Kalba yra tai, kas priverčia mūsų pasaulį suktis. Tai, kas padeda žmonės bendrauti, nesvarbu kokios tautybės bebūtume. Tačiau, tam kad galėtume susikalbėti, turime mokėti užsienio kalbą. Jei jos nemokame, tuomet reikalingos vertėjo paslaugos. Vertėjai yra kalbos profesionalai, kurių reikia visame pasaulyje. Vadinasi, vertėjo profesija vis dar išlieka paklausi ir reikalinga.
Vertėjai yra žmonės, kurių užduotis naudojant žodžius, perteikti tą pačią reikšmę, kuri buvo pasakyta ar parašyta kita kalba.
Patyrę vertėjai yra labai paklausūs. Ir nors vis dažniau susiduriama su automatizuotu, mašininiu vertimu, žmogiškojo vertimo jis vis tiek nepakeis.
Ieškote vertėjo darbo? Pirmiausia ką jums reikia padaryti – parašyti įtikinamą vertėjo CV.
Šiame straipsnyje išnagrinėsime kaip užpildyti savo CV, kaip savo gyvenimo aprašyme pademonstruoti vertimo įgūdžius bei pateiksime realius pavyzdžius, kad CV rašymas taptų dar paprastesnis. Štai pavyzdys, kaip galėtų atrodyti jūsų CV vertėjo pozicijai.
Vertėjo darbo svarba
Vertėjo darbas reikalauja daug pastangų, viskas nėra taip paprasta kaip atrodo iš šono. Šiame darbe privaloma laikytis nustatytų terminų, dažnai tenka atlikti vertimus per labai trumpą laiko intervalą, vertėjo darbo valandos dažnai nėra apibrėžtos. Tenka dirbti ir naktimis.
Nepaisant darbo sudėtingumo, ši profesija gana populiari, nemažai žmonių renkasi dirbti vertėjais. Vertėjo darbas įdomus tuo, kad šiuolaikinės technologijos leidžia dirbti iš bet kurios pasaulio vietos. Vadinasi, darbas leidžia nuolat keliauti. Nebūtina prisirišti prie vienos vietovės. Taip pat, tai puiki galimybė tiems, kurie nori dirbti iš namų.
Žinoma, yra vertėjų kurie turi stabilią darbo vietą biure, tačiau šioje profesijoje darbuotojas turi galimybę rinktis. Todėl tie, kurie nori daugiau laisvės, dažnai dirba laisvai samdomo vertėjo darbą, taip užsigarantuodami darbo vietą iš bet kurios pasaulio šalies.
Dažniausias ir veiksmingiausias būdas gauti vertėjo darbą yra parašyti tinkamą gyvenimo aprašymą, kuris atkreiptų įmonės vadovo ar personalo specialisto dėmesį. Tinkamai užpildyto CV pagalba, galima sėkmingai pademonstruoti informaciją apie vertimo įgūdžius ir gebėjimus.
Esame pasirengę padėti jums rašyti gyvenimo aprašymą, kuris garantuotų sėkmingą darbo paiešką ir galėtumėte pretenduoti į įvairias pozicijas darbui biure arba nuotoliniu būdu.
Nuo ko pradėti?
Pirmiausia rekomenduojame perskaityti šį straipsnį, kuris suteiks daugiau žinių. Taip pat, reikės išskirti pagrindinius CV skyrius, kad galėtumėte lengviau užpildyti informaciją, būtent jai skirtose vietose. Pradžiai išnagrinėsime gyvenimo aprašymo struktūrą ir išdėstymą. Taip pat, visuomet siūlome pasinaudoti mūsų gyvenimo aprašymo kūrimo įrankiu, kuris leis gyvenimo aprašymą sukurti vos per keletą minučių.
Norėdami gauti daugiau gyvenimo aprašymų pavyzdžių ir patarimų, perskaitykite ir kitus mūsų straipsnius, skirtus kiekvienai pozicijai.
CV struktūra ir formatas
Net jei esate puikūs kalbos specialistai, pirmiausiai turite tai pademonstruoti. O tai galite padaryti CV pagalba. Apgalvota struktūra ir formatas, leis lengviau rasti ir perskaityti labiausiai dominančią informaciją.
