Studentams yra nemažai darbo pasiūlymų pilnai arba pusei darbo dienos, jau dabar galite susikurti savo gyvenimo aprašymą ir pradėti darbo paieškas. Gyvenimo aprašymas yra pirmasis žingsnelis norimo darbo link.
Neabejojame, kad esate tinkamas kandidatas savo pirmajam darbui, tačiau ką daryti, kad tuo neabejotų ir būsimas darbdavys? Kad būtumėte geriausias kandidatas, turite įdėti pastangų ir susikurti profesionalų studento CV. Kad gyvenimo aprašymo kūrybos procesas būtų lengvesnis, paruošėme jums aktualių patarimų, kurių pagalba galėtumėte greičiau ir paprasčiau užpildyti savo CV. Pasinaudokite mūsų patarimais ir jau netrukus sulauksite skambučio pokalbiui dėl darbo.
Studentų įsidarbinimo statistika Lietuvoje
Nors darbo pasiūla išties nemaža, norinčiųjų dirbti skaičiai ne itin džiuginantys. Darbdaviai vis dažniau susiima už galvų dėl personalo stygiaus. Žinoma, tai lemia įvairūs faktoriai, tačiau norint susirasti darbą, tai galima padaryti gana greitai.
Darbo paieškos procesas priklauso ir nuo to ar ieškote darbo vasarai, ar ilgesniam laikui. Jeigu darbo ieškote vasarai, greičiausiai pavyks įsidarbinti aptarnavimo srityje ir pakankamai greitai, nes šiltuoju metų laiku šioje sferoje didelis darbuotojų poreikis.
Atlyginimai gali svyruoti nuo 500 iki 700 Eur po mokesčių, taip pat reikėtų nepamiršti gausių arbatpinigių. Nors darbas reikalauja ištvermės, nes dažniausiai tenka dirbti daug valandų, norint užsidirbti bei įgyti darbinės patirties nereikėtų atmesti nei vieno darbo pasiūlymo. Kiekviena pozicija augins jus kaip asmenybę. Dėl darbuotojų stygiaus, darbdaviai pasiruošę į darbą priimti ir labai jaunus, visai be darbo patirties kandidatus. Vadinasi, čia jūsų šansas.
Kaip parašyti studento CV (net ir neturint patirties)
Aukščiau pateiktas CV pavyzdys yra paprastas ir aiškus, vidurinės mokyklos absolvento gyvenimo aprašymas galėtų būti labai panašus, tik be informacijos apie studijas. Priklausomai nuo pozicijos ir pareigų, potencialūs darbdaviai arba personalo specialistai turi omenyje, jog studentai arba moksleiviai dažniausiai būna be patirties ir įgūdžių, todėl į tai žiūri palankiai ir supratingai. Tokie gyvenimo aprašymai paprastai būna gana glausti ir čia yra viskas gerai. Patirtis įgyjama su laiku, laikui bėgant tikrai papildysite savo gyvenimo aprašymą vertinga patirtimi, kuri kiekvieną kartą pretenduojant į naujas pareigas, darbą padės rasti lengviau.
Kuriant gyvenimo aprašymą, nereikėtų persistengti. Jis turi būti teisingas ir tikslus, nereikia kurti išgalvotų faktų, siekiant, kad CV atrodytų patraukliau. Melagingi faktai labai greitai paaiškėja. Apie juos gali paklausti ir interviu metu. Jūsų tikslas – kvietimas į darbo pokalbį, todėl pasistenkite šį tikslą įgyvendinti kuo greičiau ir dėkite visas pastangas.
Maketavimas
Dažniausiai studentų gyvenimo aprašymo formatas būna paprastas ir aiškus, kaip jau minėta, darbdaviai nesitiki, kad turėsite daug patirties, todėl reikėtų susitelkti ties tuo, kad CV būtų paprastas, glaustas, išdėstyta teisinga ir aktuali informacija, o svarbiausia, kad gyvenimo aprašymas būtų be gramatikos klaidų.
