Mokytojo profesija be galo atsakinga, tik kartais nepakankamai įvertinama. Nors statistiškai ši profesija nebėra tokia populiari kaip buvo ankščiau, aukštosios mokyklos vis dar paruošia gausų būrį kvalifikuotų mokytojų. Nepaisant to, ekspertai įvardija, jog kasmet turėtų būti paruošiama bent 1000 papildomų mokytojų.
Profesija išties nelengva, reikalaujanti daug žinių, įgūdžių, pašaukimo ir kitų savybių, tai vienos iš priežasčių, kodėl kai kurie pristinga motyvacijos šiam darbui. Bet dabar ne apie tai, šį straipsnį greičiausiai skaitote todėl, kad norite būti mokytoju, o tam liko tik susikurti savo gyvenimo aprašymą ir gauti savo svajonių darbą.
Bendra informacija apie mokytojo darbą
Vidutiniškai, mokytojai uždirba 600-1400 Eur/mėn. Tam tikrų dalykų mokytojai gali uždirbti ir daugiau, be to, atlyginimas dažnai priklauso nuo darbo krūvio, pamokų skaičiaus, patirties ir panašių dalykų. Mokytojai dažnai dirba ir korepetitoriais, o tai leidžia užsidirbti papildomai.

Visuomet reikalingi atsidavę profesionalai, kurie mokėtų panaudoti geriausius savo įgūdžius ir prisidėtų prie augančios kartos ugdymo ir tobulėjimo. O kaip profesionaliai atrodyti savo gyvenimo aprašyme? Mokytojo gyvenimo aprašymo kūrimas gali atrodyti sudėtingas, bet esame tam, kad padėtume.
Kaip parengti mokytojo CV
Nors jaučiamas didelis pedagogų trūkumas, visgi, į vieną darbo poziciją kandidatuoja daugiau kandidatų, ypač į populiaresnes ir geriau vertinamas mokymo įstaigas. Vadinasi, vien baigti pedagogo studijas nepakanka. Kad liktumėte pastebėtas, turite paruošti nepriekaištingą gyvenimo aprašymą. Čia į pagalbą skubame mes.
Pritaikykite savo gyvenimo aprašymą, pagal skirtingų mokymo įstaigų keliamus reikalavimus, tai reiškia, kad kiekvieną kartą kandidatuojant į kitą įstaigą, savo CV reikėtų suasmeninti. Peržiūrėkite mūsų gyvenimo aprašymų pavyzdžius, kurie jums pateiks puikių idėjų, kuriant savo CV.
Nereikia dešimtmečiais mokytis, kad galėtumėte parašyti kokybišką gyvenimo aprašymą. Šiandien viskas daug paprasčiau nei ankščiau. Galite pasinaudoti mūsų paruoštais šablonais arba savo gyvenimo aprašymą pagal mūsų pateiktus patarimus susikurti patys.
Kokia turėtų būti mokytojo gyvenimo aprašymo struktūra?
Bet kurio pretendento tikslas, potencialiam darbdaviui pristatyti save, savo žinias ir kuo gali būti naudingas šioje pozicijoje. Tam jums reikalingas puikus gyvenimo aprašymas. Pirmiausia pateiksime keletą patarimų, kokia turėtų būti gyvenimo aprašymo struktūra ir ką į jį įtraukti:
- Kontaktinė informacija
- Santrauka
- Darbo patirtis
- Išsilavinimas, akademiniai pasiekimai.
- Įgūdžiai
- Papildoma informacija
Mokytojo gyvenimo aprašymo formatavimas
Kiekvienas mokytojas, kurdamas gyvenimo aprašymą, turi atidžiai peržiūrėti savo CV ir pasistengti, kad jis atitiktų pagrindinius formatavimo reikalavimus. Taip parodomas ne tik sugebėjimas parengti tinkamą gyvenimo aprašymą, tačiau taip pat ir sugebėjimas naudotis CV kūrimo priemonėmis, MS Office paketu. Štai kaip reikėtų formatuoti savo CV:

- Išdėstymas. Naudokite atvirkštinį chronologinį išdėstymą, pirmiausia aprašykite paskutines darbovietes, o į apačią nurodykite tas, kuriose dirbote anksčiau. Šis išdėstymas patogiausias ir aiškiausias.
- Šriftas. Populiariausi šriftai yra Times New Roman ir Arial. Galima rinktis ir kitus, tačiau jie turėtų būti kuo paprastesni.
- Šrifto dydis. Patogiausias ir dažniausiai pasirenkamas šrifto dydis yra 11-12. Antraštėms galite rinktis vienu arba dviem dydžiais didesnį šriftą bei jį paryškinti.
- Tarpai tarp eilučių. Mokytojo CV tekstui naudokite vienos eilutės tarpus.
- Failo tipas. Paprastai, rekomenduojama savo CV išsaugoti PDF formatu, nebent darbo skelbime prašoma Word tipo dokumentų.
Nuo ko pradėti?
Pateikėme informaciją, kokia turėtų būti mokytojo gyvenimo aprašymo struktūra ir formatavimas. Rekomenduojama tokios struktūros laikytis. Ji yra paprasta, aiški ir patogi skaityti. Laikantis minėtos struktūros bus paprasčiau ne tik CV vertintojui skaityti jau paruoštą CV, bet ir jums, kuriant savo gyvenimo aprašymą šiai pozicijai. Pradėkite pildyti savo CV nuo kontaktinės informacijos.
Kontaktinė informacija
Tai pirma ir viena svarbiausių gyvenimo aprašymo dalių. Šią vietą reikia rašyti labai atidžiai ir keletą kartų patikrinti. Kontaktinė informacija svarbi tam, kad būtų aišku kas jūs, iš kur, jūsų amžius ir kontaktiniai duomenys susisiekimui. Stenkitės viską parašyti be klaidų, nes netiksli, nebeaktuali informacija ar praleistas skaičius gali nulemti tolesnę jūsų kandidatūrą. Dėl netikslios informacijos, potencialus darbdavys gali netekti galimybės su jumis susisiekti ir pakviesti jūsų į darbo pokalbį.

Kokią informaciją įtraukti į kontaktų skiltį:
- Vardas, pavardė
- Gimimo data
- Telefono numeris
- Profesionalus el. pašto adresas
Prieš siunčiant CV potencialiam darbdaviui, patikrinkite šią informaciją kelis kartus, kad įsitikintumėte, jog ji tiksli ir prireikus, darbdavys galėtų su jumis susisiekti. Štai geras ir blogas kontaktinės informacijos pavyzdys:
Pirmasis pavyzdys yra trumpas, aiškus, su tikslia ir konkrečia informacija. Antrasis pavyzdys yra su pertekline ir nereikalinga informacija. Taip pat, čia pamatysite kokių el.pašto adresų geriau nenaudoti. Jie atrodo labai neprofesionaliai.
Kitas svarbus skyrius – santrauka
Trumpa, įtikinama ir kokybiška. Tokia turėtų būti jūsų gyvenimo aprašymo santrauka. Kalbėkite apie savo pasiekimus, pareigas ir gebėjimus. Idealu, kai viską pavyksta sutalpinti į 2-3 sakinius. Šia pastraipa turite sudominti potencialų darbdavį ir pastūmėti jį skaityti toliau.
Pažiūrėkite gerą ir blogą pavyzdį 👇:

Nors iš pirmo žvilgsnio abu pavyzdžiai yra trumpi ir glausti, visgi pateikta informacija labai skiriasi. Pirmasis pavyzdys yra toks, kuriuo reikėtų remtis. Antrasis pavyzdys pateikia mažai informacijos, skaitytojui trūksta aiškumo, įgūdžių, šiek tiek platesnio pareigų aprašymo.
Aprašykite savo darbo patirtį
Tai dar viena skiltis reikalaujanti iššūkių. Galbūt anksčiau nedirbote mokytoju ir dabar norite keisti savo darbo sritį. Jums netgi gali kilti pagunda to neįtraukti į savo gyvenimo aprašymą, tačiau jeigu visiškai nenurodysite patirties, o jums jau daugiau nei 30 metų, gali kilti klausimas, ką visą šį laiką veikėte. Kartais papildoma patirtis gali išskirti jus iš kitų kandidatų, visgi, ji turėtų būti aktuali ir susijusi su mokytojo darbu.
Be to, galite išvardinti bet kokią savanorišką veiklą. Jeigu visiškai neturite jokios patirties, tuomet pabrėžkite turimus įgūdžius, mokymosi metu įgytas žinias, kurios praverstų dirbant šį darbą. Tik nepalikite šio laukelio tuščio.
Štai ką galite parašyti šioje skiltyje ir kaip ją pateikti 👇:
Darbas su 6-10 klasių mokiniais. Padėjau mokiniams suvokti gamtinių reiškinių poveikį šiuolaikiniam pasauliui. Stengiuosi įtraukti daug praktinių užduočių. Pamokoms ir informacijos perteikimui naudoju įvairias informacines priemones ir šiuolaikines technologijas. Ruošiau mokinius olimpiadoms.
Štai toks pavyzdys tinka tiems, kurie jau turi panašaus darbo patirties. Tiems, kurie patirties dar neturi, siūlome tokį pavyzdį:

Darbas su 6, 7 ir 8 klasių mokiniais. Padėjau mokiniams suvokti gamtinių reiškinių poveikį šiuolaikiniam pasauliui. Vertinau mokinių žinių lygį. Rengiau užduotis lavinančias mokinių loginį ir analitinį mąstymą. Pamokose dalyvaudavo iki 20 vaikų.
Išsilavinimo skiltis
Negalite pretenduoti į mokytojo pareigas, jei neturite atitinkamo išsilavinimo. Be to, mokytojas turi nuolat tobulinti ir atnaujinti jau turimas žinias, todėl papildomi kursai, seminarai ir mokymai visuomet laikomi didžiuliu privalumu. Tiesa, papildomus kursus ir mokymus geriau pateikti atskiroje skiltyje, kurią galite išskirti, kaip „papildoma informacija“. Na, o į pagrindinę išsilavinimo skiltį pakanka pridėti šią informaciją:
- Mokymo įstaiga
- Įgyto laipsnio pavadinimas
- Pradžios ir pabaigos data
Atkreipkite dėmesį: jei turite bakalauro, daktaro ir magistro laipsnius, praleiskite vidurinę mokyklą. Mokymosi įstaigas pateikite atvirkštine chronologine tvarka. Pavyzdys, kaip teisingai pateikti išsilavinimą:
Pretenduojant į mokytojo poziciją, nesvarbu ar tai būtų iki mokyklinio ugdymo pedagogas ar vidurinės mokyklos mokytojas, reikalingas bent bakalauro, o dažnu atveju ir magistro laipsnis. Jei vis dar studijuojate, tuomet paminėkite, kad vis dar tęsiate studijas. Kartais, esant dideliam tam tikro dalyko mokytojų trūkumui, priimami dar tebestudijuojantys asmenys.
Įtraukite turimus įgūdžius
Tiesa, pagrindinis mokytojo gebėjimas yra mokyti, bet kiekvienas mokytojas, taip pat turi ir kitų svarbių šiai pozicijai įgūdžių. Labai svarbu, kad mokytojas būtų komunikabilus ir lengvai rastų kalbą su įvairaus amžiaus mokiniais, bei gebėti juos sudominti. Priešingu atveju, bus sunku susikalbėti.

