Kaip bebūtų, gyvenimo aprašymas nėra vien tik menas, jis turi atitikti tam tikrus reikalavimus ir kriterijus, jame turi atsispindėti informacija apie ankstesnę patirtį ir įgūdžius. Šiuo dokumentu siekiama pristatyti save potencialiam darbdaviui ir likti pastebėtam. Padėsime sukurti gerą gyvenimo aprašymą ir sulaukti daugybės darbo pasiūlymų.
Gerai parašytas CV yra puiki pradžia siekiant fotografo darbo. Nežinote, nuo ko pradėti? Nesijaudinkite! Mūsų CV kūrimo gidas pateiks informacijos kaip sukurti profesionalų CV fotografo darbui ir padės maksimaliai išnaudoti savo meninius ir kūrybinius įgūdžius, taip pat gebėjimą spręsti problemas bei greitai priimti sprendimus.
Nuo ko pradėti?
Pirmiausia, norime išskirti pagrindines CV dalis. Jos tarsi pamatas tolesniam gyvenimo aprašymo kūrimui. Pagrindinės dalys yra šios:
- Kontaktinė informacija
- Trumpas savęs pristatymas
- Darbo patirtis
- Išsilavinimas
- Įgūdžiai
- Papildoma informacija
Labai svarbu atskirti šiuos skyrius, nes tai padės pateikti informaciją ten, kur jai ir vieta. Be to, informacijos pateikimas jai skirtose vietose, padeda vertinantiems CV, greičiau rasti labiausiai dominančią informaciją ir taip įvertinti gyvenimo aprašymą.
Kontaktinė informacija
Savo CV viršuje sukurkite skiltį kontaktinei informacijai. Be šios informacijos, potencialus darbdavys negalės su jumis susisiekti ir suplanuoti pokalbio ar susitikimo. Įtraukite savo:
- Vardą, pavardę;
- El. pašto adresą;
- Tel. numerį;
- Miestą;
- Jei turite Linkedin profilį ir profesionalią svetainę ar portfolio nuorodą.
Ši informacija yra esminė ir būtina, nes tai pagrindiniai kontaktiniai duomenys, kuriais galima susisiekti su kandidatu ir aptarti darbo galimybes.
Atidžiai patikrinkite pateiktus kontaktus, kad jie būtų aiškiai skaitomi, matomoje vietoje ir teisingi.
Trumpas savęs pristatymo skyrius
Šis skyrius dar vadinamas profesine santrauka. Tai yra vieta, kur jūs prisistatote potencialiam darbdaviui. Čia turėtumėte išdėstyti aktualiausią patirtį ir geriausius įgūdžius. Į jūsų CV turėtų būti įtraukti su darbu į kurį kandidatuojate susiję įgūdžiai, gebėjimai, ankstesnė profesinė patirtis bei profesiniai pasiekimai. Ši pastraipa turi būti trumpa, bet įtikinama, tokia, kad patrauktų CV vertintojo dėmesį.
Fotografams įprasta įspūdį daryti nuotraukomis, šiuo atveju pirmąjį įspūdį turite padaryti tekstu. Žinoma, įtrauktas portfolio taip pat puikiai papildys prisistatymą.
Pernelyg neišsiplėskite. Pakanka poros stiprių sakinių, kurie būtų įdomūs. Per ilgas tekstas gali būti nuobodus, jam reikėtų skirti daugiau laiko. CV vertintojai mėgsta trumpus ir aiškius prisistatymus.
Darbo patirtis
Nepriklausomai nuo to, ar turite fotografo darbo patirties, ar ne, jūsų CV turėtų būti įtrauktas darbo patirties skyrius.
Ką daryti jei visai neturite patirties? Tuomet reikėtų į viską pažvelgti paprasčiau. Kaip fotografas, tikriausiai esate prisidėjęs prie tam tikrų projektų ar fotografavęs individualiai. Kreipiantis dėl fotografo darbo, reikalinga bent jau mėgėjiška patirtis, tačiau būtų keista, jei besikreipiantis asmuo ankščiau su fotografija nebūtų turėjęs nieko keisto.
Jei neturite darbo patirties šioje srityje arba tai pirmas jūsų kreipimasis dėl oficialaus fotografo darbo, paminėkite užklasinę veiklą, savanorišką patirtį, bendruomenės darbą ir profesinius bei asmeninius projektus – viską, kas rodo, kad turite atitinkamos darbo patirties. Peržiūrėkite fotografo CV pavyzdžius, kad gautumėte patarimų, kaip tinkamai užpildyti šį skyrių.
Jei turite daugiau patirties, išvardykite esamus ir ankstesnius darbdavius/darbovietes atvirkštine chronologine tvarka ir pateikite įmonių pavadinimus, datas, kada dirbote. Prie kiekvieno išvardinto darbo pridėkite konkrečias darbo funkcijas, pasiekimus.
Išsilavinimas
Įprasta į gyvenimo aprašymą įtraukti išsilavinimo skyrių, tačiau kalbant apie fotografo darbą, tai priklauso nuo situacijos. Paprastai, fotografai dirba iš pajautimo, o ne dėl to, kad baigė susijusius mokymus ar specialybę. Čia svarbiau įgūdžiai ir gebėjimas užfiksuoti geriausius, tinkamus momentus, sustabdyti akimirką.
