Tikėtina, kad didėjant gyventojų skaičiui ir augant pajamoms, vis daugiau žmonių ir toliau mielai rinksis pietauti bei susitikti mielam pokalbiui prie kavos puodelio ne namie, ar darbo aplinkoje, o jaukioje kavinėje ar restorane. Tai reiškia, kad virėjo specialybė ir toliau išliks paklausi ir labai reikalinga.
Turint akį traukiantį CV, gauti norimą darbą mėgstamame restorane ar kavinėje bus gerokai lengviau. Tad pasiraitokite rankoves ir atidžiai perskaitykite mūsų straipsnį, kuriame bus naudingų patarimų, bei virėjo CV pavyzdys. Ši informacija palengvins CV rašymą. Pamatysite, kad CV kūrimas gali būti paprastas, tereikia žinoti pagrindinius dalykus.
Virėjo gyvenimo aprašymas
Nors statistiškai į tą pačią poziciją kandidatuojančių nėra labai daug, visgi jūsų tikslas yra išsiskirti ir gauti norimą darbą. Dirbant virėju, galima ne tik realizuoti save ir parodyti savo maisto ruošimo gebėjimus, tačiau taip pat šis darbas gana gerai apmokamas, ypač tiems, kurie turi daugiau patirties ir dirba žinomuose restoranuose, dar geriau – kurortiniuose miestuose. Virėjų atlyginimas gali svyruoti nuo 700 iki 2300 Eur/mėn., atskaičius mokesčius.
Paprastai, atlyginimas priklauso nuo virėjo patirties, gaminamų patiekalų įvairovės ir sukuriamos restorano vertės. Dažnai virėjams mokami ir priedai. Vieni iš šio darbo privalumų – nemokamas maistas ir lankstus darbo grafikas.
Tapti virėju galima įvairiais būdais, virėjus ruošia profesinės mokyklos, taip pat yra specializuoti kursai, mokymai, o kartais pakanka tiesiog apmokymų darbo vietoje. Darbas virtuvėje dažnai yra intensyvus, todėl parašykite savo gyvenimo aprašymą taip, jog jame atsispindėtų jūsų noras ir potencialas dirbti šį darbą ir puikiai susitvarkyti intensyvioje darbo aplinkoje.
Kaip parašyti gerą virėjo gyvenimo aprašymą
Virėjas žino, kaip ruošti, elegantiškai papuošti ir patiekti maistą, tuo pačiu laikytis visų higienos reikalavimų. Jūsų virėjo gyvenimo aprašymo tikslas – parodyti savo gebėjimus ir meistriškumą, kuris pelnytų darbo vietą norimame restorane ar kavinėje.
Kaip šį tikslą pasiekti? Kad būtumėte pastebėti, laikykitės keleto paprastų nurodymų:
Pasirinkite modernų gyvenimo aprašymo šabloną, atitinkantį jūsų asmenybę, tačiau nepersistenkite. Šablonas turėtų būti modernus, tačiau kartu tvarkingas ir neperkrautas. Personalo specialistai pavargsta skaityti galybę tokių pačių, nuobodžių gyvenimo aprašymų. Išsiskirkite naudojant šiuolaikišką dizainą, kurį būtų lengva suprasti ir skaityti.
Savo CV šabloną galite susikurti su mūsų CV kūrimo įrankiu, ar bet kokia kita jums patogia programa. Kurdami būtinai atsižvelkite į šriftus, paraštes ir spalvas, išdėstymą, tvarką.
Formatas ir struktūra
Kiekviename gyvenimo aprašyme yra tvarka, kurios reikėtų laikytis, lygiai tas pats galioja ir virėjo gyvenimo aprašymui. Tvarka svarbu ne tik virtuvėje, todėl atidžiai perskaitykite šį straipsnį kuris padės užpildyti gyvenimo aprašymą ir išvengti CV rašymo klaidų.