Patikėkite, nesvarbu į kurią poziciją kandidatuojate, gramatinės klaidos žavesio jūsų gyvenimo aprašymui tikrai neprideda. Taigi, rinkitės kuo paprastesnį šabloną ir pradėkite pildyti aktualią informaciją. Nors spalvoti dizainai jums gali atrodyti žaismingai ar stilingai, jie nebūtinai taip atrodys ir potencialiam darbdaviui.
Dėl šios priežasties, venkite daug spalvų ir bereikalingų dizainų, čia labai tinka taisyklė: „Kuo paprasčiau – tuo geriau“. Paprastas dizainas nereiškia, kad jūs esate nuobodi asmenybė, tiesiog gyvenimo aprašymas yra dokumentas, o dokumentai turi tam tikrus šablonus ir savitą dizainą. Su gyvenimo aprašymu viskas labai panašu. Todėl šiuo atveju mažiau yra daugiau.
Formatas ir struktūra
Gyvenimo aprašymo formatas priklauso nuo jūsų asmenybės, darbo pasiūlymo ir pozicijos į kurią pretenduojate. Tiesiog įsitikinkite, kad jame yra visa būtina informacija, pvz.: pavadinimas, jūsų vardas, trumpa santrauka ir kontaktiniai duomenys. Taip pat, įtraukite išsilavinimą su numatoma baigimo data, pasiekimais, popamokine veikla ir kitais bruožais bei savybėmis, kurios Jūsų manymu naudingos pretenduojant į vieną ar kitą poziciją. Be to, galite pridėti bet kokios darbo ar savanoriškos patirties, įgūdžių bei kitos informacijos, kurią laikote svarbia būsima darbui.
Paprastai, išskiriami trys CV formatų pavyzdžiai:
- Chronologinis
- Funkcinis
- Hibridinis
Chronologiniame CV darbo patirtis aprašyta atvirkštine chronologine tvarka. Funkcinis formatas išsiskiria tuo, jog čia svarbiausia pabrėžti įgūdžius ir pasiekimus, o ne darbo patirtį. Na, o hibridinis yra šių dviejų formatų derinys.
Vidurinės mokyklos ar studento gyvenimo aprašymui labiausiai tinka atvirkštinė chronologinė tvarka. Nurodomas išsilavinimas ir patirtis, jei tokia yra. Toks gyvenimo aprašymas atrodys tvarkingai ir struktūruotai.
Pavadinimas ir kontaktinė informacija
Gyvenimo aprašymas ir kontaktinė informacija, viena svarbiausių dalių. Tai lyg vizitinė kortelė. Čia nurodomas jūsų vardas, pareigos ir kontaktinė informacija. Jei esate mokinys ar studentas, pavadinimu gali būti tiesiog jūsų vardas ir pavardė.
Jeigu turite konkrečios darbo patirties, tarkime, pardavėjo ar barmeno, pavadinime galite nurodyti „pardavėjas“, „barmenas“, jei patirties neturite, tuomet naudokite vardą ir pavardę, beje pavadinimas turėtų atspindėti ir poziciją į kurią kandidatuojate, jeigu kandidatuojate į pareigas, kurios visiškai nesusijusios su buvusia patirtimi, tuomet pavadinime tikrai geriau palikti savo vardą ir pavardę. Kontaktinė informacija turi būti tiksli ir glausta.
Venkite pridėti per daug informacijos, pvz.: tikslaus namų adreso, lyties, ūgio, svorio ir kitos su darbo skelbimu nesusijusios informacijos. Kontaktinėje informacijoje paprastai rašoma: Vardas ir pavardė, amžius, telefono numeris, miestas, el. pašto adresas. Šių duomenų pilnai pakanka, visą kitą trūkstamą informaciją galėsite pateikti tuo atveju, jei pasirašysite darbo sutartį.
Štai geras ir blogas kontaktinės informacijos pavyzdys
Ar reikalinga nuotrauka?
