Turint tinkamai parašytą šį dokumentą, darbo paieškos taps kur kas lengvesnės ir nebereikės nieko įrodinėti. Esame tam, kad padėtume parašyti gyvenimo aprašymą ir pasidalintume mūsų specialistų sukaupta informacija.
Jei nusprendėte rinktis šį darbą, vadinasi rašyti mokate ir tai teikia jums džiaugsmą. Todėl nebėra prasmės kartoti, kokia yra teksto galia ir kokius žodžius vartoti, norint sudominti skaitytoją. Greičiausiai jums tiesiog stinga žinių apie patį gyvenimo aprašymo rašymą, jo struktūrą, išdėstymą ir panašiai. Viską netrukus aptarsime.
Rinka konkurencinga
Rašymas šiandien yra gana konkurencingas. Vis daugiau įmonių ir pavienių darbdavių, ieško žmonių, galinčių rašyti vienokio ar kitokio pobūdžio tekstus. Ypač šiandien reikalingi rašytojai socialinių tinklų turinio kūrimui. Jaučiamas didelis poreikis talentingų rašytojų. Tuo pačiu, reikėtų paminėti, kad norinčių dirbti šį darbą taip pat yra nemažai, todėl jaučiama didelė konkurencija.
Kandidatai turi įtikinti potencialų darbdavį, kad būtent jie yra tinkami, o jų įgūdžiai rašant ir kuriant įvairaus pobūdžio tekstus yra tai, ko reikia. Tinkamai užpildytas gyvenimo aprašymas, leidžia lengviau įvertinti potencialaus kandidato gebėjimus ir patirtį, bei nulemia tolimesnį jo patekimą/nepatekimą į darbo pokalbį.
Pateiksime realius pavyzdžius, jie padės savo gyvenimo aprašymą sukurti paprasčiau. Taip pat, šiame straipsnyje rasite patarimus apie formatavimą, rašymo stilių ir kitus svarbius bei labiausiai dominančius CV rašymo aspektus.
Ar rašytojo darbas šiandien yra populiarus?
Rašytojai kuria turinį tinklaraščiams, socialiniams tinklams, laikraščiams, rinkodaros kompanijoms ir kt. Tai sritis, turinti daugybę specializacijų. Tačiau konkurencija išlieka didelė. Įmonės ir verslai, kurie dar neperkėlė savo veiklos į socialinius tinklus, skuba tai padaryti. O socialinių tinklų administravimas, kaip žinia reikalauja didelio darbo.
Nepakanka įkelti gražaus paveikslėlio ar nuotraukos. Dabartiniu metu, socialiniai tinklai ir kuriami įrašai jau turi kurti vertę, priešingu atveju, jie nesusilauks susidomėjimo. Kai kurios įmonės ir verslai, stengiasi tekstus kurti patys, tačiau ne visiems tai pavyksta, o be to, tai atima nemažai laiko. Todėl imama svarstyti apie teksto rašytojo paslaugas.
Labiausiai reikia gerų kūrėjų
Nors rašytojų pasiūla šiandien didžiulė, o kiekvienas mokantis suregzti sakinį ir sulaukti patiktukų, save ima vadinti tekstų rašytoju, realybė kitokia. Tikrai gerų rašytojų, nėra tiek jau daug.
Verta paminėti ir tai, kad nemažai „rašytojų“ atsiradus automatinio teksto generavimo priemonėms, naudojasi šia paslauga. Užsakovai – ne visada lieka patenkinti. Automatiškai sugeneruoti tekstai negeba perteikti norimos nuotaikos, sarkazmo, pajuokavimų ir panašiai. Nepaisant to, konkuruojant dėl darbo pasiūlymo, tenka pakovoti.
Į tą pačią poziciją pretenduoja nemažai kandidatų, vadinasi jūsų CV tikslas – išsiskirti ir pasirodyti profesionaliai. Taigi, atsakant į pirmiau užduotą klausimą, apie rašytojo darbo populiarumą, reikėtų pasakyti, kad pozicija yra populiari ir reikalinga, belieka parašyti profesionalų gyvenimo aprašymą ir gauti norimą darbą.