Pasirinkite tinkamą gyvenimo aprašymo formatą ir visą informaciją bus kur kas lengviau pateikti. Net ir turint daug patirties, privalote ją perkelti ant popieriaus lapo. O tai kartais tampa tikru iššūkiu.
Yra trys standartiniai gyvenimo aprašymo formatai:
Atvirkštinė chronologinė tvarka yra populiariausias pasirinkimas. Šis formatas yra lengviausiai skaitomas, aiškus ir atrodo tvarkingai. Virėjo gyvenimo aprašymui šis formatas puikiai tinka.
Kontaktinė informacija gyvenimo aprašyme
Pirmiausia dėmesys kreipiamas į jūsų gyvenimo aprašymo kontaktinę informaciją. Šią dalį turėtų sudaryti jūsų vardas ir pagrindinė kontaktinė informacija, kuri būtina tam, kad būtų galima su jumis susisiekti. Kontaktinėje informacijoje turėtų būti tik tai, kas svarbu:
Pavyzdys, kaip turi atrodyti kontaktinė informacija virėjo gyvenimo aprašyme.
Rašydami kontaktinę informaciją, atsižvelkite į šiuos dalykus:
Tinkamai suformuluota santrauka
Profesionali santrauka yra dar viena svarbi skiltis, kuri patraukia CV vertintojo dėmesį. Santrauka yra tarsi jūsų vizitinė kortelė, kuria parduodate save. Tinkama profesinė santrauka padės išlaikyti skaitytojo dėmesį, sudominti ir pakviesti jus tolimesniam pokalbiui.
Neprivalote baigti pardavimų mokymų, kad save parduotumėte. Dauguma kandidatų daro klaidą ir šią skiltį tiesiog nukopijuoja iš pavyzdžių internete. Tai yra viena dažniausiai pasitaikančių klaidų, kurių verčiau nekartoti. Ši skiltis gali nulemti ar jūsų CV bus skaitomas toliau, ar tiesiog padedamas į šoną. Verta padirbėti ties šia skiltimi ir nekopijuoti kitų minčių. Naudotis pavyzdžiais kuriant savo CV yra gerai, tačiau tik įkvėpimui.
Kad parašytumėte dėmesio vertą santrauką, pasinaudokite šiais patarimais:
Jei dar neturite didelių karjeros pasiekimų ir esate tik pradedantis virėjas, tuomet pabrėžkite savo entuziazmą ir įgūdžius, kurie būtų naudingi. Taip pat paminėkite, kokius patiekalus ruošiate geriausiai.
Darbo patirtis – viena svarbiausių CV skilčių
Virėjo gyvenimo aprašymo darbo patirties skiltis yra vieta, kurioje galite iliustruoti visus įgūdžius, kuriuos įgijote per savo karjerą. Tačiau, nevardinkite tik įgūdžių, pažymėkite ką konkrečiai darėte, kas įėjo į jūsų pareigas, kokie jūsų pasiekimai.
Galbūt kilote karjeros laiptais, pažymėkite tai. Norėdami judėti į priekį, turite įrodyti, kad jau turite reikiamų įgūdžių ir gebate nuolat augti bei tobulėti. Nors dėl didelio virėjų trūkumo šiai pozicijai keliami reikalavimai nėra labai dideli ir kartais restoranų vadovai sutinka į savo komandą priimti kandidatus, kurie visiškai neturi patirties, kandidatai su patirtimi turi didesnius šansus.
Visgi, tai nereiškia, kad kandidatams be patirties bus sunkiau nurungti jau patyrusius virėjus. Netiesa. Kandidatai be patirties dažnai pasižymi didžiuliu entuziazmu ir noru parodyti tai ką sugeba, o šį norą potencialūs darbdaviai labai vertina. Be to, kad ir kaip skaudu, tačiau neginčijamas faktas yra tas, kad kandidatams su mažiau patirties darbdaviai gali mokėti mažiau, todėl mielai renkasi jaunus kandidatus be patirties ir siūlo jiems galimybę išmokti šio meno.