Gali kilti klausimas, o kaip gi nuotrauka? Profilio nuotrauka suteikia gyvenimo aprašymui profesionalumo, tačiau čia taip pat yra niuansų. CV nuotrauka turi būti profesionali ir dalykiška. Čia visiškai netinka nuotrauka iš paplūdimio, vakarėlio ar būryje draugų.
Taip pat, rekomenduojama nenaudoti asmenukių, nuotraukų, kur asmuo matomas visu ūgiu ir pan. Nuotraukoje turėtų matytis veidas iki pečių, to visiškai pakanka. Taip pat, svarbu apranga. Netinka šventinės suknelės, šukuosenos, didžiulis sluoksnis makiažo. Nuotrauka turi būti tvarkinga ir estetiška, tai jūsų vizitinė kortelė. Jeigu neturite nuotraukos, kurioje atrodote tvarkingai ir kuri tiktų gyvenimo aprašymui, verčiau nekelkite jokios. Patikėkite, netinkama nuotrauka gali pakišti koją, net jei ir turite vertingos patirties.
Profesinė patirtis: kaip ją įtraukti
Darbo patirtis vaidina svarbų vaidmenį gyvenimo aprašymuose. Peržiūrėkite mūsų gyvenimo aprašymų pavyzdžius, kad sužinotumėte, kaip dažniausiai pateikiama darbo patirtis. Jūsų patirtis suteikia pranašumo prieš kitus kandidatus. Tai reiškia, kad galite būti greičiau pastebėti ir įdarbinti. Visgi, suprantama, kad dauguma studentų dar neturi profesinės patirties. Ieškant darbo, kandidatuokite ir į tokias pozicijas, kuriose patirtis nėra reikalaujama, o tik laikoma privalumu. Na, o jei pasitikite savo jėgomis, galite pabandyti pretenduoti ir ten, kur patirties neturite, tačiau manote, kad puikiai susitvarkytumėte. Kartais darbdaviai suteikia šansą. Būna ir tokių situacijų, kai į vieną ar kitą poziciją kandidatuoja labai mažai kandidatų, o darbuotojo labai reikia, tuomet darbdaviai renkasi tiesiog iš tų kandidatų, kurie kandidatavo, nepaisant to ar jie turi patirties ar ne.
Profesinė patirtis
Jei esate atlikę praktiką, o gal dirbę pilnu arba nepilnu etatu, arba atlikę mažus papildomus darbelius, šią patirtį būtinai įtraukite į savo gyvenimo aprašymą. Taip pat, paminėkite savanorystę arba reikšmingus pasiekimus mokykloje/universitete/. Paminėkite kuo būtumėte naudingi darbovietei, kokia patirtis ar įgytos žinios leistų lengviau atlikti vienas ar kitas užduotis. Apmokama arba neapmokama praktika, savanorystė gali puikiai pasitarnauti kandidatuojant į norimą poziciją. Nepamirškite jų nurodyti.
Išsilavinimas: apibūdinkite savo išsilavinimą
Savo gyvenimo aprašymo skiltyje apie išsilavinimą, nurodykite informaciją apie baigtą mokyklą, kolegiją ar universitetą, bei studijų kryptį. Paprastai, nurodomas mokyklos, universiteto ar kolegijos pavadinimas ir vieta, studijų laipsnis ir metai. Žemiau pateikiamas pavyzdys, kaip galite įrašyti išsilavinimą į savo gyvenimo aprašymą.
Geriausi įgūdžiai studento gyvenimo aprašyme
Jei dar neturite darbinės patirties, jūsų gyvenimo aprašymo įgūdžių skiltis suteikia galimybę sužavėti būsimus darbdavius turimais įgūdžiais. Į šią skiltį galima įtraukti ir pagrindinių, ir papildomų įgūdžių.
Vieni įgūdžiai įgyjami tik mokymų ir patirties dėka. Kiti įgūdžiai yra labiau asmeniniai ir atitinka skelbime nurodytus. Visus įgūdžius galite rašyti kartu, arba išskirti.