Taip pat, mokytojas turi pasižymėti ir stipriomis psichologinėmis savybėmis. Auganti karta sukelia nemažai iššūkių, keičiasi jų bendravimas, nuostatos, požiūris į mokytoją. Tad šioje pozicijoje svarbu ne tik gerai išmanyti savo mokomą dalyką, tačiau taip pat reikia būti ir tvirta asmenybe, kurią būtų sunku išmušti iš vėžių. Kokie dar įgūdžiai reikalingi?
- Gebėjimas dirbti su vaikais
- Geri komunikaciniai įgūdžiai
- Pedagoginio darbo patirtis
- Domėjimasis naujomis technologijomis
- Noras augti, tobulėti ir keisti ateitį
- Gebėjimas dirbti virtualioje mokymosi aplinkoje
- Pozityvių ugdymo metodų įgūdžiai
- Kūrybiškumas, iniciatyvumas
- Atvirumas naujoms idėjoms
- Užsienio kalbų mokėjimas
- Geras mokomojo dalyko išmanymas
- Geri darbo kompiuteriu įgūdžiai
- Planavimo įgūdžiai
- Problemų sprendimo įgūdžiai
- Skaitmeninių įrankių valdymas
Paprastai, tai vieni dažniausiai nurodomų įgūdžių, kuriuos darbdaviai pateikia darbo skelbimuose mokytojo pozicijai. Prieš įtraukiant bet kurį iš nurodytų įgūdžių, įsitikinkite, kad tikrai jį atitinkate ir pasižymite minėtomis savybėmis, kitu atveju jo pridėti neverta. Nemeluokite apie savo įgūdžius, nes jei būsite įdarbintas, turėsite juos pademonstruoti.
Galima turėti daug unikalių gebėjimų, tačiau pirmenybę teikite tiems, kurie yra susiję su jūsų norima pozicija. Kiekvieną kartą stebėkite darbo skelbimą ir įgūdžius pridėkite tokius, kokių tikisi darbdavys, tik visuomet pridėkite tuos, kurie jums artimiausi.
Papildomi skyriai jūsų gyvenimo aprašyme
Kai rašote savo CV, dažnai yra svarbių dalykų, kuriuos norite paminėti, tačiau nerandate jiems tinkamos vietos. Papildomi skyriai puikiai tinka tokiose situacijose. Šiuose skyriuose galite pabrėžti tam tikrus specifinius įgūdžius, papildomas kvalifikacijas ir kitą informaciją, kuri leidžia jums būti išskirtiniais kandidatais.

Dauguma mokytojų, pretenduojančių į tą pačią poziciją, tikriausiai turės panašią kvalifikaciją ir patirtį. Papildoma informacija – puikus būdas išsiskirti. Pasinaudokite mūsų CV kūrimo įrankiu, kuriame yra atskira skiltis, skirta įtraukti jūsų papildomas kvalifikacijas ir gebėjimus. Na, o dabar pateiksime pavyzdžių, kokius papildomus skyrius įtraukti į savo gyvenimo aprašymą.
Kompiuterinės žinios
Pamokų metu, dažnai tenka į tradicines pamokas integruoti ir technologijas. Tai padeda įtraukti mokinius bei atlikti kitas užduotis. Tam reikalingi kompiuteriniai įgūdžiai ir gebėjimas dirbti įvairiomis kompiuterinėmis programomis. Pridėkite juos prie šios skilties, kad CV vertintojui būtų paprasčiau juos pastebėti ir įvertinti. Taip pat, prie nurodytos programos, galima parašyti ir mokėjimo lygį, tai parodys kaip efektyviai galite naudotis viena ar kita programa.
Užsienio kalbos
Nors dirbant savo šalyje, paprastai darbui su mokiniais naudojama gimtoji kalba, vis dažniau tenka susidurti su mokiniais, kuriems lietuvių kalba nėra gimtoji. Vadinasi, bet kokia papildoma užsienio kalba, gali būti didelis privalumas bendraujant su mokiniais, kurie kalba kita kalba. Lietuvoje dažniausiai sutinkama anglų, rusų lenkų kalba. Bet kurios iš šių kalbų mokėjimas, gali būti laikomas didžiuliu privalumu. Būtinai įtraukite savo užsienio kalbos įgūdžius į gyvenimo aprašymą. Nurodydami kalbą, pridėkite ir mokėjimo lygį. Štai pavyzdys:

Mokymai ir sertifikatai
Šioje skiltyje galite pridėti visus išklausytus mokymus ir kursus, kurios norite pademonstruoti potencialiam darbdaviui. Tai puiki vieta juos išvardinti. Tiesa, pateikite tik tuos, kurie susiję su mokytojo profesija ir manote, kad gali sudominti darbdavį. Mokytojo profesijai papildomi mokymai ir kursai yra būtini, jie taip pat kaip ir mokiniai, privalo nuolat mokytis ir atnaujinti bei gilinti jau turimas žinias.
Papildoma informacija
Jei manote, kad yra dar kokios nors naudingos informacijos, kurią norite pažymėti, įtraukite dar vieną skiltį. Kartais svarbu pažymėti ir tai, kad turite vairuotojo pažymėjimą. Kai kurie tai laiko privalumu, ypač jei mokykla yra už miesto, ar kaimo vietovėje, nes dažniausiai mokytojas turi pats pasirūpinti transportu iki darbo vietos.
Taip pat galite įtraukti pomėgius. Čia tinka:
- knygų skaitymas
- domėjimasis geografija, istorija
- kelionės
- muziejų lankymas
Tikime, kad tikrai turite vienų ar kitų pomėgių, kurie gali nuspalvinti jūsų gyvenimo aprašymą, įtraukite juos. Tačiau, kaip visuomet, patariame juos įrašyti apgalvotai. Įgūdis turėtų būti naudingas jūsų profesijai.
Praktiniai patarimai
Mokytojas savo profesijoje turi būti tikslus, aiškiai ir suprantamai išdėstyti informaciją. Lygiai taip pat ir CV rašyme. Būtina naudoti tikslią, aiškią, glaustą, bet tuo pat metu ir išsamią informaciją. Venkite nereikšmingos informacijos ir įgūdžių, kurie neturi nieko bendra su pozicija į kurią kandidatuojate.
Įsitikinkite, kad dokumento struktūra yra aiški ir suprantama. Apsilankykite mūsų šablonų kataloge ir peržiūrėkite mūsų parengtus pavyzdžius, kurie padės jums parašyti savo gyvenimo aprašymą.

Neperkaukite gyvenimo aprašymo per dideliu teksto kiekiu. Tai neturi būti vientisas pasakojimas, skaitymas turi būti malonus ir nevarginantis akių. Būtų idealu, jeigu pavyktų visą informaciją pateikti viename lape. Šiuolaikiniai dizainai puikiai leidžia tai padaryti. Jei visgi manote, kad turite pasakyti daugiau, pagalvokite, gal verta tai palikti sekančiam atrankos etapui? Jūsų tikslas – sudominti darbdavį ir patekti į darbo pokalbį. Darbo pokalbio metu galėsite apie save papasakoti daugiau, taip pat pateikti ir tą informaciją, kuri netilpo į mokytojo gyvenimo aprašymą.
Apibendrinimas
Mokytojo gyvenimo aprašymas yra dokumentas, kuris leis jums dalyvauti darbo rinkoje. Nepamirškite laikytis visų mūsų paminėtų patarimų, kad darbdaviai susidomėtų jūsų paruoštu CV. Laikydamiesi mūsų patarimų, turėsite daugiau galimybių padaryti geriausią įspūdį personalo specialistams ir būti pakviesti į darbo pokalbį.
Visos CV dalys turi būti parašytos tvarkingai ir organizuotai. Gyvenimo aprašymas yra dokumentas, o kiekvienas dokumentas turi savo tvarką. Labai atidžiai jį perskaitykite keletą kartų, patikrinkite ar nėra klaidų, ar visa informacija teisinga ir aktuali. Nieko nėra blogiau už klaidas gyvenimo aprašyme, ypač mokytojui.
Neapkraukite gyvenimo aprašymo ryškiomis spalvomis, pasirinkite paprastus šablonus, su mažai spalvų, kad informacija būtų lengvai įskaitoma ir nevargintų skaitytojo. Suasmeninkite savo CV. Kandidatuojant į skirtingas mokymo įstaigas, greičiausiai šiek tiek keisis reikalavimai, todėl pritaikykite savo CV konkrečiai mokymo įstaigai.
Būkite originalūs. Mokytojo profesijai svarbu kūrybiškumas, nebijokite to parodyti gyvenimo aprašyme. Persistengti nereikėtų, tačiau kuo kūrybiškiau save pateiksite – tuo didesni šansai išsiskirti iš kitų kandidatų.