Gerai parašytas ir tinkamai suformatuotas CV yra svarbus dokumentas norint įsidarbinti į mokymo įstaigą, kurioje dirbti jau senai svajojote. Taip yra todėl, kad mokyklos dažnai vertina kandidatus pagal tai, kaip gerai jų CV pabrėžia jų profesinę patirtį, atitinkamus įgūdžius, pasiekimus ir kvalifikaciją.
Profesionalus CV, padeda pademonstruoti savo gebėjimus ir suteikia didesnius šansus gauti kvietimą į darbo pokalbį. Šiame straipsnyje aptarsime kaip parašyti pradinių klasių mokytojo CV, pateiksime CV rašymo patarimų bei pavyzdžių.
Norint tapti mokytoju, reikalinga atitinkama kvalifikacija. Pradinių klasių mokytojo darbas skiriasi priklausomai nuo amžiaus grupės, į kurią patenka moksleiviai. Pradinių klasių mokytojo darbe vaikus tenka mokyti įvairių ir skirtingų dalykų, pradedant lietuvių kalba ir baigiant gamtos mokslais. Tai rodo mokytojo universalumą.
Pareigybės aprašymas apima kasdienių pamokų planų sudarymą, užduočių tikrinimą, namų darbų užduotis, elektroninio dienyno pildymą, mokinių gebėjimų vertinimą. Be viso to, mokytojas turi sudominti vaikus ir perteikti reikalingą informaciją, bendrauti su mokinių tėvais, vertinti mokinių elgesį, teikti ataskaitas, įtraukti vaikus į interaktyvią veiklą ir pan.
Norintys mokyti mažus vaikus, mylintys juos ir pasižymintys gerais bendravimo įgūdžiais, puikiai tinka šiam darbui. Ne paslaptis, kad šis darbas reikalauja atsidavimo. Darbui reikia daug kantrybės ir tolerancijos. Mokytojai turi gebėti išklausyti ir norėti dirbti su vaikais. Be to, reikalingi ir šie įgūdžiai: energingumas, entuziazmas, gebėjimas taikyti įvairias mokymo strategijas, mokymo technologijų supratimas.
Jeigu pasižymite minėtomis savybėmis, jums reikia profesionalaus CV, kuris padėtų gauti kvietimą į darbo pokalbį. Gerai parašytas CV leis jums išsiskirti iš kitų kandidatų. Pateiksime konkrečių pavyzdžių, kad rašymo procesas taptų lengvesnis.
Struktūra ir formatavimas
Jūsų CV struktūra ir formatas vaidina svarbų vaidmenį kreipiantis dėl darbo. Kuo tai susiję? Nuo dokumento struktūros ir turinio priklauso kaip lengvai CV vertintojai perskaitys CV ir kaip greitai gebės rasti jiems rūpimą informaciją.
Kad būtumėte užtikrinti, jog jūsų parašyto gyvenimo aprašymo struktūra ir formatas yra tinkami, susipažinkite su pagrindinėmis CV dalimis:
- Kontaktinė informacija
- Trumpas savęs pristatymas
- Darbo patirtis
- Išsilavinimas
- Įgūdžiai
- Papildoma informacija
Formatuojant CV, svarbu, kad jis būtų glaustas, tvarkingas ir lengvai skaitomas. Daugelis kandidatų linkę naudoti itin šiuolaikiškus, tačiau pernelyg perkrautus dizainus, ryškias spalvas, manydami, kad tai padės išsiskirti.
Priešingai – tokius gyvenimo aprašymus sunku skaityti, sunku sutelkti dėmesį, tad norint atrodyti profesionaliai, venkite tokių klaidų ir rinkitės šiuolaikišką, tačiau paprastą dizainą su šviesiomis, pastelinėmis spalvomis, dar geriau – kuo mažiau spalvų. Dizainas neturi užgožti turinio!
Jei norite sukurti CV, kuris atrodytų profesionaliai ir leistų skaitytojams greitai rasti reikiamą informaciją, rekomenduojama atkreipti dėmesį į:
- Naudokite paprastą, aiškų šriftą, kurį būtų lengva kaityti. Puikiai tinka Times New Roman, Arial, Calibri. Galima naudoti ir kitus šriftus, kurie yra aiškūs ir lengvai skaitomi.
- Šriftui naudokite 11-12 pt dydį. Šis dydis yra tinkamiausias dokumentams.