Keletas įgūdžių pavyzdžių
Techniniai įgūdžiai:
- Fotografavimas
- Filmavimas
- Montavimas
- Tekstų rašymo įgūdžiai
- Klientų aptarnavimo įgūdžiai
- Grafinio dizaino įgūdžiai
Asmeniniai įgūdžiai:
- Dėmesys detalėms
- Laiko planavimas
- Bendravimo įgūdžiai
- Organizaciniai gebėjimai
- Sąžiningumas
- Problemų sprendimo įgūdžiai
- Gebėjimas atlikti kelias užduotis vienu metu
- Kūrybiškumas
Profesinė santrauka: jūsų gyvenimo aprašymo vizitinė kortelė
Geras gyvenimo aprašymas, tai žingsnis svajonių darbo link. Kuo geriau parašytas gyvenimo aprašymas, tuo didesnį žingsnį žengsite ir greičiau pasieksite norimą darbą. Štai keletas pagrindinių dalykų, kuriuos reikia atsiminti:
- Pradėkite nuo pavadinimo. Jis iš karto gali sudominti darbdavį arba jo atstovą. Jūsų gyvenimo aprašymo tikslas yra supažindinti potencialų darbdavį su savo tikslais ir kaip planuojate juos pasiekti dirbdami pas jį.
- Trumpai prisistatykite, pasistenkite jau pirmais sakiniais sudominti darbdavį.
- Darbo patirties skiltyje išvardykite ankstesnę patirtį, susijusią su darbu, net jei tai buvo praktika, savanorystė ar laikini darbai.
- Įrašykite savo mokyklą, studijų sritį, studijų metus ir numatomus baigimo metus.
- Įtraukite esminius įgūdžius susijusius su darbu.
- Labai rekomenduojama CV rašyti savais žodžiais, o ne naudoti jau visiems gerai pažįstamas ir nusibodusias frazes. Geriau parašyti mažiau, bet originaliau, nei daugiau, bet šabloniškai.
Paprastai, darbdaviai vieno kandidato CV skiria apie 10 sekundžių, kartais mažiau. Vadinasi, santrauka turi sudominti ir išlaikyti darbdavio dėmesį bei susidomėjimą kuo ilgiau. Labai pasistenkite šioje vietoje. Tai jūsų šansas.
Keletas pavyzdžių:
Pardavėjas-konsultantas
Padavėjo
Kandidatuojant į skirtingas pozicijas, būtina savo gyvenimo aprašymo pavyzdį pritaikyti kiekvienai pozicijai. Kitaip tariant, jeigu kandidatuojama į pardavėjo-konsultanto pareigas, tuomet, pasistenkite, jog patirtis ir įgūdžiai atitiktų skelbime reikalaujamus. Jeigu kandidatuojama į padavėjo poziciją, pasistenkite CV pritaikyti būtent taip, kad ji atitiktų šią specialybę ir reikalavimus nurodytus padavėjo darbui. Daug darbo skelbimų galite rasti internete, peržiūrėkite dažniausiai pasitaikančius reikalavimus ir kitą informaciją.
Papildomi studentų CV skyriai
Jei nesenai baigėte mokyklą, arba studijuojate, darbdaviai supras, kad darbo patirtis bus skurdoka, arba jos visai nebus. Visgi, ieškant darbuotojų, svarbu ne tik patirtis, bet ir asmeninės savybės, komunikabilumas, asmenybės bruožai, todėl nepamirškite išskirti tų savybių, kurios jūsų manymu praverstų būsimame darbe ir taip sudominkite potencialų darbdavį.