Pradžių pradžia
Gyvenimo aprašymo kūrimo pradžia kartais atrodo labai paini. Mes esame tam, kad taip nebūtų. Nuo ko pradėti? Nustatyti pagrindines gyvenimo aprašymo dalis. Tai padės viso CV rašymo proceso metu. Siūlome susipažinti su svarbiausiais gyvenimo aprašymo skyriais:
- Kontaktinė informacija
- Trumpas savęs pristatymas
- Darbo patirtis
- Išsilavinimas
- Įgūdžiai
- Papildoma informacija
Tinkamas jūsų gyvenimo aprašymo formatas ir struktūra užtikrina, kad gyvenimo aprašymas būtų tvarkingas, o jį skaityti ir rasti norimą informaciją būtų paprasta. Kai aiški CV rašymo struktūra, galima pereiti prie formatavimo.
Formatavimas toks pat svarbus kaip ir struktūra. Be to, rašytojai irgi nuolat susiduria su tinkamu formatavimu, vadinasi šioje vietoje klaidų būti negali. Apskritai kalbant, rašytojų CV gali atskleisti labai daug dalykų, kurie nulemia teigiamą arba neigiamą nuomonę apie kandidatą.
Į ką atkreipti dėmesį, formatuojant savo gyvenimo aprašymą?
Atvirkštinė chronologija. Tai vienas iš siūlomų formatų gyvenimo aprašymui. Šis formatas rekomenduojamas dažniausiai, nes yra universalus. Be to, leidžia lengvai identifikuoti ieškomą informaciją. Šio formato esmė – įvykių seką pateikti atvirkštine chronologine tvarkai, tai yra nuo naujausios informacijos iki seniausios. Tai apima išsilavinimą, darbo patirtį, kursus, mokymus.
Patrauklus dizainas. Gyvename pasaulyje, kur nuolat siekiama tobulumo ir didžiulis dėmesys skiriamas išvaizdai, pateikimui. Dėl šios priežasties rinkitės šiuolaikišką dizainą, arba jau iš anksto paruoštą CV šabloną su puikiu dizainu, tokį CV reikės tik pakoreguoti ir užpildyti tuščius laukelius. Šioje vietoje nepersistenkite, dizainas neturi užgožti parašytų žodžių ir teksto. Rekomenduojamos šviesios, pastelinės spalvos.
Šriftai. Rinkitės paprastus, laiko patikrintus šriftus, kurie yra lengvai skaitomi ir aiškūs. Gyvenimo aprašymas – ne vieta eksperimentams. Rekomenduojami tokie šriftai kaip: Arial, Cambria, Calibri ir Times New Roman. Šrifto dydis idealiu atveju yra 10-12 pt.
Formatas. Atkreipkite dėmesį, kad gyvenimo aprašymą rekomenduojama išsaugoti PDF formatu. Šis formatas yra profesionalus ir neiškraipo dokumento. Visi kiti formatai gali nežymiai pakoreguoti ar iškraipyti dokumentą, o tai atrodys labai neprofesionaliai, ypač kandidatuojant dėl darbo.
Susipažinę su pagrindinėmis formatavimo taisyklėmis ir žinodami struktūrą, pereikime prie pačio CV kūrimo.
Kontaktinės informacijos skyrius
Pirmiausia užpildykite kontaktų skiltį. Asmeniniai kontaktai svarbūs tam, kad personalo specialistas arba vadovas galėtų su jumis susisiekti ir aptarti tolimesnes įdarbinimo galimybes.
Šią sritį užpildyti lengva, tik svarbu, kad nurodyti kontaktai būtų teisingi ir nepasenę. Nebūtų labai malonu, jei dėl neteisingai nurodyto telefono numerio prarastumėte galimybę dalyvauti tolimesniame atrankos etape. Šią skiltį siūlome patikrinti keletą kartų.
Ką įtraukti į kontaktinės informacijos skiltį?
- Vardas, pavardė;
- Miestas;
- Amžius;
- Telefono numeris;
- El. pašto adresas.