- Nors juoda balta gali pasirodyti nuobodžiai, toks spalvų parinkimas yra tinkamiausias ir mažiausiai blaško skaitytojo dėmesį, tad pasirinkus batą foną ir juodą šriftą – niekada neprašausite pro šalį.
- Skaidykite tekstą ir venkite didelių teksto pastraipų. Sisteminkite informaciją ir stenkitės ją pateikti aiškiai bei glaustai.
- CV apimtis neturėtų viršyti 2 puslapių. Ilgesnių CV, gyvenimo aprašymų vertintojai beveik niekada neperskaito iki galo, nes neturi tam laiko.
- Rinkitės CV šablonus, jie palengvina gyvenimo aprašymo rašymą ir sutaupo laiko. Taip pat, būsite tikri, kad viskas kas išvardinta aukščiau – bus įgyvendinta.
Na, o dabar pereikime prie CV rašymo ir kiekvienos dalies atskirai.
Kontaktinė informacija
Pradėkite CV pildymą nuo kontaktinės informacijos. Ši informacija reikalinga, kad CV vertintojas galėtų susisiekti su kandidatu. Jei šią informaciją praleisite – prarasite galimybę dalyvauti tolimesniame atrankos etape. Nors šis skyrius atrodo paprastas, dažnai pastebima klaidų.
Vienos iš dažniausiai pasitaikančių klaidų:
- Per daug nereikalingos informacijos;
- Klaidingai nurodytas telefono numeris;
- Neprofesionalus el. paštas;
- Visai nenurodytas telefono numeris.
Nors šis skyrius labai trumpas, jame pateikiama svarbi informacija, todėl jis turėtų būti pildomas pakankamai atsakingai. Štai kontaktų skyriaus pavyzdys:
Šios informacijos pakanka. Ji nėra perteklinė ir atrodo tvarkingai.
Trumpas savęs pristatymas
Kartais girdime klausimų ar būtina pildyti šią dalį? Vienareikšmiškai – taip. Kodėl? Todėl, kad šioje dalyje galite papildyti savo gyvenimo aprašymą trumpa informacija, kuri glaustai, bet konkrečiai pabrėžtų jūsų pasiekimus ir įgytą patirtį. Tai gali padėti vertintojams lengviau apsispręsti renkantis kandidatą. Šioje dalyje nėra griežtų taisyklių kaip save aprašyti. Čia skiriama daugiau laisvės ir kūrybiškumo, visgi informacija turi būti glausta, bet informatyvi.
Savęs pristatymas, tai įžanginė pastraipa CV viršuje. Jos tikslas yra suvilioti skaitytojus, apibendrinant įgūdžius ir parodyti, kad esate tinkamas kandidatas pozicijai į kurią pretenduojate, šiuo atveju tinkamiausias kandidatas pradinių klasių mokytojo darbui. Idealus savęs pristatymo ilgis 3-4 sakiniai. Ilgesnius tekstų blokus skaityti darosi sunku, tai užima daugiau laiko, kurio visiems taip trūksta. Neišsiplėskite.
Štai pavyzdys:
Jūsų trumpas prisistatymas turi padaryti įspūdį ir paskatinti entuziastingai perskaityti CV iki galo. Viena iš svarbių savybių pedagogui – kūrybiškumas. Pademonstruokite jį.
Darbo patirtis
Ankstesnė profesinė veikla yra viena iš labiausiai skaitytojus dominančių CV dalių. Daugeliu atveju, CV vertintojai pradeda skaityti CV būtent nuo šios dalies. Čia nėra nieko keisto. Kiekvienas vadovas nori rasti geriausią darbuotoją, kuris pasižymėtų atitinkamais gebėjimais ir reikalinga patirtimi, todėl itin didelis dėmesys ir skiriamas darbo patirties skyriui.
Kandidatams kurie dar negali pasigirti didele profesine patirtimi, šį skyrių užpildyti šiek tiek sunkiau. Vis dėlto, jei įgijote atitinkamą išsilavinimą, greičiausiai jau atlikote ir privalomą praktiką, todėl paminėkite jos metu įgytas žinias. Galbūt laisvu nuo studijų metu dirbote korepetitoriumi ir papildomai mokėte vaikus. Gerai apgalvokite tokias ir panašias veiklas, jos gali būti labai naudingos. O tai, kad esate jaunas specialistas, darbdavys gali įvertinti kaip privalumą.
