Kaip parašyti rekomendacinį laišką: (pavyzdys ir patarimai)

Rekomendaciniai laiškai yra svarbus elementas ieškant darbo ar stengiantis įsitvirtinti akademinėje srityje. Rekomendacijos gali padėti darbdaviui ar atrankos komisijai geriau suprasti, įvertinti kandidatą, jo savybes, patirtį bei potencialą.

Sukurkite savo gyvenimo aprašymą vos per 15 minučių

Mūsų nemokama profesionaliai sukurtų gyvenimo aprašymų šablonų kolekcija padės išsiskirti iš minios ir vienu žingsniu priartėti prie savo svajonių darbo.

Sukurkite savo gyvenimo aprašymą
Conteúdo
Conteúdo

Sukurkite savo gyvenimo aprašymą vos per 15 minučių

Mūsų nemokama profesionaliai sukurtų gyvenimo aprašymų šablonų kolekcija padės išsiskirti iš minios ir vienu žingsniu priartėti prie savo svajonių darbo.

Sukurkite savo gyvenimo aprašymą

Rekomendacinis laiškas gali padėti ir tuo atveju, kai konkurencija labai didelė, o visi kandidatai yra gana panašūs.

Šis straipsnis skirtas padėti suprasti, kokie yra rekomendacinių laiškų tipai, kaip juos teisingai parašyti ir kaip juos gauti. Skaitykite toliau, kad sužinotumėte viską, kas reikalinga kalbant apie rekomendacinius laiškus.

Pagrindiniai aspektai:

  • Rekomendacinio laiško tikslas.
  • Rekomendacinio laiško tipas ir kaip jį nustatyti.
  • Pagrindiniai rekomendacinio laiško privalumai ir trūkumai.
Vyras ant stalo naudoja nešiojamąjį kompiuterį

Rekomendacinio laiško pavyzdys

[Jūsų Vardas Pavardė]

[Įmonės ar organizacijos pavadinimas]

[Pareigos]

[Data]

Gerb. [Adresato vardas arba pavadinimas],

Rašau šį laišką ir noriu rekomenduoti [kandidato vardas ir pavardė], jis dirbo mano įmonėje [įmonės pavadinimas] kaip [pareigos] nuo [pradžios data] iki [pabaigos data]. Turėjau galimybę dirbti kartu ir stebėti jo profesinį augimą bei indėlį į mūsų komandą.

[Kandidato vardas] pasižymėjo stipriomis [konkrečios savybės] savybėmis. Pavyzdžiui, [konkretus pavyzdys, kuris parodo, kaip šios savybės buvo pritaikytos].

[Kandidato vardas] taip pat puikiai sprendė problemas ir dirbo sudėtingomis sąlygomis. [Trumpas to pavyzdys: „Kai mūsų komandai reikėjo užbaigti projektą per trumpą laiką, [kandidato vardas] perėmė atsakomybę, sudarė veiksmingą planą ir užtikrino, kad viskas būtų atlikta laiku“.]

Be profesinių kompetencijų, [kandidato vardas] yra labai komunikabilus ir pozityvus. Jo empatija ir gebėjimas dirbti su įvairiais žmonėmis buvo didelis privalumas mūsų kolektyvui.

Galiu drąsiai rekomenduoti [kandidato vardas ir pavardė]. Jei turėsite klausimų ar norėsite aptarti daugiau detalių, mielai atsakysiu. Galite su manimi susisiekti el. paštu [jūsų el. pašto adresas] arba telefonu [jūsų telefono numeris].

Pagarbiai,

[Jūsų vardas pavardė]

[Pareigos]


Ką įtraukti į rekomendacinį laišką?

