kandidato veidas, o ne kitos kūno dalys. Geriausia, kai veidas užima apie 70-80% nuotraukos ploto. Labai panašiai kaip ir dokumentinė nuotrauka. Venkite pernelyg daug makiažo ir nenaudokite filtrų. Taip pat, venkite asmenukių, jos nėra tinkamos tokio tipo dokumentui.
3. Neutralus fonas
Optimaliausia rinktis šviesų, neutralų foną, kuris neatitrauktų dėmesio nuo kitų elementų. Jei neturite galimybės pasirinkti vienspalvio fono, tuomet pasinaudokite papildomomis programėlėmis ir jų pagalba sulyginkite foną. Tai padaryti gana paprasta. Arba, kreipkitės į profesionalus, kurie ne tik parinks tinkamą foną, bet ir profesionaliai nufotografuos.
4. Kuo mažiau skirtingų spalvų
Apranga ir fonas nuotraukoje turėtų būti neutralūs. Venkite pernelyg ryškių spalvų, kurios užgožtų jūsų veidą ir blaškytų dėmesį. Kiekvienam gyvenimo aprašymui skiriamos vos kelios sekundės, jei CV vertintojas per ilgai žiūrės ir vertins nuotrauką, liks labai mažai laiko kitoms gyvenimo aprašymo dalims.
5. Naujumas
Nuotrauka turėtų būti pakankamai nauja ir atspindėti dabartinę jūsų išvaizdą, todėl venkite naudoti senas nuotraukas. Tą pačią nuotrauką galite naudoti ir savo profesiniuose socialiniuose tinkluose, taip bus lengviau jus atpažinti. Jei žmogus nuotraukoje gerokai skiriasi nuo to, kuris atvyksta į darbo pokalbį, samdančioji pusė gali keistai reaguoti. Jei neturite naujos nuotraukos, verčiau jos neįkelti apskritai.
Alternatyvos nuotraukai gyvenimo aprašyme
Yra keletas puikių alternatyvų, kurios papildys gyvenimo aprašymą, net jei jame ir nebus nuotraukos.

Nuoroda į profesinius socialinius tinklus
Galite įtraukti nuorodą į savo svetainę arba asmeninį profilį profesiniuose socialiniuose tinkluose. Dažnai kandidatai ten jau turi savo nuotraukas, todėl jei samdančioji pusė apsilanko jų pateiktoje nuorodoje, gali geriau susipažinti su kandidatu, pamatyti kaip jis atrodo ir įvertinti jo profesinį profilį.
Kiti vizualiniai elementai
Kai kurie kandidatai mano, kad nuotrauka pavers gyvenimo aprašymą vizualiai patrauklesniu. Jei norite pagerinti dokumento estetinį vaizdą, apsvarstykite galimybę vietoj paveikslėlio pridėti kitų vaizdinių elementų. Galite pasirinkti estetinį CV šabloną, įtraukti dizaino elementų, parinkti tinkamą šriftą.
Video prisistatymas
Kai kuriose kūrybinėse ar į technologijas orientuotose pozicijose galite prisistatyti tiesiog įkeldami trumpą video prisistatymą vietoj įprastinės nuotraukos. Tai gyvenimo aprašymui sukurs papildomos vertės ir kartu pademonstruos kandidato kūrybiškumą bei šiuolaikiškų sprendimų panaudojimą.
Kaip nusifotografuoti gyvenimo aprašymui namuose
Šiuolaikinės technologijos leidžia puikias nuotraukas pasidaryti tiesiog namie, savo telefonu. Pateikiame patarimus, kaip padaryti profesionalią CV nuotrauką namuose:
- Fotografuokite save patys stovo pagalba, arba paprašykite pagalbos iš artimo žmogaus.
- Peržiūrėkite nuotraukų pavyzdžius internete, kad rastumėte tinkamą pozą savo CV.
- Rinkitės neutralų foną.
- Paieškokite tinkamo savo kampo, iš kurio geriausiai atrodote nuotraukoje.
- Šypsokitės (jei to norite, tai nėra būtina, bet nebūkite rūstūs).
- CV nuotrauka nėra paso nuotrauka, atminkite tai.
- Apsirenkite pagal profesiją dėl, kurios kreipiatės.
Psichologinis CV nuotraukos poveikis
Nuotrauka jūsų CV daro daugiau nei tik vizualinį įspūdį, ji gali sukelti ir psichologinę reakciją. Yra duomenų, teigiančių, kad per pirmąsias sekundes žiūrėdami į nuotrauką, žmonės nesąmoningai įvertina asmens patikimumą. Tai reiškia, kad nuotrauka sukuria momentinį įspūdį dar prieš personalo specialistui pradedant skaityti darbo patirtį ir kitus CV skyrius.

Taip pat, Lietuvoje patrauklios, profesionalios išvaizdos žmonės yra nesąmoningai vertinami kaip kompetentingesni. Tai nėra teisinga, bet tai psichologinė realybė, kurią verta suprasti ir įvertinti rengiant savo gyvenimo aprašymą. Šypsena nuotraukoje gali parodyti, kad žmogus yra draugiškas, bet pernelyg plati šypsena, gyvenimo aprašyme gali parodyti, jog kandidatas ne pakankamai kompetentingas savo srityje. Geriausia švelni, natūrali šypsena.
Pabaigai
Nuotrauka gyvenimo aprašyme gali būti strateginis įrankis, padedantis sukurti teigiamą pirmą įspūdį. Nors kai kuriose šalyse ir sektoriuose nuotraukos tampa mažiau svarbios, Lietuvos darbo rinkoje jos vis dar vaidina reikšmingą vaidmenį. Jeigu nuspręsite įtraukti nuotrauką į savo gyvenimo aprašymą, įsitikinkite, kad ji yra profesionali, kokybiška ir atitinka jūsų siekiamos pozicijos reikalavimus.