Kasininkas dirba įvairaus profilio prekybos vietose ir parduotuvių kasose. Jis atsakingas už greitą ir profesionalų klientų aptarnavimą, atsiskaitymo operacijų tvarkymą, prekių skenavimą.
Nors daugeliui atrodo, kad kasininko profesija labai paprasta ir nereikalaujanti ypatingų įgūdžių, ši pozicija reikalauja greitos reakcijos, apsukrumo, dėmesingumo ir kitų svarbių įgūdžių. Kasininkas dirba su pinigais, todėl pozicija yra atsakinga.
Dauguma kasininkų turi vidurinės mokyklos arba jam prilygstantį išsilavinimą ir to visiškai pakanka. Šiai pozicijai nėra keliami dideli reikalavimai, bet tai nereiškia, kad gyvenimo aprašymas ir jo turinys yra mažiau svarbus.
Kiekvienos profesijos atstovas turi gebėti parengti profesionalų gyvenimo aprašymą, todėl nieko nelaukime ir aptarkime kasininko gyvenimo aprašymo kūrimą ir svarbiausius elementus.
Nusprendėte išbandyti kasininko darbą? O gal jau teko dirbti kasininku ankščiau? Tai veikla, kuri yra gana dinamiška, nes nuolat tenka aptarnauti įvairius klientus. Nors pats darbo pobūdis gana monotoniškas, klientai neleidžia nuobodžiauti.
Kasininko pozicijai paprastai nėra keliami dideli reikalavimai, labiau siekiama tiesiog pritraukti darbuotojus. Kadangi šios specialybės darbuotojų kaita gana didelė, jaučiama konkurencija tarp įmonių, siekiančių išlaikyti savo darbuotojus.
Čia atsiranda didesnė pasirinkimo laisvė kandidatams, ieškantiems kasininko darbo. Nepaisant to, kad galima rinktis iš keleto pozicijų, svarbu turėti tvirtą gyvenimo aprašymą, kuris garantuotų norimą darbą. Šiame straipsnyje būtent tai ir aptarsime. Mūsų specialistų atrinkti praktiški patarimai ir pavyzdžiai leis sukurti savo CV lengvai ir greitai.
Kasininkas gali uždirbti nuo 650 iki 1000 Eur ir daugiau. Atlyginimas priklauso nuo prekybos vietos ir miesto, kuriame dirbama. Kaunas, Vilnius ir kiti didieji miestai, gali pasiūlyti vienokius atlyginimus, tuo tarpu Alytus, Utena, Šilutė tokius pačius arba mažesnius.
Pradėkime nuo pradžių
Pirmiausia, dar prieš rašant CV, susipažinkite su tinkama gyvenimo aprašymo struktūra. Teisinga struktūra leis visą informaciją pateikti tam skirtose vietose, todėl CV vertintojui bus kur kas lengviau ją skaityti ir atrinkti tinkamą kandidatą.
CV struktūra turėtų būti:
Tokia struktūra yra tinkama praktiškai visoms profesijoms, todėl ja gali vadovautis ne tik ieškantys kasininko darbo. Tai yra pagrindinės gyvenimo aprašymo dalys, rekomenduojama įtraukti jas visas
Jei kuriate gyvenimo aprašymą naudojantis iš anksto paruoštu CV šablonu, tuomet šios dalys jau bus įtrauktos į gyvenimo aprašymo kūrimą, o jums liks tik įrašyti trūkstamą informaciją.
Pasirikus CV kurti savarankiškai, naudokite pateiktą CV struktūrą, kad nepamirštumėte įtraukti nei vienos iš nurodytų gyvenimo aprašymo dalių.
Rašant gyvenimo aprašymą, taip pat svarbu pasirinkti tinkamą formatą. Labiausiai paplitęs ir populiariausias kasininko gyvenimo aprašymo formatas yra atvirkštinis chronologinis. Mes taip pat rekomenduojame rinktis būtent jį.
Atvirkštinė chronologija skamba kiek sudėtingai? Viskas labai paprasta, šio formato esmė, informaciją pateikti atvirkštine chronologine tvarka, pradedant naujausia informacija ir po ja vardinant ankstesnę. Tai taikoma darbo patirčiai, išsilavinimui.