- CV apimtis. CV vertintojai turi daug darbo, todėl jei atsiųsite pernelyg ilgą gyvenimo aprašymą, vargu ar jis bus perskaitytas iki galo. Stenkitės, kad CV apimtis neviršytų 2 puslapių. Tuomet jis bus efektyvus.
- Lengva skaityti. Kaip vertėjas, turėtumėte žinoti, jog ilgi teksto blogai neatrodo patraukliai. Naudokite ženklelius, stulpelius, paryškintas antraštes, suskirstykite tekstą į mažus teksto blokus ir pasinaudokite kitomis formatavimo gudrybėmis, kad CV būtų lengvai skaitomas ir nevargintų CV vertintojo.
- Dizainas. Įmantrūs dizainai ir spalvų deriniai gali atrodyti patraukliai, tačiau dažnai jie atitraukia dėmesį nuo pačio CV turinio. Vietoj to, naudokite kuo paprastesnį dizainą, kuris neužgožtų turinio. Tiesa, net ir paprasti dizainai gali būti patrauklūs ir šiuolaikiški.
Konkurencija tarp vertimo specialistų gali būti didžiulė, vadinasi CV turi būti jūsų pagalbininkas norint išsiskirti iš kitų kandidatų. Kad taip ir būtų, tinkamai jį suformatuokite ir pasinaudokite mūsų pateikta CV struktūra. CV turėtų sudaryti šios pagrindinės dalys:
- Kontaktinė informacija
- Savęs pristatymas
- Darbo patirtis
- Išsilavinimas
- Įgūdžiai
- Papildoma informacija
Jei naudosite siūlomą CV išdėstymą, tuomet dokumentas atrodys tvarkingas ir logiškai suformuluotas. Kiekvienas svarbus gyvenimo aprašymo aspektas turi nugulti į jam skirtą skyrių.
CV vertintojai mėgsta tvarką ir aiškumą. Kadangi jie negali kiekvienam gyvenimo aprašymui skirti tiek laiko, kiek norėtų kandidatai, tinkama struktūra ir formatas, leidžia akimirksniu rasti norimą informaciją.
Kontaktinė informacija
Kiekvieno CV viršuje turėtų būti kontaktinė informacija. Jeigu kuriate naują CV, tuomet turėsite užpildyti visą svarbiausią informaciją, jeigu tik koreguojate jau turimą CV, patikrinkite ar pateikta informacija yra teisinga, galbūt ją reikia atnaujinti, nes pasikeitę jūsų kontaktai.
Kontaktinės informacijos skiltyje nurodykite asmeninius kontaktinius duomenis. Ši informacija reikalinga tam, kad darbdavys galėtų su jumis susisiekti ir pateikti darbo pasiūlymą.
Svarbu, kad ši informacija būtų teisinga ir aktuali. Štai ką tikrai reikia įtraukti:
- Vardas, pavardė
- Gimimo data
- Telefono numeris
- El. pašto adresas
Šios informacijos pakanka, kad būtų galima su jumis susisiekti. Jei norite pamatyti kaip visa tai atrodo vizualiai, tuomet pateiksime jums du variantus, gerą ir blogą. Taip bus paprasčiau įvertinti, kokia informacija yra reikalinga, o kokia ne.
Tikriausiai jau įvertinote, kad antrasis pavyzdys iliustruoja perteklinę informacija, kuri nėra būtina, o tik užima papildomą vietą jūsų dokumente. Įtraukite tik būtiniausius kontaktinius duomenis – nerašykite pilno adreso (pakanka miesto), pilnos gimimo datos ar šeiminės padėties. Kuo trumpesnė ir aiškesnį informacija – tuo profesionaliau atrodys kontaktų skiltis.
Trumpa informacija apie save arba savęs pristatymas
Ši skiltis yra puiki galimybė parduoti savo įgūdžius ir patraukti darbdavio dėmesį. Šioje dalyje pademonstruokite, kad esate tas kandidatas, kurio ieško įmonė. Sudominkite skaitytoją, kad jam būtų įdomu skaityti CV iki galo.
Savęs pristatymo skilties aprašymui skirkite pakankamai laiko ir nedarykite to atmestinai. Kuo geriau save pristatysite – tuo didesni jūsų šansai. Vertėjai iš dalies pasižymi kūrybiškumu, nes tik kūrybiškumas padeda originaliai išversti įvairaus pobūdžio tekstus išlaikant stilistiką ir prasmę.