Norint, kad rekomendacinis laiškas būtų tinkamai parašytas, reikia atidžiai apgalvoti jo turinį. Štai keli pagrindiniai elementai:

Tikslas

Pradėkite nuo aiškaus tikslo. Laiške turi būti nurodyta, kokiai pareigybei ar programai jis yra skirtas, kad gavėjui iš karto būtų aišku. Taip pat rekomendaciją galima trumpai susieti su kandidato pagrindiniais pasiekimais. Tam tikri pasiekimai, gali būti labai reikšmingi konkrečiai pozicijai ar studijų programai. Tokia aiški ir struktūruota pradžia suteikia laiškui solidumo ir palengvina jo skaitymą. Nepamirškite nurodyti tikslių pareigų, kurias užėmė kandidatas.

Asmens aprašymas

Rekomendacinis laiškas turėtų detaliai aprašyti kandidato:

  • Profesinius ar akademinius pasiekimus;
  • Svarbias savybes (pvz.: lyderystę, problemų sprendimo gebėjimus, atsakomybę);
  • Pavyzdžius, kaip jis ar ji susidorojo su tam tikromis situacijomis ar užduotimis.
Rimta verslo moteris, dirbanti nešiojamajame kompiuteryje

Konkretūs pavyzdžiai

Rekomenduojama pateikti konkrečiais faktais ir pavyzdžiais pagrįstas rekomendacijas, kurios leistų suprasti kandidato vertę.

piktogramos patikrinimasPavyzdžiui:
"Vadovaujant statybų projektui, jis/ji užtikrino, kad laiku būtų įgyvendinti visi statybos plano tikslai, o statybininkų komanda būtų motyvuota ir darbus atliktų kokybiškai."

Asmens, kuris rekomenduoja patikimumas

Laiške turėtų būti nurodyta rekomendacijos autoriaus pozicija, ryšys su kandidatu ir jo kompetencija teikti rekomendaciją. Dažnu atveju tai turėtų būti kandidato vadovas, arba kitas aukštesnes pareigas einantis kolega, kuris tiesiogiai dirbo su asmeniu, kuriam teikiama rekomendacija.

Jei rekomendacinis laiškas rašomas žmogaus, kuris tiesiogiai nedirbo su kandidatu, tuomet rekomendacija bus paviršutiniška ir neatskleis tikrosios informacijos.

Rekomendacijų sąrašas

Rekomendacijos gali būti pateikiamos, tiesiog susisiekus su asmeniu, kuris yra rekomendacijų sąraše. Šis sąrašas gali būti įtrauktas į gyvenimo aprašymą, paprastai puslapio apačioje.

Sąraše gali būti vienas ar du asmenys, kurie sutinka pateikti rekomendacijas apie jus. Informacija, kuri turėtų būti įtrauka rekomendacijų sąraše:

  • Vardas Pavardė
  • Pareigos
  • Įmonės/mokymo įstaigos pavadinimas
  • Telefono numeris
  • El. pašto adresas
Ieškote darbo, turite gerą rekomendaciją ir norite greičiau įsidarbinti? Sukurkite gerą gyvenimo aprašymą su mūsų CV kūrimo įrankiu, toks gyvenimo aprašymas tik patvirtins rekomendacijos turinį ir padės gauti darbą, kuris leis išnaudoti savo potencialą ir žinias.

Kaip gauti rekomendacinį laišką?

Gauti stiprią rekomendaciją ne visada yra paprasta, tačiau yra keli žinginiai, kurie padės:

Jauna iniciatyvi mergina, skaitanti laišką naudodama nešiojamąjį kompiuterį

1. Pirmiausia - asmens sutikimas

Prieš nurodant buvusį darbdavį kaip rekomenduojantį asmenį, būtinai pasitarkite su juo ir gaukite sutikimą. Tai rodo, kad gerbiate jų laiką ir esate tikri, kad tie asmenys bus pasiruošę atsakyti į klausimus apie jūsų darbo patirtį.

Kreipkitės mandagiai, paaiškindami, kokiai pozicijai ar programai reikalinga rekomendacija, ir įsitikinkite, ar jie sutinka dalintis informacija bei kokius jų kontaktinius duomenis galite pateikti. Tokiu būdu išvengsite nemalonių situacijų, o rekomendacija bus teikiama tinkamu ir profesionaliu tonu. Toks žingsnis taip pat padeda išlaikyti gerus santykius su buvusiu darbdaviu ir užtikrina, kad jūsų kandidatūra bus pristatyta palankiai.