Dažnai jūsų įgūdžių ir pasiekimų pakanka, kad paliktumėte įspūdį būsimam darbdaviui. Jei mokykloje nepasieksite daug ar jokių laimėjimų, taip pat nereikia per daug jaudintis. Ne visi darbai reikalauja aukštų akademinių pažymių. Galite paminėti savo popamokinę veiklą ir įgūdžius, kuriuos įgijote laikui bėgant. Jei vis dar manote, kad jūsų gyvenimo aprašyme trūksta įgūdžių, pasistenkite jų įgyti dabar. Internete gausu nemokamų kursų ir mokymų, kurie padės įgyti reikiamų įgūdžių bei praplėsti savo žinias.
Kalbos
Jei mokate bent vieną užsienio kalbą, būtinai ją įrašykite į savo gyvenimo aprašymą. Kalbos visuomet suteikia pranašumo prieš kitus kandidatus. Beje, nurodykite ir kalbos mokėjimo lygį. Kuo daugiau kalbų mokate, tuo didesnis jūsų pranašumas prieš kitus kandidatus, nesvarbu į kurią poziciją kandidatuotumėte.
Taip pat, galite įtraukti ir kitus punktus tokius kaip:
- Kompiuterinės žinios
- Kursai, seminarai
- Kita informacija (vairuotojo pažymėjimas, laisvalaikio pomėgiai)
Apibendrinimas:
Parašyti pirmąjį CV gali būti šiek tiek sudėtinga, bet kartu ir įdomu. CV reikalingas tam, kad gautumėte norimą darbą ir užsidirbtumėte pinigų, vadinasi verta investuoti šiek tiek laiko ir pastangų, kurie vėliau leis džiaugtis nauju darbu ir papildomomis pajamomis. CV, kitaip gyvenimo aprašymas, tai jūsų galimybė pradėti asmeninę karjerą. Peržiūrėkite kitų gyvenimo aprašymų pavyzdžius.
Parašykite gyvenimo aprašymą, kuris atskleis jūsų stipriąsias puses, įskaitant turimus įgūdžius, patirtį, praktiką ir pan. Pasinaudokite aukščiau pateiktais patarimais. Atminkite, kad CV turi būti profesionalus, glaustas ir konkretus.
Svarbu jau nuo pirmųjų sakinių sudominti potencialų darbdavį, visa kita palikite pirmajam interviu. Per daug neišsiplėskite, nepamirškite, kad darbdaviai ir personalo specialistai kandidatų CV peržiūrai skiria labai mažai laiko, todėl neverskite jų nuobodžiauti ir padėti jūsų CV į šalį. Tiesiog atsiminkite aukščiau pateiktus patarimus, kad padidintumėte savo galimybes būti pakviestiems į darbo pokalbį. Peržiūrėkite mūsų gyvenimo aprašymo šablonus, kad jums būtų lengviau.
Papildykite savo CV motyvaciniu laišku
Kai kalba pasisuka apie motyvacinį laišką, daugelis pasimeta ir nežino ar tai reikalinga. Tiesą sakant, daug kandidatų nesivargina ir negaišta laiko motyvacinio laiško rašymui. Kai kurie pasiruošia motyvacinį laišką, tačiau panaudoja jį tik darbo pokalbio metu.
Turėtumėte žinoti, kad motyvaciniai laiškai yra pakankamai svarbūs, jei norite, kad jūsų kandidatūra būtų sėkminga. Tai dar vienas būdas išskirti iš kitų kandidatų. Jau kalbėjome, kad CV turėtų būti pritaikytas kiekvienai pozicijai individualiai, tačiau kalbant apie motyvacinius laiškus, jie ne tik turėtų, bet privalo būti pritaikyti konkrečiai pozicijai ir įmonei.
Tiesiogiai kreipiantis į vadovą ir paminint įmonę, sudarote įspūdį, kad darbas jus tikrai domina ir į jį žiūrite atsakingai. Be to, motyvacinis laiškas – tai dar viena galimybė prisistatyti ir pranešti būsimam darbdaviui, kodėl būtent jūs esate tinkamas žmogus.
Viskas ką jums liko padaryti, tai išsirinkti ir susikurti savo pirmąjį gyvenimo aprašymą.