Beje, kartais darbo skelbimuose darbdaviai nurodo, kad gali kreiptys ir studijas baigiantys kandidatai, nors akivaizdu, jog jie yra be didelės profesinės patirties.
Kandidatams su ankstesne patirtimi, šį skyrių užpildyti kiek lengviau. Tokiu atveju svarbu nurodyti įmonę, šiuo atveju švietimo įstaigą kurioje dirbote, darbo laikotarpį ir aprašyti darbo funkcijas. Tai padeda išgryninti kandidatus ir jų patirtį. Patirties pateikimas gali atrodyti štai taip:
Paprastai, pradinių klasių mokytojas su tais pačiais mokiniais dirba keturis metus, pradedant nuo pirmos ir baigiant ketvirta klase. Jei gyvenimo aprašyme matyti, kad per keletą metų keitėsi kelios švietimo įstaigos, gali kilti klausimų.
Tiesa, yra įvairių situacijų kai tenka pavaduoti kolegas ligos, motinystės atostogų metu arba dėl kitų susiklosčiusių aplinkybių. Tokiais atvejais, rekomenduojama įvardinti išėjimo priežastį. Tai parodo, kad kandidatas keičia darbus ne dėl to, kad yra neapsisprendęs, o dėl konkrečių aplinkybių.
Išsilavinimas
Po profesinės patirties, įtraukite skyrių, kuriame apibūdinamas jūsų išsilavinimas. Be atitinkamo pedagoginio išsilavinimo, vargu ar pavyks įsidarbinti mokytoju. Jei vis dar studijuojate ir mokytis liko jau visai nedaug, įtraukite išsilavinimą į savo gyvenimo aprašymą ir nurodykite, kad vis dar studijuojate arba, nurodykite numatomą baigimo datą.
Paprastai nurodoma, kad reikalingas universitetinis arba neuniversitetinis išsilavinimas edukologijos srityje, o taip pat ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo pedagogo kvalifikacija. Reikalavimai gali skirtis priklausomai nuo švietimo įstaigos, todėl darbo skelbimus skaitykite atidžiai, čia rasite visą reikiamą informaciją siūlomam darbui ir keliamiems reikalavimams.
Išsilavinimo informacija gali būti pateikta štai taip:
Tikime, kad jūs, kaip savo srities atstovas, nuolat gilinate žinias, todėl dalyvaujate įvairiuose papildomuose mokymuose kvalifikacijai kelti. Tokią informaciją palikite papildomos informacijos skyriui, kurį aptarsime šiek tiek vėliau.
Įgūdžiai
Kurdami CV pradinių klasių mokytojo darbui, įtraukite skyrių, kuriame pristatomi jūsų turimi įgūdžiai. Kam reikalinga ši skiltis? Turimi įgūdžiai padeda lengviau apsispręsti ir įvertinti kandidato tinkamumą, lyginant su kitais kandidatais, kandidatuojančiais į tą pačią poziciją.
Kad būtų paprasčiau užpildyti šį skyrių, dar kartą atsiverskite darbo skelbimą ir gerai jį išanalizuokite. Reikalavimų skiltyje rasite tai, ko iš kandidatų tikisi darbdavys. Žinant reikalavimus, lengviau įvertinti turimus įgūdžius ir gebėjimus, bei įtraukti juos į gyvenimo aprašymą.
Labai tikėtina, kad kai kurių įgūdžių dar neįgijote arba reikia juos tobulinti, tai visiškai normalu. Pažymėkite stipriausias savo sritis. Be abejo, vadovas nori rasti žmogų, kuris atitiktų kuo daugiau išvardintų reikalavimų, tad kuo labiau priartėsite prie išvardintų reikalavimų, tuo didesnės jūsų galimybės dalyvauti tolimesniame atrankos etape, ypač jei į tą pačią poziciją kandidatuoja daug kandidatų.
Tiesa, ne paslaptis, kad pedagogų šiandien trūksta, tad darbdaviai į kai kuriuos dalykus renkantis kandidatą žiūri ne taip griežtai. Nepaisant to, parodykite save iš geriausios pusės. Žinoma, viskas turi būti realu ir neišgalvota.
Dažniausiai darbo skelbimuose pasitaiko šie reikalavimai:
- Puikūs bendravimo įgūdžiai su mokiniais ir jų tėvais;
- Gebėjimas dirbti komandoje;
- Kūrybiškumas;
- Noras dirbti su vaikais;
- Pradinio ugdymo mokytojo kvalifikacija;
- Amžiaus tarpsnių ypatumų išmanymas;
- Geras lietuvių kalbos mokėjimas;
- Gebėjimas taktiškai ir laiku spręsti problemas.