Šios informacijos pakanka, perteklinė informacija tik užima papildomos vietos gyvenimo aprašyme, todėl lieka mažiau apimties svarbesniems karjeros aspektams nurodyti.
Ko vengti kontaktinėje informacijoje? Ūgis, svoris, akių spalva, šeimyninė padėtis, tikslus adresas ir panaši informacija yra perteklinė. Tokios informacijos patartina vengti.
Štai kontaktinės informacijos pavyzdys:
Trumpas savęs pristatymas
Tekstų kūrėjo darbas yra nuolatinė kūryba ir idėjų generavimas. Norint sudominti skaitytoją, kuriami tekstai, kurie „užkabintų“. Šioje vietoje irgi reikia sudominti ir įtraukti CV vertintoją. Trumpas savęs pristatymas tai lyg savęs pardavimas darbdaviui. Pasinaudokite savo tekstų kūrėjo sugebėjimais ir parodykite, jog esate tinkamas kandidatas šiam darbui.
Šioje pastraipoje pakanka vos trijų ar keturių sakinių. Informacija turi būti trumpa, bet informatyvi. Ilgi teksto blokai nesudomina skaitytojų ir rašytojai tai puikiai žino. Vadinasi, jūsų tikslas – keletas stiprių ir gebėjimus atskleidžiančių sakinių, kad sudomintumėte CV vertintoją skaityti toliau. Jūs žinote, kad esate puikus kandidatas, belieka tai įrodyti potencialiam darbdaviui arba personalo specialistui.
Jei CV rašymas vis tiek kelia daug streso ir trūksta idėjų, peržiūrėkite kitus pavyzdžius, galbūt jie įkvėps naujoms mintims ir paskatins kūrybiškumą.
Trumpas savęs pristatymo pavyzdys:
Nors pats gyvenimo aprašymas yra oficialus dokumentas, kuriam reikalinga tvarka ir yra aiškios taisyklės, visgi šioje skiltyje galite šiek tiek atsipalaiduoti ir save aprašyti ne taip įpareigojančiai. Kūrybiškumas yra jūsų raktas į pokalbį dėl darbo. Šiuo atveju, potencialus vadovas ieško žmogaus, kuriam patikėtų tekstų kūrimą, tad jei nesugebėsite sudominti vadovo savo parašytu tekstu, kaip sudominsite kitus?
Darbo patirtis
Ši skiltis gali šiek tiek skirtis priklausomai nuo to ar esate laisvai samdomas tekstų rašytojas, ar dirbate įmonėje.
Jei dirbote įmonėje, tuomet nurodykite įmonės pavadinimą, darbo laikotarpį ir išvardinkite savo funkcijas, bei atsakomybes.
Jei dirbote savarankiškai, tuomet taip ir parašykite, o prie darbo aprašymo tiesiog paminėkite ankstesnius klientus, įgyvendintus projektus, kokio pobūdžio buvo tekstai ir pan. Visa ši informacija personalo vadovui yra labai svarbi ir į ją kreipiamas didelis dėmesys.
Jei esate tik pradedantysis rašytojas, pagalvokite, galbūt teko kurti trumpus tekstus socialinių tinklų reklamoms arba užsakomuosius tekstus vietiniams laikraščiams ar žurnalams. Apsvarstykite visą patirtį kuri yra susijusi. Rašymo patirtis gali būti labai įvairi.
Kai viską apgalvosite, sudėliokite informaciją į jai skirtas vietas, atvirkštine chronologine tvarka. Pradėkite nuo naujausios profesinės patirties ir po ja išdėstykite ankstesnes patirtis.
Štai profesinės patirties pavyzdys:
Sutelkite dėmesį į atitinkamo turinio kūrimo patirtį , ypač jei taikote į konkrečią sritį. Jei turite asmeninį tinklaraštį, turėtumėte jį paminėti.
Išsilavinimas
Rašytojai turi nuolat domėtis įvairiomis sritimis ir naujienomis. Išsilavinimas irgi labai svarbu. Dažnu atveju išsilavinimo sritis nėra apibrėžta, todėl tinka bet kuris aukštojo mokslo diplomas, įrodantis jūsų žinias vienoje ar kitoje srityje.