2. Pasirinkite tinkamą asmenį

Rinkitės žmones, kurie geriausiai pažįsta jus ir tinkamai gali įvertinti jūsų atliktus darbus, savybes ir pasiekimus. Tai gali būti:

  • Buvę darbdaviai;
  • Vadovai ar mentoriai;
  • Dėstytojai ar profesoriai (akademiniais tikslais).

3. Prieš kreipiantis dėl rekomendacijos

Kai ketinate prašyti rekomendacinio laiško, pirma aiškiai:

  • Pristatykite savo tikslus (pvz.: poziciją, į kurią kandidatuojate);
  • Papasakokite apie pagrindines sritis, kurias norėtumėte akcentuoti rekomendacijoje;
  • Pasidalinkite savo CV ar kitais svarbiais dokumentais.

Tiesa, kartais rekomendacijos autorius pats pasisiūlo pateikti rekomendacinį laišką. Tokiu atveju jis gali būti bendrinio pobūdžio, skirtas ne konkrečioms pareigoms, o tiesiog bet kuriai įmonei, kuri gali būti susidomėjusi potencialaus darbuotojo kandidatūra. Tada pats autorius nusprendžia kokią informaciją pateikti ir kas jo manymu yra svarbiausia.

4. Atsakykite į klausimus

Atsakykite į visus papildomus klausimus, kuriuos gali turėti rekomendacijos autorius. Tai padės sukurti tikslią ir asmeniškai pritaikytą rekomendacija. Galite konkrečiai aprašyti pareigas ir darbo pobūdį. Tokia informacija leis pabrėžti savybes, atitinkančias konkretaus darbo profilį.

Pabandykite įsivaizduoti, kad jūs gaunate užklausą dėl rekomendacijos, o ten parašyta tik tiek, kad prašoma pateikti rekomendaciją apie asmens darbą. Tokiu atveju nėra aišku nei kam reikalinga rekomendacija, nei į kokias pareigas kandidatuojama, nei kokios asmens savybės ar įgūdžiai yra svarbiausi norint tinkamai atlikti darbą. Įsijauskite į rekomenduojančio asmens vaidmenį ir pagal tai pateikite kuo daugiau aktualios informacijos.

5. Išreikškite dėkingumą

Nepamirškite padėkoti už skirtą laiką ir pastangas. Papildomas padėkos gestas, gali sustiprinti santykius. Visai nesvarbu, kad kartu nebedirbate, jei išsiskyrėte draugiškai, dažnu atveju asmuo gavęs laišką visada bus maloniai nusiteikęs jūsų atžvilgiu.

Padėkokite ne tik už skirtą laiką rekomendacijai parašyti, bet ir už laiką, kai dirbote kartu ir įgytus įgūdžius, patirtį. Tinkamai išreikšta padėka ir mandagus tonas, gali turėti teigiamos įtakos rekomendacinio laiško įtaigumui.

Rekomendacinių laiškų tipai

Rekomendaciniai laiškai gali būti kelių tipų, priklausomai nuo tikslo ir konteksto:

Rekomendaciniai laiškai darbui - Rekomendaciniai laiškai darbui, skirti pristatyti kandidatą kaip tinkamą specialistą konkrečiai pareigybei. Dažniausiai čia nurodoma:

  • Ankstesnė darbo patirtis tam tikroje įmonėje ar organizacijoje;
  • Konkretus indėlis į įmonės veiklą;
  • Asmeninės savybes, kuriomis pasižymi kandidatas.

Rekomendaciniai laiškai akademinei sričiai - Akademinėje aplinkoje rekomendaciniai laiškai gali būti svarbūs, kai stojama į tam tikras studijų programas ir norima gauti stipendiją. Tokiuose laiškuose paprastai nurodoma:

  • Studentų pasiekimai;
  • Mokslinių darbų kokybė;
  • Kandidato indėlis studentų bendruomenėje ar kituose akademiniuose projektuose.
Moteris pozuoja biure su laišku

Kodėl svarbu turėti stiprų rekomendacinį laišką?