Nors šios skilties tikslas sudominti skaitytoja, pasistenkite, kad dėmesiui sutelkti pakaktų vos kelių sakinių. Ilgi teksto blokai atrodo nuobodžiai, juos sunku skaityti. Štai trumpas pavyzdys:
Keletas praktinių patarimų:
- Būkite originalūs. Vertimas yra tiesiogiai susijęs su kalba, todėl čia nėra vietos nuobodžioms ar bendro pobūdžio frazėms. Venkite tipiškų, nuvalkiotų frazių, kurias dažnai siūlo pasenę CV šablonai. Rašykite savais žodžiais, įtikinamai, paminėkite svarbius faktus, įgūdžius, rezultatus.
- Aiškumas ir glaustumas. Kaip jau minėta, ši pastraipa turi būti aiški ir konkreti, be ilgų pastraipų ir didelių teksto blokų. Peržiūrėkite kitus mūsų CV kūrimo aprašymus su pavyzdžiais, galbūt tai jus įkvėps.
- Tikslinė auditorija. Rašydami savęs pristatymą, galvokite apie adresatą, auditoriją, kuriam bus skirtas jūsų gyvenimo aprašymas. Įrodykite, kad atitinkate visus esminius pareigybės aprašyme išvardintus reikalavimus.
- Kalbų poros. Nurodykite verčiamų kalbų poras, tai labai svarbu pretenduojant į vertėjo poziciją.
- Naudojami įrankiai. Jeigu manote, kad tai svarbu, jau šioje dalyje galite paminėti, kokius vertimo įrankius naudojate. Jeigu tai nėra svarbiausias dalykas, akcentuojamas darbo skelbime, apie tai galėsite pakalbėti ir vėliau.
Išsilavinimas
Kadangi tai yra specializuotas darbas, reikalaujantis tikslumo ir gero kalbos mokėjimo, ieškodami vertėjų, darbdaviai kandidatų išsilavinimui skiria didelį dėmesį. Dažniausiai kaip vienas iš reikalavimų nurodomas aukštasis arba aukštesnysis išsilavinimas.
Nurodykite studijų pavadinimą, datas ir įstaigą, kurioje studijavote. Paprastai, tikimasi, kad kandidatas turės filologinį išsilavinimą. Tačiau, jei puikiai mokate užsienio kalbą, bet esate įgiję visai kitos srities specialybę, tai neatmeta galimybės tapti vertėju. Tokiu atveju kandidatai dažnai išklauso įvairius kursus ir gilina savo žinias klausydamiesi seminarų, skaitydami tikslinę literatūrą ir kitaip domėdamiesi šia specialybe.
Be to, išsilavinimas kitoje srityje parodo, kad turite žinių, galinčių tapti naudingomis vertėjaujant srityje, kurios mokslus esate baigęs.
Visgi, vertimo studijos, vertimo kvalifikacija po studijų arba vertėjo diplomas bus didžiulis privalumas. Būtinai pabrėžkite tai išsilavinimo skiltyje.
Papildomas išsilavinimas gali padidinti jūsų galimybes sėkmingai susirasti darbą.
Paprastai, darbo skelbime nurodoma, kurioje srityje pageidautina turėti išsilavinimą. Jei atitinkate šį reikalavimą – jūsų šansai jau didesni nei kitų kandidatų.
Štai kaip galima užpildyti išsilavinimo skyrių:
Jei turite aukštesnių akademinių pasiekimų, išvardinkite ir juos. Jei esate išklausę daug kursų, seminarų įgiję sertifikatų, juos paminėkite papildomos informacijos skiltyje. Taip CV atrodys tvarkingesnis.
Darbo patirtis
Šioje skiltyje išvardinkite visą ankstesnę patirtį susijusia su vertėjo darbu. Jei dirbote vertėju įmonėse ar institucijose, įtraukite šias darbovietes, aprašykite savo atsakomybes, nurodykite metus kada dirbote. Jei esate laisvai samdomas vertėjas, tuomet galite pažymėti kuriose srityse teko vertėjauti, kokios apimties tai buvo projektai.