Jei turite IT išsilavinimą, žinios šioje srityje bus naudingos rašant techninius tekstus, rinkodaros žinios gali padėti kuriant reklaminius tekstus, filologinis išsilavinimas visomis prasmėmis praturtins rašymą, kalbos žinias. Jei studijavote užsienio kalbą, tai padės kuriant tekstus užsienio kalba.
Matyti, jog bet kurios srities išsilavinimas yra naudingas, ypač jei taikotės į rašytojo poziciją susijusia su įgytomis žiniomis.
Daugeliui rašytojų darbų reikalingas rinkodaros, žurnalistikos arba anglų kalbos išsilavinimas. Tačiau tai priklauso nuo darbo pobūdžio ir srities. Dažnu atveju pakanka bet kurios srities išsilavinimo. O jei abejojate, patikrinkite darbo skelbimą, jame nurodoma informacija dėl išsilavinimo krypties. Skelbimas apskirtai yra CV kūrimo vedlys.
O kaip gi pateikti išsilavinimą? Viskas labai paprasta:
Šioje dalyje nurodykite švietimo įstaigos pavadinimą, mokymosi laikotarpį ir studijų programą. Galite nurodyti ir vidurinės mokyklos pavadinimą, Jei turite aukštesnių akademinių pasiekimų, pirmiausia išvardinkite juos. Tokiu atveju jau nebereikia minėti vidurinės mokyklos.
Įgūdžiai rašytojo gyvenimo aprašyme
Kodėl reikalingas įgūdžių skyrius? Ši rašytojo gyvenimo aprašymo dalis reikalinga dėl to, kad leidžia potencialiems klientams greitai nuspręsti ir įvertinti, ar esate puikus kandidatas, per daug nesigilinant į kitas gyvenimo aprašymo dalis. Įgūdžiai, kuriuos pridedate prie savo gyvenimo aprašymo, parodo, ar turite tai, ko reikia darbui atlikti.
Vardinant įgūdžius rekomenduojama juos vardinti stulpeliu ir išskirti ženkleliais. Tokiu būdu įgūdžiai bus lengvai skaitomi.
Prieš įtraukiant įgūdžius, atidžiai perkaitykite darbo, į kurį pretenduojate skelbimą. Ten aiškiai nurodoma, ko reikia būsimam darbui atlikti. Pagal nurodytus reikalavimus įgūdžių skiltį užpildyti kur kas paprasčiau.
Net jei ir nepasižymite visais nurodytais įgūdžiais, išskirkite tuos, kuriuos turite. Pridėkite ir kitus įgūdžius, kurie jūsų manymu svarbūs ir susiję su siūlomomis pareigomis. Vardinkite tik tuos įgūdžius, kurie naudingi dirbant tekstų kūrėju, jie būna labai skirtingi, bet reikalingi.
Pažvelkime į kai kuriuos įgūdžius, kuriuos turėtumėte įtraukti į savo CV:
- Kūrybiškumas;
- Geri laiko planavimo įgūdžiai;
- Gebėjimas sklandžiai dėstyti mintis žodžiu ir raštu;
- Gebėjimas kurti tekstus greitai ir kokybiškai;
- Nuolatinis domėjimasis rašymo naujienomis;
- Komandinio darbo įgūdžiai;
- SEO žinios;
- Pozityvumas, kruopštumas.
Šiuos įgūdžius dažnai galima sutikti reikalavimų skiltyje darbo skelbimuose. Kandidatuojant į skirtingas įmones, rekomenduojama šią skiltį pakoreguoti pagal reikalavimus, kuriuos pateikė konkretus darbdavys. Tokiu būdu jūsų CV atrodys artimesnis siūlomai pozicijai.