Šis formatas rekomenduojamas ne tik kasininkams, bet ir kitų profesijų atstovams, nes CV parašytus atvirkštine chronologija skaityti lengva, greitai randama reikalinga informacija.
Dabar pakalbėkime apie kiekvieną CV dalį atskirai. Pateiksime konkrečių pavyzdžių, kurie padės geriau įsisavinti informacijos pateikimą.
Kontaktinė informacija
CV rašymą pradėkite nuo kontaktinės informacijos. Pateikite šią informaciją gyvenimo aprašymo viršuje, kad CV vertintojui ar įmonės vadovui nereikėtų ilgai ieškoti. Kontaktų skiltis turėtų būti trumpa, tik su svarbiausia informacija, kuri yra:
Tokios informacijos pakaks, kad būtų galima susisiekti su kandidatu ir pakviesti jį pokalbiui dėl darbo. Štai mūsų pavyzdys:
Tai tarsi vizitinė kortelė potencialiam darbdaviui. Jei gyvenimo aprašymas sudomins vertintoją, jis būtinai norės pakviesti jus susitikimui. Nepraleiskite progos gauti norimą darbą, todėl visą informaciją pateikite labai atidžiai. Nepraleiskite skaičių.
Nors nurodomas ne tik telefonas, bet ir el. pašto adresas, ne visi darbdaviai siunčia el. laiškus. Pirmenybė teikiama skambučiui telefonu. Keletą kartų patikrinkite parašytą telefono numerį, kad būtumėte ramūs, jog kontaktai yra teisingi ir sudominus darbdavį, bus galima jums paskambinti.
Trumpa informacija apie save arba trumpas savęs pristatymas
Šioje dalyje panaudokite savo įgūdžius, geriausias savybes, pasiekimus, profesinę patirtį ir keliais sakiniais save pristatykite.
Tai jūsų galimybė trumpai prisistatyti ir pademonstruoti kodėl būtumėte puikus kasininkas. Šioje dalyje pakanka vos 2-4 sakinių, atskleidžiančių didžiausius profesinius pasiekimus bei stipriąsias puses.
Kiekvieną kartą kandidatuojant į skirtingą darbo skelbimą, rekomenduojama savęs pristatymo skyrių pakoreguoti, atsižvelgiant į siūlomo darbo pobūdį bei reikalavimus. Ši dalis turi sudominti skaitytoją ir išlaikyti jo dėmesį.
Reiktų pabrėžti, kad nors internete gausu pavydžių ir raktinių frazių, kurios labai dažnai įtraukiamos į šį savęs pristatymo skyrių, nukopijuoti sakiniai jau senai pabodę personalo specialistams. Būsite labiau vertinamas kandidatas, jei šią skiltį užpildysite savais žodžiais, nenaudojant internete rastų frazių.
Mūsų pavyzdys:
Tiesą sakant, CV vertintojai kiekvienam gyvenimo aprašymui paprastai skiria vos kelias sekundes. Taip, ta yra tiesa. Tačiau yra būdų pritraukti ir išlaikyti skaitytojo dėmesį. Šioje pozicijoje svarbu ne tik tam tikri įgūdžiai, bet ir asmenybė, komunikabilumas, žmogiškumas, pademonstruokite tai.
Pristatykite ankstesnę darbo patirtį
Visos CV dalys yra svarbios, tačiau ne paslaptis, kad šiam skyriui skiriamas didžiausias dėmesys. Ši dalis labiausiai domina vadovus ir personalo specialistus. Ką daryti, jei niekada neteko dirbti panašaus darbo? O gal apskritai neturite darbo patirties? Tai ne bėda!
Nors visi darbdaviai ieško darbuotojų, kurie turėtų bent minimalios patirties, atitinkančios skelbimo reikalavimus, kalbant apie kasininko poziciją, čia dažnai į darbą priimami ir tie asmenys, kurie niekada ankščiau nėra dirbę šio darbo.