Jūsų darbo patirtis turėtų būti aprašyta atvirkštine chronologine tvarka. Pradėkite nuo naujausios darbovietės ar pareigų, o paskui vardinkite ankstesnes darbo vietas ir projektus.
Vertėjo gyvenimo aprašymo skyrius apie patirtį tikrai traukia darbdavių dėmesį, todėl ši skiltis labai svarbi. Į šį skyrių galite įtraukti bet kokius darbus, susijusius su vertimu. Tai ypač aktualu pradedantiesiems vertėjams. Vertėjams su daugiau patirties, jau svarbiau stabilumas, todėl mėtymasis per daugybę darboviečių galbūt ir nebus geriausias variantas.
Savo darbo istorija turite parodyti, jog esate darbuotojas, kuris kilo savo profesinėje karjeroje ir vis labiau tobulėjo. Taip pat, čia turėtų atsispindėti, kad vertinate lojalumą ir atsidavimą.
Na, o dabar pažiūrėkime kaip tai galėtų atrodyti:
Būtinai paminėkite kokias kalbų poras galite versti, su kokiais projektais dirbote ir kurių sričių vertimus atlikote. Pasistenkite, kad darbo funkcijų aprašymas būtų artimas tam darbui, į kurį pretenduojate. Paminėkite tai kas svarbiausia. Aprašykite pasiekimus ir kaip prisidėjote prie įmonės įvaizdžio gerinimo, galbūt jūsų vertėjavimo dėka, įmonė užmezgė svarbius ryšius su užsienio partneriais ir dabar skaičiuoja didžiulį pelną.
Tokios detalės paprastai yra labai svarbios, ypač jei pretenduojama į konkrečią įmonę, o ne į vertimų biurą. Tačiau bet kuriuo atveju, taip parodomas kandidato profesionalumas, todėl kiekvienas darbdavys tai įvertins.
Įgūdžiai
Svarbiausias vertėjo gyvenimo aprašymo aspektas yra parodyti savo žinias apie temas, kuriose darbuotojas yra stipriausias. Retai kada teisės vertėjas imsis medicininio vertimo darbų ir atvirkščiai. Šiame darbe labai svarbus dėmesys detalėms. Nesvarbu, kokia jūsų darbo apimtis, kiekvienas žodis yra svarbus.
Vien tik aprašyta darbo patirtis, gali nepakankamai atskleisti jūsų gebėjimus ir turimus įgūdžius, todėl tam papildyti puikiai tinka įgūdžių skiltis.
Kokius įgūdžius įtraukti? Pirmiausia atidžiai perskaitykite darbo pasiūlymą. Darbo skelbime yra reikalavimai, kuriuos turi atitikti kandidatas, pagal šiuos reikalavimus įvertinkite kuriuos įgūdžius turite ir galite įtraukti į savo gyvenimo aprašymą.
Dažniausiai skelbimuose nurodomi šie įgūdžiai:
- Nepriekaištingos lietuvių ir anglų kalbos žinios;
- Puikūs bendravimo įgūdžiai;
- Gebėjimas versti įvairaus sudėtingumo tekstus;
- Kruopštumas, atidumas, atsakingumas;
- Terminų laikymasis;
- Gebėjimas prioritetine tvarka pasiskirstyti darbus ir užduotis;
- Puikūs darbo kompiuteriu įgūdžiai;
- Mokėjimas dirbti TRADOS, CAT programomis.
Kiekviena vertėjo pozicija yra skirtinga, todėl skirtingi ir reikalavimai darbuotojui. Nerekomenduojama aklai kopijuoti tų pačių įgūdžių pretenduojant į skirtingas įmones. Kiekvieną kartą siunčiant CV, stenkitės, jog įgūdžiai atitiktų tuos, kurių reikalaujama ir tikimasi iš kandidatų.
Nurodant teisingus įgūdžius, pasirodysite kaip labiau tinkamas kandidatas, todėl turėsite pranašumą lyginant su kitais kandidatais.
Papildoma informacija
Tokia informacija skirta įtraukti sugebėjimus, diplomus ar kitą informaciją, kuri netiko niekur kitur, tačiau ji yra svarbi kandidatuojant į norimą poziciją. Dažnai ši informacija gyvenimo aprašymui suteikia papildomos vertės. Tai gali padėti išsiskirti iš kitų kandidatų.