Nesvarbu kuriai grupei priklausote jūs, bet kuriuo atveju stenkitės sudominti potencialų darbdavį ir pelnyti darbo pasiūlymą. Štai pavyzdys, kaip galima aprašyti darbo patirtį.
Darbo patirtį pateikite atvirkštine chronologine tvarka. Tai reiškia, kad paskutinę, arba esamą darbo vietą reikėtų rašyti pačiame viršuje, o po ja išvardinti ankstesnes darbo vietas, jų pavadinimus ir datą kada ten dirbote.
Kartais kandidatai nenori įvardinti esamos darbovietės, todėl tiesiog jos neįrašo. Tokiu atveju kyla klausimas apie pauzę karjeroje. Dažnu atveju tai gali pakišti koją.
Nepamirškite išsilavinimo skilties
Kadangi virėju galite tapti ir su vidurinės mokyklos diplomu, išsilavinimo skyrius virėjo gyvenimo aprašyme gali užimti ne itin daug vietos. Jei papildomai baigėte kokius nors oficialius maisto ruošimo kursus, nepamirškite to nurodyti. Daugelis mokyklų siūlo virėjų kursus, kuriuose galite išmokti maisto ruošimo pagrindų, kaip tinkamai naudoti įvairius peilius, bei vadovautis sudarytais receptais. Jei išklausėte panašius kursus, įvardinkite juos.
Jei baigėte virėjo mokymus, pridėkite ir tai. Įtraukite konkrečių virtuvių ar gamybos technikų kursus.
Net jei ir nebaigėte kulinarijos mokyklos ar nesate išklausę jokių su maisto ruošimus susijusių kursų, tai dar nereiškia, kad viskas prarasta. Jūsų aistra maisto gamybai yra svarbiausia.
Didžiausia mokykla yra mokymasis darbo vietoje, tačiau kiekvieni papildomi kursai ar mokymai visuomet yra didžiulis privalumas. Be to, tai parodo, kad siekiate tobulėti ir būti geriausi šioje konkrečioje srityje.
Žemiau yra pavyzdys, kaip galite pateikti išsilavinimą:
Dėl minėtų kursų ir mokymų, protingiausia įtraukti vienus pasirinktus, tuos kurie jūsų manymu vertingiausi. Visus kitus rekomenduojama įtraukti į papildomą skiltį. Tokiu būdu CV bus tvarkingesnis ir lengviau skaitomas.
Įgūdžiai virėjo gyvenimo aprašyme
Įgūdžių skiltis turėtų būti kruopščiai apgalvota. Čia atskleiskite savo geriausius sugebėjimus ir savybes. Rekomenduojama įtraukti 5-10 įgūdžių, kurie neturi būti susiję tik su maisto gamyba. Čia reikėtų padirbėti ir su pačiu darbo skelbimu ir jį analizuoti.
Išanalizavę skelbimą ir išsiaiškinę ko tikisi darbdavys, pagal tai nurodykite savo turimus įgūdžius. Stenkitės nurodyti tuos, kurie būtų artimiausi nurodytiems darbo skelbime. Jei vieno ar kito įgūdžio jums trūksta, pakeiskite jį kitu, taip pat galinčiu būti naudingu virėjo pozicijai.
Vieni iš įgūdžių gali būti šie:
Rašant šią skiltį, pasistenkite ją pritaikyti kiekvienam atskiram darbo skelbimui. Nekopijuokite tų pačių įgūdžių, stenkitės, kad jie atitiktų tuos, kurių tikisi potencialus darbdavys. Kitaip tariant, suasmeninkite savo gyvenimo aprašymą konkrečiai pozicijai ir taip padidinkite savo šansus gauti darbo pasiūlymą.