Tokius ir panašius įgūdžius galite įtraukti į savo gyvenimo aprašymą. Kiekvieną kartą aplikuojant į skirtingą švietimo įstaigą, pakoreguokite įgūdžių skiltį, kad ji atitiktų konkrečios mokymo įstaigos reikalavimus.
Papildoma informacija ir papildomos CV dalys
Kadangi dar liko informacijos, kurios neįtraukėte į gyvenimo aprašymą, arba bent jau taip turėtų būti, aptarkime papildomas gyvenimo aprašymo dalis.
Kaip papildomą informaciją į CV dažniausiai rekomenduojama įtraukti:
- Užsienio kalbų mokėjimas
- Kompiuterinės žinios
- Laisvalaikio pomėgiai
- Kursai, sertifikatai
Ar įtraukti visas išvardintas dalis? Jei įtrauksite minėtas dalis, tokia informacija tikrai bus naudinga ir praturtins gyvenimo aprašymą. Nors šios dalys nėra privalomos, jos yra rekomenduotinos. Galite įtraukti ne visas, o tik kai kurias minėtas dalis.
Užsienio kalbų mokėjimas
Kiekviena papildoma užsienio kalba yra vertinama ir rekomenduojama ją įtraukti. Tenka dirbti įvairiomis programomis, kurios reikalauja užsienio kalbos žinių. Taip pat, vis dažniau tenka bendrauti ir su vaikų tėveliais, kurie kalba ne lietuvių, o kita kalba, tad kalbų mokėjimas yra reikalingas ir netgi dažnai nurodomas kaip vienas iš reikalavimų darbuotojui.
Laimė, kad šį skyrių įtraukti labai paprasta, tai padaryti galite:
Jei šiuo metu kaip tik lankote kurios nors kalbos kursus – būtinai įtraukite tą kalbą. Tai papuoš gyvenimo aprašymą ir gyvenimo aprašymui suteiks papildomos vertės.
Kompiuterinės žinios
Darbas kompiuteriu yra viena iš mokytojo darbo sudedamųjų dalių. Tenka dirbti įvairiomis programomis, tad tai nėra privalumas, tai jau vienas iš reikalavimų. Kokiomis programomis reikėtų mokėti dirbti, greičiausiai rasite darbo skelbime. Jei dar neteko dirbti nurodyta programa, visuomet galite išmokti. Šiuolaikinių technologijų pagalba viskas paprasčiau nei atrodo.
Kursai, sertifikatai
Čia galite įrašyti išklausytus kvalifikacijos kėlimo kursus, mokymus ir kitus seminarus, susijusius su mokytojo darbu. Juos vardinkite stulpeliu, nuo paskutinių iki vėliausiai išklausytų. Tokia informacija atkreipia personalo specialistų dėmesį, o kandidatas pademonstruoja domėjimąsi savo profesija ir nuolatinį žinių atnaujinimą.
Santrauka
Na, o dabar, kai visos dalys aptartos, galima tiesiog viską apibendrinti ir išskirti keletą papildomų aspektų į kuriuos verta atkreipti dėmesį.
- Įsitikinkite, kad jūsų CV nėra gramatinių, nes geras kalbos mokėjimas yra esminis mokytojų įgūdis. Kaip galite mokyti kitus, kai patys darote daug klaidų?
- Patikrinkite ar visos CV dalys užpildytos tinkamai, ar jos nėra labai ilgos ir jas lengva kaityti. Ar jose pateikta informacija yra aktuali.
- Svarbus ir jūsų CV formatas, patikrinkite formatavimą, kad jis būtų patrauklus akiai, o kartu tikslus ir su reikalinga informacija.
- Dar kartą patikrinkite kontaktų skyrių. Įsitikinkite, kad kontaktiniai duomenys pateikti be klaidų ir pateikta informacija leis su jumis susisiekti.
Kaip bebūtų, CV tai tik pirmas žingsnis norint gauti darbo pasiūlymą. Mokytojo darbe svarbiausia atsidavimas ir gebėjimas sudominti vaikus, bei išlaikyti jų dėmesį, perduodant informaciją. Šios savybės atsiskleidžia susitikimo metu, parenkite gyvenimo aprašymą naudojanti mūsų pateiktais patarimais ir gaukite norimą darbą.