Papildoma informacija
Kartais kandidatai dvejoja ar įtraukti šią skiltį į kuriamą gyvenimo aprašymą ar ne. Dvejoti nevertėtų, papildoma informacija, dažnu atveju atskleidžia daug naudingų dalykų ir kandidatai suspindi kitomis spalvomis. Taip pat, kartais norisi paminėti vieną ar kitą faktą, bet atrodo, kad jis niekur netinka. Tam yra papildomos informacijos skiltys. Paprastai išskiriamos šios:
- Pomėgiai;
- Užsienio kalbų mokėjimas;
- Darbo kompiuteriu įgūdžiai;
- Kursai, sertifikatai;
- Rekomendacijos.
Ar būtina įtraukti visas šias dalis? Tikrai ne. Jei turite ką paminėti kiekvienoje iš jų, tuomet pirmyn. Šie skyriai yra pasirenkami. Rekomenduojama įtraukti tik tuos, kurie papildo gyvenimo aprašymą ir atskleidžia naudingų faktų.
Užsienio kalbų mokėjimas
Daugiau nei tik gimtosios kalbos mokėjimas visuomet laikomas didžiuliu privalumu. Rašytojai, kurie geba kurti tekstus keliomis kalbomis yra labai paklausūs. Taigi, jei esate dvikalbis kandidatas, turėtumėte tai įtraukti į gyvenimo aprašymą. Užsienio kalbų mokėjimą rekomenduojama įtraukti štai taip:
Šios informacijos pakanka, kad parodytumėte užsienio kalbų mokėjimo lygį. Na, o darbdavys pokalbio metu galės jas patikrinti praktiškai.
Darbo kompiuteriu įgūdžiai
Norint dirbti rašytoju, reikalingi darbo kompiuteriu įgūdžiai. Dažnai skelbime nurodoma ir kokiomis kompiuterinėmis programomis reikalaujama mokėti dirbti. Kompiuterinius įgūdžius pridėkite šiame skyriuje. Surašykite juos naudodami ženklelius. Pavyzdys kaip įtraukti darbo kompiuteriu įgūdžius į gyvenimo aprašymą:
Kompiuterinės žinios ir reikalavimai keliami darbui jomis, paprastai priklauso nuo darbo pobūdžio. Kuriant tinklapių turinį, dažnai reikalaujama jį įkelti tiesiai į WordPress. Be Microsoft Office paketo, taip pat sunkiai įsivaizduojamas rašytojo darbas.
Jei gebate dirbti ir daugiau programų, galite jas įtraukti, tik jos turėtų būti susijusios su siūlomu darbu, priešingu atveju tai tik betikslis vietos naudojimas.
Kursai, sertifikatai
Be tokie papildomi kursai ir mokymai susiję su jūsų specialybe, padidina jūsų žinias. Be to, jie išskiria jus iš kitų kandidatų. Labai svarbu, kursus ir mokymus įtraukti į atskirą skiltį, o ne į išsilavinimo skyrių. Taip yra dėl to, kad kursai yra įrodymas, jog nuolat domitės rašytojo profesija ir atnaujinate žinias. Tegul darbdavys tai mato.
Kursus ir mokymus pateikite atvirkštine chronologine tvarka. Rekomenduojama vardinti stulpeliu ir išskirti ženkleliais.
Santrauka
Rašytojai žino, kokie svarbūs ir įtaigūs gali būti tekstai. Tai turėtų atsispindėti ir sukurtame gyvenimo aprašyme. Dokumentas privalo atrodyti profesionaliai, tiek vizualiai, tiek perteiktu turiniu.
Jeigu jūsų CV yra netvarkingas, neaiškus, skyriai sumaišyti, tekste palikta gramatinių klaidų – toks CV nesudomins skaitytojų ir bus padėtas į šoną. Nenorint prarasti galimo šanso patekti į tolimesnį atrankos etapą, venkite tokių klaidų.
Norint palengvinti CV rašymą, pasinaudokite mūsų CV kūrimo įrankiu, kris visą juodą darbą padarys už jus. Jums reikės tik įvesti trūkstamą informaciją
O jei nuspręsite CV kurti nuo nulio ir be jokių papildomų įrankių, tuomet tikimės, kad mūsų minėti patarimai palengvins rašymo procesą.