Stiprus rekomendacinis laiškas gali nulemti ar kandidatas bus pasirinktas vienoms ar kitoms pareigoms užimti. Jis gali atskleisti:

  • Kandidato autentiškumą ir pateiktos informacijos skaidrumą;
  • Gyvenimo aprašyme nenurodytus gebėjimus;
  • Papildomą informaciją, kurios nėra CV ar motyvaciniame laiške, tačiau kuri teigiamai apibūdina kandidatą.

Rekomendaciniai laiškai yra ne tik formalumas, bet ir galimybė pademonstruoti savo įspūdingą istoriją ir asmenybę.

Kada turėtumėte pateikti rekomendacinį laišką?

Kai siunčiate savo gyvenimo aprašymą norimai pozicijai, neskubėkite kartu siųsti ir rekomendacinio laiško. Rekomendacijas iš karto pateikite tik tada, kai to iš anksto reikalauja darbdavys.

Po interviu su darbą siūlančia įmone, paprastai pasakoma ar reikalingos tolesnės rekomendacijos. Jei taip, galite kreiptis dėl rekomendacijų į buvusius darbdavius ar kolegas.

Be to, svarbu paminėti ir tai, kad šiandien dažnai pakanka ir žodinių rekomendacijų. Tai reiškia, kad davus sutikimą, potencialus darbdavys gali telefonu paskambinti į ankstesnę darbovietę ir paklausti rekomendacijų apie kandidatą.

Rekomendacinio laiško privalumai ir trūkumai

Rekomendacijos yra vertingas įrankis, leidžiantis darbdaviui geriau suprasti kandidato stiprybes ir patirtį. Vis dėl to, kartais pasitaiko situacijų, kuomet rekomendacijos ne tokios naudingos, kokių buvo tikėtasi. Trumpai apžvelkime kokią naudą jie gali suteikti ir kokie gi gali būti tokių laiškų trūkumai.

Privalumai

Kiekviena suteikta rekomendacija gali priartinti prie svajonių pozicijos. Rekomendacija suteikia galimybę iš kito asmens perspektyvos įvertinti, ar kandidatas atitinka pozicijos reikalavimus. Be to, jos:

  • Patvirtina kandidato patirtį: rekomendacijos suteikia darbdaviui galimybę patikrinti kandidato įgūdžius, patirtį ir darbo etiką ir ar pateikta darbo patirtis yra teisinga.
  • Kuria pasitikėjimą: teigiami atsiliepimai iš ankstesnių darboviečių sustiprina kandidato patikimumą.
  • Padeda išsiskirti iš kitų kandidatų: rekomendacija iš gerbiamo specialisto ar žinomos įmonės, gali suteikti pranašumą konkurencinėje rinkoje.
  • Papildo CV informaciją: rekomendacinis laiškas gali patvirtinti CV teiginius ir suteikti papildomų detalių apie kandidato savybes.
Laiminga verslininkė sėdi jaukioje skandinaviško interjero kavinėje

Trūkumai

Nors rekomendacijos dažnai laikomos vertingu kandidato stiprybių įrodymu, jos taip pat turi tam tikrų trūkumų. Rekomendacija gali būti ne itin patikima, jei ja pasidalina asmuo, su kuriuo darbo santykiai buvo nutraukti susipykus. Be to, kartais rekomendacijos:

  • Gali būti šališkos: kai kurios rekomendacijos gali būti perdėtos arba per daug asmeniškos, neatspindinčios realios kandidato kompetencijos.
  • Apsunkina procesą: surinkti kokybiškas rekomendacijas gali būti sudėtinga ir užtrukti daug laiko.
  • Ne visuomet atitinka lūkesčius: kai kurie darbdaviai gali per daug pasikliauti rekomendacijomis, neatsižvelgdami į kitus atrankos kriterijus.
  • Privatumo politika: dalinantis rekomendacijomis, ypač su asmenine informacija, gali kilti privatumo problemų, būtina vadovautis BDAR reikalavimais.