Kokius skyrius išskirti? Dažniausiai prie papildomos informacijos įtraukiama:
- Kompiuterinės žinios
- Kalbų mokėjimo lygis
- Pomėgiai
- Kursai, sertifikatai
Nebūtina įtraukti visų šių skilčių, tačiau jei manote, kad kiekvienas iš šių skyrių gali suteikti jums daugiau šansų, tuomet pirmyn.
Kompiuterinės žinios
Pagrindinis vertėjų darbo įrankis yra kompiuteris, o tai reiškia, kad reikalingi geri darbo kompiuteriu įgūdžiai. Darbo skelbime greičiausiai bus parašyta, kokiomis programomis turėtų mokėti dirbti kandidatas, jei sugebate jomis dirbti, būtinai nurodykite. Galite pridėti ir kitas programas, jei manote, kad tai būtina.
Kiekybė čia nėra svarbu, svarbiausia, kad sugebėtumėte efektyviai naudotis viena ar kita programa.
Užsienio kalbos mokėjimo lygis
Svarbiausi įgūdžiai, kuriuos turėsite parodyti vertėjo gyvenimo aprašyme, tai vertimo gebėjimai ir kalbos įgūdžiai. Vertėjui reikia nepriekaištingo gimtosios bei užsienio kalbos mokėjimo.
Geriausias būdas parodyti darbdaviui savo kalbos žinias – įtraukti kalbų skyrių, kuriame galėsite išsamiai nurodyti, kiek ir kokių kalbų mokate, bei koks jų mokėjimo lygis.
Kuo daugiau kalbų įtrauksite į šį gyvenimo aprašymo skyrių, tuo geriau jis atrodys. Štai pavyzdys:
Pomėgiai
Tai neprivaloma CV skiltis ir turėtų būti naudojama tik tuo atveju, jei turite pomėgių, kurie galėtų papildyti jūsų gyvenimo aprašymą.
Pavyzdžiui, vertėjo kandidatūrai vertės pridedantys įgūdžiai gali būti knygų skaitymas originalo kalba, rašymas, tekstų kūrimas, kelionės. Tokie pomėgiai leidžia tobulinti kalbinius įgūdžius ir kartu praplečia akiratį.
Be to, jei turite kokių nors kitų pomėgių, kurie demonstruoja bendravimo ar komandinio darbo įgūdžius, galite įtraukti ir juos.
Tokie bendri pomėgiai kaip: muzikos klausymas, filmai, nepridės papildomos vertės, todėl neverta jų įtraukti.
Kursai, sertifikatai
Jei turite daug sertifikatų, išklausėte kursus susijusius su savo specialybę, ši skiltis yra puiki vieta tai pademonstruoti. Tiesiog išvardinkite juos vieną po kito, taip bus lengviau suprasti ir perskaityti. Įtraukite tik tuos, kurie aktualūs minėtoms pareigoms.
Santrauka
Gyvenimo aprašymo pagalba, skaitytojui turite save pristatyti iš geriausios pusės ir parodyti, kad esate kandidatas, kurio reikia įmonei. Turite sudaryti įspūdį, kad be jūsų įmonė neturės tokių gerų specialistų. Tačiau, šią informaciją turite perteikti efektyviai ir įtikinamai.
Vertėjai turi suprasti ir perteikti kalbos ir prasmės niuansus, ir iš jų to tikimasi ir gyvenimo aprašyme. Geros struktūros ir įgūdžių kupinas vertėjo CV tikrai sulauks daugiau susidomėjimo.
Svarbu, kad gyvenimo aprašymas pilnai atskleistų gebėjimus, būtų išsamus, įdomus skaityti. Nepamirškite įtraukti visų reikalingų skyrių.
Jei kursite CV naudojantis mūsų šablonais, tuomet rašymo procesas bus paprastesnis, būsite tikri, kad įtrauktos visos reikiamos CV dalys.
Nepamirškite patikrinti rašybos klaidų, vertėjo darbe klaidos nėra atleistinos.
Na, o dabar, pasinaudokite mūsų patarimais, ir sukurkite profesionalų CV savo svajonių darbui. Net neabejojame, kad sėkmingi karjeros posūkiai jus aplankys labai greitai.