Neturint ankstesnės patirties, galite sutelkti dėmesį į savanorišką darbą ar veiklą, kuriai reikėjo panaudoti darbdavių ieškomus įgūdžius. Taip pat įtraukite pareigas (net jei jos ir nebuvo oficialios), kur turėjote organizuoti, vadovauti arba planuoti susitikimus ar renginius. Tai gali būti veikla mokykloje ar studijuojant.
Kandidatams, kurie jau turi šiek tiek patirties, šią skiltį užpildyti lengviau. Aprašant darbo patirtį, nurodykite pareigas, darbovietę, laikotarpį ir aprašykite darbo funkcijas. Net jei nedirbote su pardavimais, tai vis tiek yra naudinga informacija, parodanti, kad jau turite darbinės patirties, suprantate ką reiškia dirbti ir užsidirbti.
Yra atvejų, kuomet kandidatas gali pasigirti didžiule profesine patirtimi, tačiau kitoje srityje. Pavyzdžiui, gamybos darbuotoja, nusprendžia persikvalifikuoti ir tapti kasininke. Arba mokytoja, pavargusi nuo psichologinės įtampos, viską meta ir ima ieškoti kasininkės darbo. Tai yra tikros istorijos. Tokie kandidatai neturi analogiško darbo patirties, tačiau tai kompensuoja didžiule kitos profesijos patirtimi.
Idealiu atveju, patirties skyrius gali atrodyti štai taip:
Darbo funkcijas pateikite stulpeliu ir išskirkite ženkleliais. Pamatysite, kaip tvarkingai tai atrodys gyvenimo aprašyme, o CV vertintojui bus daug paprasčiau skaityti taip parašytą darbo patirties skyrių.
Šis skyrius leis įvertinti kandidato gebėjimus ir padės nuspręsti ar kandidatas galimai tinkamas darbui ir tolimesniam atrankos etapui.
Kasininko išsilavinimas svarbus ar ne?
Nors paprastai norint tapti kasininku atitinkamas išsilavinimas nėra būtinas, turint akademinių pasiekimų, visuomet išsiskirsite iš kitų kandidatų. Tai nėra pagrindinis reikalavimas norint įsidarbinti kasininku, tačiau darbdaviai kreipia dėmesį į tai ar kandidatas yra baigęs tik vidurinę mokyklą ar ir kažką daugiau.
Galbūt įgijote profesiją profesinėje mokykloje? O gal studijuojate universitete ar kolegijoje ir ieškote darbo, kurį būtų galim derinti su studijomis? Įtraukite savo akademinius pasiekimus ir būkite laipteliu aukščiau. Tai padaryti paprasta:
Jei įgijote tik vidurinį išsilavinimą, nurodykite jį. CV vertintojas matys kokią mokyklą/gimnaziją lankėte, kuriame mieste. Galbūt tai puikiai vertinama mokykla, ruošianti labai gabius absolventus.
O jei turite kur kas aukštesnių akademinių pasiekimų? Kartais kyla dvejopų nuomonių dėl to, ar įtraukti savo aukštesnius pasiekimus, kandidatuojant tiesiog dėl kasininko darbo. Yra manančių, kad gali atrodyti keista, kaip žmogus, turintis aukštąjį išsilavinimą, ieško tiesiog kasininko darbo, kuriam nėra keliami aukšti reikalavimai.
Yra įvairių situacijų. Labai dažnai kandidatai atsako, kad tiesiog pavargo nuo nuolatinės įtampos darbe, sudėtingų darbo sąlygų ir ieško mažiau sudėtingo darbo, kuriame būtų mažiau pareigų ir atsakomybių.
Įgūdžių sąrašas
Jei išsilavinimas ir nėra svarbiausias punktas, įgūdžių skiltis gali būti net labai įdomi CV vertinančiam asmeniui. Įgūdžiai parodo kandidato gebėjimus atlikti tam tikras užduotis, tai[ pat, atskleidžia šiek tiek asmeninių savybių.
Kokius įgūdžius įtraukti į kasininko gyvenimo aprašymą? Pirmiausia, atidžiai skaitykite darbo skelbimą. Reikalavimų skiltyje matysite reikalavimus, kuriuos darbdavys keli būsimiems kandidatams. Pagal šį skyrių įvertinkite turimus gebėjimus ir juos išvardinkite.