Pabaigai

Rekomendacinis laiškas dažnu atveju nulemia kandidato sėkmę kandidatuojant į norimas pareigas, arba kreipiantis dėl studijų. Asmuo teikiantis rekomendaciją, pabrėždamas kandidato gebėjimus, patirtį ir grįsdamas tai pavyzdžiais, suteikia aiškesnę viziją apie potencialų darbuotoją, todėl vertintojams lengviau nuspręsti ir įvertinti ar jų įmonėje jis susitvarkytų su paskirtomis pareigomis ir užduotimis.

Nors šiandien nuomonės dėl rekomendacijų išsiskiria ir kiti mano, jog tai nebėra taip aktualu ir laiko tai senamadišku dalyku, visgi rekomendacijų nauda kartais gali būti didžiulė. Gera rekomendacija dar niekam nepakenkė.

Sukurkite savo CV naudodami geriausius šablonus

Dažniausiai užduodami klausimai

Kas yra rekomendacinis laiškas?

Tai oficialus laiškas, kurį parašo žmonės, galintys patvirtinti jūsų profesinius pasiekimus, išsilavinimą, patirtį, įgūdžius ir charakterio savybes, darbštumą. Rekomendacijos gali būti naudojamos ir akademinėje srityje, mokslo ir studijų institucijoms. Jų gali prireikti stojant į magistrantūros ar rezidentūros studijas.

Ar rekomendacijos reikalingos iš visų ankstesnių darboviečių?

Paprastai pakanka vienos ar dviejų skirtingų rekomendacijų. Tai priklauso nuo pozicijos į kurią kandidatuojate ir to, kokia informacija apie kandidatą yra reikalinga. Labai retais atvejais, darbdaviai prašo rekomendacijų iš visų ankstesnių darboviečių. Taip gali nutikti tada, jei rekomendacijos skiriasi ir jas teikiančių asmenų nuomonė nesutampa.

Ką daryti gavus neigiamą rekomendaciją?

Dažnai darbuotojai patys nujaučia, kurie darbdaviai gali pateikti neigiamas rekomendacijas. Gyvenimas dėl to nesustoja. Jei tai nėra vienintelė ankstesnė darbovietė, tuomet rekomendacijų galima paprašyti ir iš kitų darbdavių. Jos bus palyginamos tarpusavyje.

Vis dar dirbu įmonėje, kuri yra mano pirmoji darbovietė. Ar gali būti paprašyta pateikti rekomendacijas iš tos įmonės?

Neetiška prašyti rekomendacijų iš tos įmonės, kurioje darbuotojas dar dirba. Darbdaviai neturėtų prašyti rekomendacijų iš esamų darboviečių, tačiau galite paminėti, jog nepageidaujate, kad būtų kreipiamasi į esamą darbovietę. Tokiu būdu pavyks išvengti nesusipratimų ir nemalonių situacijų.

Ar galima gauti darbą be rekomendacijų?

Rekomendaciniai laiškai prašomi tikrai ne visada ir dažnu atveju jų nereikia. Ypatingai tada, kai didelis darbuotojų trūkumas. Todėl net ir neturint rekomendacijų tikrai galite sėkmingai įsidarbinti į norimas pareigas.

Sukurkite savo gyvenimo aprašymą vos per 15 minučių

Mūsų nemokama profesionaliai sukurtų gyvenimo aprašymų šablonų kolekcija padės išsiskirti iš minios ir vienu žingsniu priartėti prie savo svajonių darbo.

Sukurkite savo gyvenimo aprašymą

Laiškų pavyzdžiai atsisiųsti

Taotluskirja mall
kaaskirja kujundus
Motivatsioonikirja mall üliõpilastele – ülikool
Töölevõtmise kaaskirja mall