Žinoma papildomi mokymai ir nuolatinis žinių bei įgūdžių tobulinimas puiku, tačiau čia išsilavinimas nėra esminis reikalavimas.
Bet kuriuo atveju, įtraukite turimą išsilavinimą, meno mokyklas ir panašias švietimo įstaigas, nes tai tikrai gali papildyti jūsų kandidatūrą.
Įgūdžiai
Šioje dalyje rekomenduojama išvardinti pagrindinius ir geriausiai jus atspindinčius įgūdžius, kurie reprezentuotų ir parodytų, kad atitinkate kriterijus. Visa informacija apie reikalavimus darbo pozicijai yra skelbime, todėl juo ir vadovaukitės.
Įtraukite tik tuos įgūdžius, kurie svarbiausi ir atitinka darbdavio reikalavimus kandidatui. Taip pat, rekomenduojama įtraukti tik tokius įgūdžius, kurie nėra išgalvoti ir geriausiai jus pristato. Atminkite, kad į tą pačią poziciją kandidatuoja ir daugiau kandidatų su panašia patirtimi, todėl turite išsiskirti. Įgūdžių sąrašas gali padėti išsiskirti ir nenublankti tarp kitų kandidatų.
Įgūdžius rekomenduojama pateikti stulpeliu ir išskirti juos ženkleliais. Taip bus paprasčiau juos atskirti, perskaityti ir įvertinti.
Papildoma informacija
Be jau minėtų skyrių, rekomenduojama įtraukti ir papildomų. Jie gali papildyti kandidatūrą.
Dažniausiai įtraukiami šie:
- Pomėgiai
- Kursai, seminarai
- Kompiuteriniai įgūdžiai
- Užsienio kalbos
- Rekomendacijos
Kiek ir kokių skyrių reikia įtraukti, vieno atsakymo nėra. Tikslas yra sukurti akį traukiantį, patrauklų ir informatyvų gyvenimo aprašymą. Jei turite ką parašyti kiekviename minėtų skyrių ir manote, kad informacija yra svarbi, įtraukite visus.
Jei ketinate įraukti tam tikrą skyrių tik tam, kad CV atrodytų labiau užpildytas, tai nėra geriausias pasirinkimas.
Pomėgiai
Pomėgių skiltis nėra privaloma, todėl nesijaudinkite, jei nebeturite laisvos vietos ar nežinote kokius pomėgius būtų galima įtraukti.
Tačiau, jei turite įdomų hobį ar pomėgį, dėl kurio atrodytumėte tinkamesnis kandidatas pozicijai, būtinai pagalvokite apie tai, kaip jį įtraukti.
Atsižvelkite į tik tuos pomėgius, kurie gali atspindėti įgūdžius, reikalingus fotografijoje. Neįtraukite tokių pomėgių kaip valgio ruošimas, televizija ir panašiai. Jie neturi nieko bendro su siūlomu darbu ir nepapildo CV.
Vienus ar kitus pomėgius rekomenduojama įtraukti tada, kai manote, kad jie gali išskirti jus iš kitų kandidatų.
Galbūt gerai atliekate makiažą, piešiate ar turite panašių pomėgių, susijusių su fotografija ar menu. Tokie pomėgiai gali papildyti gyvenimo aprašymą ir pasitarnauti darbinėje veikloje.
Kompiuteriniai įgūdžiai
Ne paslaptis, kad šiandieninėje fotografijoje svarbu ne tik gerai pagauta akimirka, bet ir geri darbo kompiuteriu, o ypač darbo su nuotraukų redagavimo programomis įgūdžiai. Kiekvienas geras fotografas turi mokėti dirbti pagrindinėmis nuotraukų redagavimo programomis ir įtraukti tai į gyvenimo aprašymą. Nuotraukos redagavimas yra sunkus darbas ir tik geri programos valdymo įgūdžiai padeda puikiai susitvarkyti su šia užduotimi.
Foto-video programų valdymas taip pat yra privalumas.
CV rašymo procesas
Rengiant savo fotografo CV, reikia atsiminti keletą pagrindinių dalykų:
- Visada pritaikykite savo CV konkrečiam darbo pasiūlymui ar skelbimui. Nesvarbu, kad tai užims papildomo laiko, jeigu norite to darbo - pademonstruokite tai.
- Skirkite pakankamai dėmesio ne tik CV turiniui, bet taip pat ir formatui bei struktūrai. Kadangi fotografas yra atsakingas už estetiką, CV turėtų tai atspindėti.
- Laikykitės pateiktos struktūros.
- Įtraukite visus pagrindinius CV skyrius.
- Naudokite šablonus, jie palengvins rašymo procesą. Rinkitės šiuolaikiškus, tačiau švarius ir neperkrautus dizainus.
Nepamirškite patikrinti ar nėra rašybos ir gramatikos klaidų. Jei nesate tikri dėl klaidų, duokite savo CV perskaityti artimam žmogui ar šeimos nariui, arba pasinaudokite tekstų redagavimo, klaidų taisymo programomis.
Būtinai įtraukite portfolio nuorodą, nes nuotraukos ir ankstesni darbai geriausiai atspindi foto stilių, braižą ir ar fotografas pakankamai profesionalus.