Papildomos informacijos skiltis
Jei norite gauti virėjo darbą, geriausias būdas – parodyti savo unikalumą. Įvairių įgūdžių puokštė įrodo, kad virtuvėje jaučiatės puikiai. Visgi, jei norite, kad potencialus darbdavys pamatytų ir kitą informaciją, kuri svarbi šiai pozicijai, tačiau jos dar nebuvo kur paminėti, tuomet įtraukite papildomos informacijos skiltį.
Tai gali būti pomėgiai, kalbos, laisvalaikio užsiėmimai, sertifikatai ir panašiai. Tačiau, nepersistenkite ir pateikite tik tikslingą informaciją, be to, stenkitės neviršyti idealaus, vieno puslapio ilgio CV.
O gal turite maisto tinklaraštį? Ar maisto gaminimo paskyrą socialiniuose tinkluose? Jei taip, tuomet būtinai įtraukite juos į savo virėjo CV. Potencialiam darbdaviui tikrai bus smalsu pamatyti ką sugebate virtuvėje ir tai dar labiau padidins jūsų šansus gauti norimą darbą.
Be to, tokie skyriai gali papildyti jūsų gyvenimo aprašymą, ypač jei kituose skyriuose ne itin turėjote ką parašyti.
Toliau pateikiami keli skyriai, kuriuos galite įtraukti į virėjo gyvenimo aprašymą👇.
Kompiuteriniai įgūdžiai
Kodėl reikia įtraukti šią skiltį? Dauguma restoranų vis labiau ima naudotis kompiuterizuotas sistemas ir programas. Jūs, kaip virėjas, turėsite dirbti su tomis sistemomis ir gausite instrukcijas bei apmokymus kaip jomis naudotis. Taigi, pagrindiniai kompiuteriniai įgūdžiai labai praverstų.
Užsienio kalbų mokėjimo įgūdžiai virėjo aprašyme
Jei laisvai kalbate keliomis kalbomis, įrašykite tai į savo gyvenimo aprašymą. Nors virėjai tiesiogiai neaptarnauja klientų, visgi pasitaiko situacijų kai tenka susidurti su žmonėmis, kalbančiais ne lietuvių kalba. Be to, dėl didėjančio migrantų skaičiaus, virtuvėje dažnai darbuojasi įvairių tautybių ir kultūrų žmonės, todėl papildomos kalbos padėtų bendrauti darbo aplinkoje.
Laisvalaikio pomėgiai
Pomėgių skiltis papildo gyvenimo aprašymą ir yra labai naudingas tiems, kurie neturi daug patirties. Tokiu būdu papildomas gyvenimo aprašymas, įnešama daugiau spalvų. Apmastykite kokie jūsų pomėgiai gali turėti vertės virėjo gyvenimo aprašymui ir virėjo specialybei. Pomėgiai galėtų būti šie:
Sertifikatai ir mokymai
Šioje skiltyje galite išvardinti išklausytus kursus, mokymus bei įrašyti turimus sertifikatus ar pažymėjimus. Tokia informacija gali išties papuošti jūsų gyvenimo aprašymą. Įvardinkite tai, ko nepridėjote prie išsilavinimo skilties.
Apibendrinimas
Geras gyvenimo aprašymas padės greičiau pelnyti norimą darbą. Skirkite laiko gyvenimo aprašymo rašymui, atidžiai jį perskaitykite ir įsitikinkite, kad pateikėte visą reikiamą informaciją. Būkite kūrybingi. Juk virėjui kūrybiškumas taip pat labai svarbus. Gyvenimo aprašyme turi atsispindėti jūsų žinios, pasiekimai ir potencialas. Štai į ką atkreipkite dėmesį:
Nors CV tėra formalumas, šiandien jam skiriamas itin didelis dėmesys. Be to, CV pagalba, galite sudaryti pirmąjį įspūdį apie save. Jei tas įspūdis geras – tuomet turėtumėte sulaukti sėkmės ir džiugių karjeros pokyčių.
Pateikti patarimai suteiks žinių kaip parašyti virėjo gyvenimo aprašymą ir kaip būti vienu žingsneliu arčiau savo svajonių darbo.