Dažnai darbo skelbimuose kandidatų prašoma, kad atitiktų šiuos reikalavimus:
Pasižymite šiais įgūdžiais? Valio! Įtraukite juos. Čia, kaip ir savęs pristatymo skyriuje, reikėtų atkreipti dėmesį, kad kandidatuojant į skirtingų įmonių darbo pasiūlymus, reikėtų atlikti minimalias korekcijas. Pakoreguokite įgūdžių skyrių, pritaikant jį pagal konkrečios įmonės, verslo reikalavimus. Taip turėsite didesnius šansus būti pastebėtu.
Papildoma informacija kasininko gyvenimo aprašyme
Jau susipažinote su pagrindiniais gyvenimo aprašymo skyriais ir ką juose reikėtų rašyti. Tačiau, dažnai būna informacijos, kuri dar nepaminėta, tačiau pakankamai svarbi ir norisi apie ją papasakoti darbdaviui. Papildomos CV dalys tam puikiai tinka. Kokie gali būti papildomos informacijos skyriai ir ar įtraukti juos visus?
Dažniausiai įtraukiami šie:
Nėra taisyklės, kad būtina įtraukti visas minėtas antraštes. Tai laisvas pasirinkimas. Šiuos skyrius įtraukite tik tada, kai tikrai žinote, kad turite ką juose paminėti ir, kad tokia informacija gali sudominti skaitytoją.
Užsienio kalbos
Šis skyrius gali būti labai naudingas. Dirbant kasininku aptarnaujami klientai, kurie kalba ne tik lietuviškai, bet ir kitomis kalbomis. Jei klientui nekyla papildomų klausimų, tuomet aptarnaujant tokį klientą, pakanka tik pasisveikinti ir atsisveikinti, palinkint jam geros dienos.
Jei klientas prašo pagalbos ar tam tikros informacijos, bus labai naudinga, jei kasininkas gebės atsakyti jam suprantama kalba. Sutikite, nuvykus į svečią ir reikalui esant, džiaugiamės, kai aptarnaujantis personalas su mumis bendrauja mums suprantama kalba, nebūtinai gimtąja, tačiau ta, kuria galime susikalbėti.
Užėjus į parduotuvę Lietuvoje, kitos šalies piliečiai, arba gyventojai nekalbantys lietuviškai, įvertins jį aptarnaujantį kasininką, kuris kalbės jam suprantama kalbą. Kalbas įtraukti galima paprastai:
Nors kalbos taip pat nėra pagrindinis kriterijus, renkantis darbuotoją, kandidatas mokantis užsienio kalbą, bent minimaliai, turės didesnius šansus gauti darbo pasiūlymą.
Darbo kompiuteriu įgūdžiai
Kasininkai dirba su kasa ir tam tikra jos programa. Kompiuterinės žinios padeda lengviau įsisavinti naujas programas ir tampa lengviau išmokti jomis dirbti.
Jei teko dirbti su kasa, nurodykite tai. Galbūt dirbote tokia pačia programa, kurią naudoja ir įmonė siūlanti darbą? Būtinai tai įtraukite.
Santrauka
Artėjame prie pabaigos, tačiau prieš tai, dar kartą atkreipkime dėmesį į svarbiausius CV rašymo aspektus:
Atsižvelgiant į minėtus aspektus, CV rašymas bus paprastesnis. Jei visgi trūksta idėjų CV rašyme, perskaitykite daugiau gyvenimo aprašymo pavyzdžių. Ir nepamirškite, kad kasininkai, labai paklausi profesija, todėl vien jau tai, kad turėsite gerai parašytą gyvenimo aprašymą, suteiks jums didesnius šansus greičiau gauti norimą darbą.
CV, tai tik pirmas žingsnis darbo paieškoje. Bet šis žingsnis labai svarbus. Gyvenimo aprašymas sudaro pirmą įspūdį apie kandidatą, parodykite, kad esate dėmesio vertas kasininkas ir gaukite darbą.
Netinkamai parašytas CV, net ir turint patirties, negarantuos darbo, o štai geras CV net ir su mažiau patirties, gali akimirksniu pelnyti darbdavio susižavėjimą.